Zapraszamy na Podlasie, gdzie poznamy historię różnokolorowych cerkwi i będziemy podziwiać kolorowe, zdobione drewnianą snycerką zabudowania białoruskich wsi w dolinie Narwi zwanych Krainą Otwartych Okiennic.
Po zwiedzaniu zjemy tradycyjny, podlaski obiad w Białymstoku.
Będziemy wyposażeni w słuchawki turystyczne, które ułatwią nam zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM:
Spotykamy się na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 6.30, odjeżdżamy o godz. 06.45 do Bielska Podlaskiego, gdzie zrobimy przerwę śniadaniową i spotkamy się z przewodnikiem, który będzie nam towarzyszył cały dzień.
Zwiedzanie rozpoczniemy od Pasynek, gdzie obejrzymy błękitną cerkiew pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela z XIX wieku, następnie odwiedzimy miejscowość Narew, gdzie zobaczymy również błękitną cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Kolejnym punktem będzie Kraina Otwartych Okiennic jak nazwano trzy wsie: Trześciankę, Soce i Puchły. Nazwa wymyślona przez członków Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków nawiązuje do wyglądu tutejszych drewnianych domów z bogato zdobionymi szczytami, narożnikami, okiennicami i innymi dekoracyjnymi detalami. Ten ciekawy styl został przez miejscowych mieszkańców przeniesiony z terenów Rosji, gdzie okresowo podczas I wojny światowej przebywali na przymusowych przesiedleniach. Przespacerujemy się po wszystkich trzech wsiach, gdzie oprócz pięknie zachowanych domów obejrzymy również kolorowe cerkwie. W Puchłach znajduje się przepiękna cerkiew w kolorze granatowym pw. Opieki Matki Bożej, pochodząca z 1913 r. Przy cerkwi mieszczą się kamienne krzyże z końca XIX w., a wewnątrz świątyni cudotwórcza ikona Opieki Matki Bożej. Zatrzymamy się także przy jasnozielonej cerkwi w Trześciance pw. św. Michała Archanioła. Obejrzymy również niebieską cerkiew św. Jana Teologa w Pawłach, a także dwie świątynie w Rybołach – cerkiew Św. Kosmy i Damiana oraz św. Jerzego.
Po zakończeniu zwiedzania pojedziemy do Białegostoku na regionalny, o godz. 18.00 wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy, planowany przyjazd ok. godz. 20.30.
Przejazd autobusem klasy turystycznej na trasie: Warszawa – Trześcianka – Warszawa i przejazdy lokalne.
06.30 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
06.45 – wyjazd na Podlasie
10.00-16.00 – zwiedzanie: Pasynki, Narew, Trześcianka, Puchły, Soce, Pawły, Ryboły
16.30 – obiad w Białymstoku
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 20.30