Zapraszamy na historyczną wycieczkę po Kielecczyźnie, podczas której będzie możliwość zakupu mikołajkowych prezentów! 🎁
⭐ zwiedzimy z lokalnym przewodnikiem malownicze ruiny zamku Krzyżtopór
⭐ przejdziemy Podziemną Trasą Turystyczną pod rynkiem w historycznym Opatowie
⭐ odwiedzimy pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Fabryce Porcelany AS Ćmielów
PROGRAM
Spotykamy się o godz. 5.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie.
O godz. 6.00 wyruszymy na Kielecczyznę, po drodze zrobimy przerwę śniadaniową.
Zwiedzanie rozpoczniemy w miejscowości Ujazd, gdzie znajdują się ruiny jednej z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce należących do wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego – zamku Krzyżtopór, po którym oprowadzi nas lokalny przewodnik.
Budowla wzniesiona w XVII wieku na planie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną, ukazuje ścisłe związki z jedną z najwspanialszych włoskich rezydencji – własnością rodu Farnese – zamkiem Caprarola, który Krzysztof Ossoliński odwiedził w czasie swej podróży do Rzymu. Rozplanowanie pałacu nawiązywało do kalendarza: miał 4 wieże, 12 sal balowych, 52 pokoje i 365 okien. Podobno w jednej z wież znajdowało się akwarium z egzotycznymi rybami, a w stajniach nad marmurowymi żłobami znajdowały się zwierciadła, które odbijając światło, dodatkowo rozświetlały pomieszczenia.
Następnie pojedziemy do Opatowa, którego główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna – 500 metrowy labirynt piwnic wydrążonych w lessie na głębokości 14 metrów pod opatowskim rynkiem pełniących dawniej funkcję składów towarowych. Historia podziemi sięga XIII wieku, a dzięki korzystnym przepisom celnym składowane były tu między innymi przyprawy i korzenie, herbata, kawa, tytoń, orzechy, wina, piwa czy miody. Miasto miało również przywilej składu na sól i śledzie. Podziemia zwiedzimy z lokalnym przewodnikiem, a w muzealnym sklepiku będzie można zakupić ciekawe pamiątki m.in. biżuterię z krzemieniem pasiastym.
Przespacerujemy się po rynku, obejrzymy kamienną Bramę Warszawską z XVI wieku z fragmentem murów obronnych – jedyną z trzech miejskich bram, która przetrwała do czasów współczesnych. Odwiedzimy romańską kolegiatę św. Marcina z bogatym renesansowym i barokowym wyposażeniem m.in. np. odlany z brązu Lament Opatowski, przedstawiający rozpacz 41 mieszkańców Opatowa po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego.
W Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie odkryjemy tajniki ręcznej produkcji porcelany od projektu, przez kolejne etapy, na malowaniu porcelanowych wyrobów kończąc. Zapoznamy się z pokazem produkcji wyrobów z porcelany, zwiedzimy Wystawę Starej Porcelany (historyczne zbiory) oraz galerię sztuki współczesnej van Rij. Ciekawostką podczas zwiedzania jest pokaz filmu o produkcji porcelany w sali multimedialnej zlokalizowanej w dawnym piecu do wypalania porcelany.
Po zwiedzaniu zjemy obiad i o godz. 18.00 wyruszymy w drogę powrotną, do Warszawy przyjedziemy ok. godz. 21.00.
Przejazd autobusem na trasie: Warszawa – Opatów – Warszawa i przejazdy lokalne.
05.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego
06.00 – wyjazd na Kielecczyznę (na trasie przerwa śniadaniowa)
10.00-16.00 – zwiedzanie zamku Krzyżtopór (1 godz), zwiedzanie Opatowa (podziemia, rynek, kolegiata i Brama Warszawska – ok. 1,5 godz.), Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie (ok. 2 godz)
16.30 – obiad
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 21.00