Zapraszamy na zwiedzanie jedynej w Europie neolitycznej kopalni krzemienia z podziemną trasą turystyczną i zwiedzanie multimedialnej ekspozycji na temat świętokrzyskich dinozaurów.
Odwiedzimy także jedną z największych kolekcji minerałów i kamieni szlachetnych w Polsce oraz weźmiemy udział w pokazach szlifowania krzemienia pasiastego.
Wszystkie obiekty zwiedzimy z lokalnymi przewodnikami.
PROGRAM
Zbiórka o godz. 06.15 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 06.30, po drodze zrobimy przerwę śniadaniową.
W Krzemionkach zwiedzimy jedyną w Europie zachowaną do naszych czasów, częściowo zrekonstruowaną, podziemną kopalnię krzemienia, z czasów, kiedy powstawały m.in. egipskie piramidy. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. Pomimo upływu tysięcy lat podziemia kopalnie przetrwały do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie. Na terenie rezerwatu archeologicznego o powierzchni blisko 350 ha zobaczymy wyjątkowo dobrze zachowany krajobraz nakopalniany: hałdy i leje poszybowe oraz zrekonstruowaną architekturę podziemi sprzed 5-4 tys. lat.
Zwiedzanie rozpoczniemy od multimedialnej wystawy „Władcy krzemienia” przedstawiającej funkcjonowanie neolitycznych kopalń. Powędrujemy podziemną trasą o długości prawie 500 metrów i obejrzymy również zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny.
Ze względu na swoje wyjątkowe walory kopalne uznano Krzemionki za Pomnik Historii, a 6 lipca 2019 roku Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego z neolitycznymi kopalniami krzemienia pasiastego został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Starachowicach zwiedzimy Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura powstałe na terenie XIX-wiecznych zakładów metalurgicznych.
Muzeum Przyrody – bo w zbiorach ma okazałą kolekcję skamieniałych śladów gadów i płazów prehistorycznych odnalezionych w regionie świętokrzyskim. W zabytkowym kinie „Kotłownia” prezentowana jest wystawa paleontologiczna, której najważniejszym elementem jest zbiór skamieniałości – tropów zwierząt żyjących w rejonie Gór Świętokrzyskich przed 200 milionami lat. Na podstawie pozostawionych tropów naukowcy dokonali rekonstrukcji zwierząt, które żyły w regionie Gór Świętokrzyskich w okresach permu, triasu i jury. Wykonano naturalnej wielkości modele płazów i gadów, a realizmu dodają foto-panoramy z wyobrażeniem środowiska naturalnego dla prezentowanych okazów i ścieżki dźwiękowe, pozwalające przenieść się odbiorcy o miliony lat w przeszłość.
Muzeum Techniki – bo jego sercem jest 22-metrowej wysokości wielki piec z 1899 roku do wytopu żelaza. W muzeum znajduje się jedna z największych na świecie maszyn parowych, która trafiła tu z Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku. Atrakcję dla miłośników motoryzacji stanowią pierwsze modele produkowanych w Starachowicach samochodów ciężarowych marki STAR oraz terenowy STAR266R, który w 1988 roku wziął udział w X Rajdzie Paryż-Dakar. W 2006 roku Muzeum zakupiło zachowane pozostałości oryginalnego papamobile wyprodukowanego na podwoziu STARA 660M2 na potrzeby Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979.
Na koniec odwiedzimy Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie będące jednym z największych tego typu w Polsce. Kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości, meteorytów wyeksponowanych w pięciu salach. Wśród nich najefektowniej prezentują się odmiany kwarcu na czele ze stukilogramowym zrostem kilku kryształów górskich z Arkansas (prawdopodobnie największym w Polsce) oraz półmetrowej średnicy plastry i geody agatów, ametystów i cytrynów brazylijskich (wśród nich okaz ważący około 400 kg). Obejrzymy również dużo rzadsze i szlachetniejsze minerały jak ponad trzykaratowy kryształ diamentu, kolorowe odmiany korundów (rubiny i szafiry), beryli czy indyjskie zeolity o fascynujących formach i kolorach.
W zbiorach przeważają minerały ze świata, ale wyeksponowano tu także polskie, a w szczególności te pochodzące z Gór Świętokrzyskich, m.in. malachity z Miedzianki, gagat czy regionalny unikat – krzemień pasiasty. Kolekcja muzeum prezentuje również skamieniałości takie jak np. trylobity czy amonity, a także naturalne kości dinozaura z grupy zauropodów (Tazoudazaura).
Przy muzeum działa szlifiernia krzemienia pasiastego, w której weźmiemy udział w pokazach szlifowania tego malowniczego kamienia.
Po zwiedzaniu zjemy obiad, o godz. 18.00 wyruszymy w drogę powrotną, planowany przyjazd do Warszawy godz. 20.30.
przejazd autobusem klasy turystycznej – wyjazd z Warszawy
06.15 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
06.30 – wyjazd, na trasie przerwa śniadaniowa
10.00-18.00 – zwiedzanie (Krzemionki, Ekomuzeum, Muzeum Minerałów), obiad
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 20.30