W pierwszy dzień maja zapraszamy na kresy Podlasia: odwiedzimy ogród leśny Silvarium
w Puszczy Knyszyńskiej, zwiedzimy najstarszy w Polsce tatarski meczet w Kruszynianach,
rzucimy okiem na jedną z dawnych bram do Związku Radzieckiego i obejrzymy malownicze ruiny kościoła św. Antoniego w Jałówce.
Podczas wycieczki będziemy wyposażeni w słuchawki turystyczne, które ułatwią nam zwiedzanie
z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 7.00.
Wyjeżdżamy o godz. 7.30 do Puszczy Knyszyńskiej, na trasie zrobimy przerwę i dołączy do nas przewodnik, który będzie nam towarzyszył przez cały dzień.
Naszą podlaską wyprawę rozpoczniemy w Poczopku, gdzie odwiedzimy leśny ogród Silvarium – ogromną polanę, na której zgromadzono okazy roślin i drzew występujących w Puszczy Knyszyńskiej. Ekspozycję uzupełniają liczne mostki, drewniane i kamienne rzeźby, chatki, stawy oraz jedyny w Europie poromierz – zegar słoneczny wskazujący oprócz godziny również pory roku.
W obrębie ogrodu znajduje się także Park Megalitów z wielkimi głazami narzutowymi, Strigiforium (Dom Sów), Ptasia Chata i aleja drzew zwana „Alejką Feng Shui”. Następną atrakcją będą Kruszyniany, gdzie zwiedzimy najstarszy meczet tatarski w Polsce z końca XVIII wieku.
Budynek jest zachowany w doskonałym stanie, można również zwiedzać jego wnętrze. Konstrukcja świątyni jest drewniana i postawiona na planie prostokąta. Ozdabiają ja dwie wieżyczki wykończone półksiężycami. Wnętrze jest podzielone na dwie części – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.
W pobliżu świątyni znajduje się stary cmentarz tatarski – mizar. Jest on również bardzo zadbany, nagrobki są czytelne, nieco inne niż w religii chrześcijańskiej – wszystkie zwrócone na wschód.
W pobliżu wsi Gobiaty zobaczymy pamiątkę z poprzedniej epoki czyli bramę z napisem „MIR”
(w jęz. rosyjskim – pokój), która przed laty prowadziła do Kraju Rad. Brama jest częścią konstrukcji kolejowo-mostowej na rzece Świsłocz przez którą prowadzi granica polsko-białoruska.
W Jałówce obejrzymy malownicze ruiny kościoła św. Antoniego, który został wzniesiony w stylu neogotyckim. Zachowały się charakterystyczne dla tego stylu strzeliste okna zakończone ostrym łukiem. Kościół został zniszczony w 1944 r. przez wycofujące się z frontu wojska niemieckie.
Ruiny kościoła w Jałówce stały się atrakcją turystyczną oraz miejscem sesji ślubnych młodych par. Porośnięte brzózkami szczyty ruin wzbudzają ogromne zainteresowanie i tworzą niesamowitą scenerię do zdjęć.
Po zakończeniu zwiedzania skierujemy się do Białegostoku, gdzie zjemy regionalny obiad i o godz. 18.30 wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy, planowany przyjazd ok. godz. 21.00.
Informacja epidemiologiczna:
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną dla naszego wspólnego bezpieczeństwa wycieczki będą realizowane zgodnie z obowiązującymi standardami sanitarnymi:
a) przed wejściem do autokaru każdy uczestnik będzie miał zmierzoną temperaturę – osoby
z temperaturą powyżej 38°C lub z objawami grypy (katar, kaszel) nie będą mogły uczestniczyć
w wycieczce;
b) każdorazowo przed wejściem do autokaru wszyscy uczestnicy będą dezynfekować ręce;
c) podczas przejazdów obowiązkowo każdy uczestnik będzie musiał zakryć usta i nos przy pomocy maseczki z wyjątkiem czasu na spożycie posiłku;
d) zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe oprócz lasów, ogrodów, parków i zieleńców – obowiązek nie dotyczy osób zwolnionych z tego obowiązku na podstawie zaświadczenia lekarskiego, dodatkowo trzeba zachować odstęp min. 1,5 m między uczestnikami;
e) toaleta w autokarze będzie nieczynna, a autokar zostanie zdezynfekowany przed wyjazdem.
Przejazd busem/autokarem na trasie: Warszawa – Poczopek – Kruszyniany – Jałówka – Warszawa. Możliwy dojazd własny.
07.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
07.30 – wyjazd do Puszczy Knyszyńskiej, na trasie przewidziana przerwa śniadaniowa
11.00-16.30 – zwiedzanie Silvarium w Poczopku, meczetu i mizaru w Kruszynianach, brama MIR w Gobiatach, zwiedzanie ruin kościóła w Jałówce
17.30 – obiad w Białymstoku
18.30 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 21.00.