Zapraszamy na spływ kajakowy Drwęcą, jedyną rzeką w Polsce, która od źródeł do ujścia jest objęta ochroną rezerwatową. Czysta woda, leśne jeziora i malownicze przełomy powodują, że kajakarze uznają Drwęcę za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Trasa spływu jest łatwa, widokowa, nurt spokojny, ale nie leniwy – mogą się pojawić zwalone drzewa w korycie rzeki.
Drwęca to rzeka ciekawa również pod względem historycznym. Przez wieki stanowiła granicę, najpierw między Królestwem Polskim a Państwem Zakonu Krzyżackiego, a później pomiędzy państwami zaborczymi.
Po spływie obejrzymy dwa zamki krzyżackie w Brodnicy i w Golubiu-Dobrzyniu.
PROGRAM
30.07.2022 (sobota)
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 06.00, odjeżdżamy o godz. 06.15 do Brodnicy, po drodze zrobimy przerwę śniadaniową.
Spływ rozpoczniemy na przystani w Brodnicy, dawnego miasta królewskiego lokowanego w 1238 roku. Dystans spływu ok. 20 km co zwykle trwa ok. 6 godzin.
Przepłyniemy pod mostem nieczynnej kolejki wąskotorowej, w pobliżu wsi Maszano, na wysokim piaszczystym brzegu zrobimy przerwę. Miniemy ujście rzeczki Rypienicy, wieś Słoszewy i zakończymy spływ za mostem drogowym w pobliżu Pustej Dąbrówki, z lewej strony na polu biwakowym.
Po zakończeniu spływu przyjedziemy do hotelu, zakwaterujemy się i zjemy obiad.
Przespacerujemy się po Brodnicy, w której zachowały się ruiny zamku z I połowy XIV wieku – jednego z największych w państwie krzyżackim – z wysoką ośmioboczną wieżą i dolnymi partiami murów. Ciekawie prezentuje się także pałac Anny Wazówny z XVI wieku (przebudowany w XVII wieku) i fragment ratusza z końca XIV wieku. Spośród zabytków warto zobaczyć również gotycki kościół św. Katarzyny, spichlerz z XVII wieku (aktualnie siedziba muzeum) oraz rynek.
Po spacerze zakupimy prowiant na ogniska (w sobotę wieczorem i w niedzielę popołudniu), a wieczorem planujemy integrację przy ognisku nad rzeką.
31.07 (niedziela)
Po śniadaniu pojedziemy na drugi etap spływu, który rozpoczniemy w Pustej Dąbrówce, w miejscu zakończenia pierwszego etapu. Dystans do przepłynięcia ok. 23 km co zwykle trwa ok. 6 godzin.
Trasa wiedzie przez tereny cenne przyrodniczo, w większości przez stary, gęsty i klimatyczny bór. Łatwo tu o spotkanie z leśnymi zwierzętami i rzadkimi gatunkami ptaków. Miniemy ujście rzeczki Kujawki, przepłyniemy pod drewnianymi mostem łączącym wsie Smólniki i Konstancjewo, a końcowy etap spływu prowadzi przez Golub-Dobrzyń z fantastycznym widokiem na Zamek Golubski, który obejrzymy na koniec trasy. Czteroskrzydłowy zamek krzyżacki w stylu gotycko-renesansowym, wzniesiono na wzgórzu górującym nad miastem na przełomie XIII i XIV wieku.
Spływ zakończymy na przystani w Golubiu-Dobrzyniu przed mostem drogowym, z prawej strony.
Na przystani znajduje się bar, sanitariaty i miejsce ogniskowe, gdzie zjemy posiłek.
Po obiedzie podjedziemy do Zamku Golubskiego, a osoby zainteresowane będą mogły go zwiedzić (zwiedzanie opcjonalne).
W drogę powrotną wyruszymy o godz. 19.30, powrót do Warszawy o godz. 22.30.
WAŻNA INFORMACJA
Osoby, które wybierają się na spływ pierwszy raz albo dawno nie pływały kajakiem i nie czują się pewnie na wodzie proszone są o przekazanie takiej informacji w trakcie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym, w polu „Dane innych uczestników”.
Osobom bez pary staramy się w miarę możliwości dobrać towarzysza/towarzyszkę do kajaka.
Przejazd busem/autobusem klasy turystycznej na trasie Warszawa – Brodnica – Warszawa i przejazdy lokalne.
Zakwaterowanie w hotelu *** w Brodnicy.
Nocleg w pokojach 2,3-os z łazienkami. Jest możliwość wykupienia pokoju dla 1 osoby za dopłatą 130 zł. W pokojach są ręczniki (2 szt/os), TV.
W cenę wliczone jest śniadanie w formie bufetu z daniem na ciepło (np. jajecznica, kiełbaski itp.), będzie również zamówiona obiadokolacja w sobotę – za dodatkową opłatą. Szczegółowe menu podamy w mailu przedwyjazdowym wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
Na sobotni wieczór planujemy ognisko integracyjne, prowiant zakupimy na miejscu.
Niedzielny obiad również zjemy przy ognisku na przystani w Golubiu-Dobrzyniu, a jeśli ktoś będzie miał ochotę na klasyczny posiłek to będzie można skorzystać z pobliskiej gastronomii.
30.07 (sobota)
06.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
06.15 – wyjazd do Brodnicy
10.00-16.00 – spływ z Brodnicy do Pustej Dąbrówki
16.30 – zakwaterowanie, obiad, spacer po Brodnicy, integracja
31.07 (niedziela)
08.00 – śniadanie
10.00-16.00 – spływ z Pustej Dąbrówki do Golubia-Dobrzynia
16.30 – ognisko/obiad
18.00 – zwiedzanie zamku w Golubiu-Dobrzyniu
19.30 – wyjazd do Warszawy, powrót na godz. 22.30.