Wędrówka po Puszczy Białowieskiej, która zachowała swój pierwotny charakter, chroniona od XVI wieku przez polskich królów, a potem przez rosyjskich carów.
W 1921 roku najcenniejszy fragment puszczy został objęty urzędową ochroną, a w roku 1932 powstał Park Narodowy w Białowieży – najstarszy w Polsce.
Fauna parku to ponad 9000 gatunków owadów, 250 gatunków ptaków i 58 gatunków ssaków. Ocenia się, że do tej pory poznano zaledwie połowę wszystkich przedstawicieli białowieskich zwierząt. Królem puszczy jest największe zwierzę Europy czyli żubr. odwiedzimy Rezerwat Pokazowy Żubrów czyli zwierzyniec z mieszkańcami białowieskich lasów i przejdziemy drewnianymi kładkami ścieżki przyrodniczej Żebra Żubra
poznamy historię dworku Gubernatora Grodzieńskiego otoczonego malowniczym parkiem
powędrujemy do „serca” puszczy czyli Rezerwatu Ścisłego i nabierzemy pozytywnej mocy w Miejscu Mocy 🙂
zwiedzimy multimedialne Muzeum Przyrodniczo-Leśne, cerkiew Św. Mikołaja i olbrzymi Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Wycieczka z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
20.05.2023 (sobota)
Zbiórka o godz. 05.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 06.00, na trasie przerwa śniadaniowa.
Zwiedzanie rozpoczniemy wizytą w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce.
Współprojektantem świątyni był Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych malarzy i współczesnych ikonopisarzy. Sobór uważany jest za architektoniczną perłę regionu.
Cerkiew jest dwupoziomowa, ma tysiąc metrów kwadratowych powierzchni, 7 ołtarzy, 50 metrów wysokości i może pomieścić nawet 5 tysięcy wiernych.
Następnie odwiedzimy intrygujące Miejsce Mocy, w którym zobaczymy nienaturalnie zdeformowane drzewa, zrośnięte ze sobą dęby, sosny i świerki. Korony niektórych drzew zamiast piąć się w górę, kierują się do ziemi, jakby przyciągała je jakaś magiczna siła. Drzewa są pokryte puszystym mchem, a na polanie znajduje się tajemniczy pradawny kamienny krąg z wielkich głazów. Ciekawostką są ścięte pnie drzew z wyrytymi sentencjami. Zdaniem radiestetów jest to miejsce niezwykłe, w którym można poczuć pozytywne promieniowanie.
W Białowieży odwiedzimy cerkiew św. Mikołaja, która słynie z jedynego w Polsce, rzadko spotykanego ikonostasu z chińskiej porcelany. Białowieski ikonostas, czyli ściana z ikon oddzielająca nawę główną od ołtarza, został sprowadzony z Petersburga na specjalne życzenie cara Aleksandra III.
Następnie powędrujemy do najstarszej i najcenniejszej części Puszczy Białowieskiej, objętej ochroną Rezerwatu Ścisłego w rozwidleniu rzek Hwoźnej i Narewki. Jest to las, który nigdy w swojej historii nie był wycięty i nigdy nie sadzono w nim drzew. Z gospodarczego punktu widzenia jest to las bardzo „nieporządny”: drzewa nie rosną w nim w rzędach, na ziemi leży mnóstwo rozkładającego się drewna. Jednak to właśnie z tego nieporządku bierze swoje źródło jego unikalność, jego wartość, niewyobrażalne bogactwo i różnorodność form życia występujących w jego granicach. Symbolicznymi „drzwiami” do Rezerwatu Ścisłego jest stara dębowa brama wzniesiona w 1930 r., która początkowo szokowała niektórych swoją obcą Białowieży stylistyką. Z czasem wrosła w krajobraz tak mocno, że jest nieodłącznie kojarzona z Białowieskim Parkiem Narodowym. Stała się symbolem przejścia ze świata cywilizacji do świata nienaruszonej przyrody.
Po zwiedzaniu pojedziemy do hotelu w Hajnówce, gdzie zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację.
21.05.2023 (niedziela)
Po śniadaniu wyruszymy od Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym obejrzymy największych przedstawicieli ssaków Puszczy Białowieskiej: żubry, jelenie, sarny, dziki, łosie. Z dużych drapieżników zobaczymy wilka i rysia. Odwiedzimy także konika polskiego, potomka tarpanów, a także żubronia, mieszańca żubra z krową.
Potem powędrujemy ścieżką przyrodniczą Żebra Żubra prowadzącą częściowo po drewnianych kładkach przez podmokłe tereny puszczy – dystans około 4,5 km czyli 2 godziny spokojnego marszu.
Przespacerujemy się po Parku Pałacowym w stylu angielskim, zobaczymy kamienny obelisk upamiętniający wielkie łowy króla Polski Augusta III Sasa, obejrzymy zabytkowy drewniany dworek Gubernatora Grodzieńskiego i zwiedzimy multimedialne Muzeum Przyrodniczo-Leśne.
Po zwiedzaniu pojedziemy do Hajnówki na obiad, w drogę powrotną wyruszymy o godz. 18.00, powrót do Warszawy na godz. 21.00.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy
Zakwaterowanie w hotelu w Hajnówce.
Pokoje 2 i 3-os z łazienkami, jest możliwość wykupienia pokoju dla 1 osoby za dopłatą 50 zł.
W pokojach są ręczniki (2 szt/os), wifi, czajnik elektryczny na korytarzu, suszarkę do włosów można wypożyczyć na recepcji.
W cenę noclegu jest wliczone śniadanie w formie bufetu z daniem na ciepło, obiady zamówimy dla całej grupy (dodatkowo płatne).
Szczegóły dotyczące posiłków podajemy w mailu przedwyjazdowym wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
1 DZIEŃ
05.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
06.00 – wyjazd do Hajnówki, na trasie przerwa śniadaniowa
10.00-17.30 – zwiedzanie Soboru Świętej Trójcy, Miejsce Mocy, cerkiew św. Mikołaja, Rezerwat Ścisły
18.00 – zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu
2 DZIEŃ
07.30 – śniadanie
09.00-16.30 – Rezerwat Pokazowy Żubrów, ścieżka Żebra Żubra, park pałacowy i Muzeum Przyrodniczo-Leśne
17.00 – obiad w Hajnówce
21.00 – powrót do Warszawy