Zapraszamy na weekend w Góry Opawskie i do Stolicy Polskiej Piosenki!
✳ ok. 26 km górskiej wędrówki, „na lekko” z małym plecakiem
✳ zdobędziemy najwyższy szczyt Opolszczyzny i Gór Opawskich czyli Biskupią Kopę (890 m n.p.m.) zaliczaną do Korony Gór Polski
✳ odwiedzimy zabytkowe Głuchołazy i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
✳ nocujemy w ośrodku wypoczynkowym z basenem
PROGRAM
22.01.2022 (sobota)
Spotykamy się o godz. 05.15 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, o godz. 05.30 odjeżdżamy w Góry Opawskie, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
Wędrówkę rozpoczniemy w miejscowości Pokrzywna. Przejdziemy malowniczą doliną Złotego Potoku znakowanym kolorem niebieskim, a następnie doliną Bystrego Potoku, gdzie zobaczymy pozostałości po średniowiecznych kopalniach złota. Szlak prowadzi Gwarkową Percią czyli ścianą dawnego kamieniołomu, na którą wchodzi się po 11-metrowej drabince – jedynej tego typu w polskich górach. Gwarkowa Perć jest jedną z największych atrakcji Gór Opawskich. Dla osób, które nie będą mogły/chciały przebyć tego odcinka mają alternatywną trasę obejścia drabinki, którą na miejscu wskaże pilot. Następnie obejrzymy malownicze łupki na terenie dawnego kamieniołomu „Piekiełko” i szlakiem żółtym przejdziemy do schroniska PTTK „Pod Biskupią Kopą”, gdzie zrobimy przerwę.
Żółtym szlakiem dojdziemy do granicy polsko-czeskiej, a następnie czerwonym szlakiem wejdziemy na najwyższe wzniesienie Opolszczyzny i Gór Opawskich czyli Biskupią Kopę (890 m n.p.m.).
Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m zbudowana w 1898 r. przez Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie w jubileusz 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I. Organizacja ta już w 1890 zbudowała w tym miejscu pierwszą, drewnianą wieżę widokową, która została rozebrana w 1895. Wejście na górną platformę zapewnia szeroki widok na czeskie Jesioniki, Masyw Śnieżnika i Góry Złote. Przy dobrej pogodzie widoczne zarysy Karkonoszy, Gór Stołowych i Sowich. Piękna panorama miasta Zlaté Hory. Widoczne są także zbiorniki Nyski i Otmuchowski. Biskupia Kopa zaliczana jest do Korony Gór Polski. Zejdziemy czerwonym szlakiem do Jarnołtówka, przejdziemy przez Most Zakochanych na Złotym Potoku.
Zakwaterujemy się w ośrodku wypoczynkowym, zjemy obiad, a wieczorem będzie do dyspozycji strefa spa.
Dystans do przejścia ok. 11 km (ok. 4,5 godz. – wliczając przerwy), suma podejść 573 m, suma zejść 569 m.
Przebieg wędrówki jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
23.01.2022 (niedziela)
Po śniadaniu wyruszymy na pierwszą z dwóch wędrówek w tym dniu.
Szlakiem Przełomu Złotego Potoku w kolorze niebieskim przejdziemy przez Rezerwat Olszak, trasa będzie wiodła częściowo krawędzią Karolinek – grupy malowniczych skał o wysokości ok. 450 m, z których rozpościera się doskonały widok na przełom Złotego Potoku, masyw Biskupiej Kopy i skały Karliki. Dojdziemy do Żabiego Oczka czyli dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano piaskowce i łupki. Wyrobisko zalane wodą utworzyło małe jeziorko otoczone kilkunastometrowymi skałami. Przejdziemy przez wzgórze Olszak (453 m n.p.m) i zejdziemy na parking w Pokrzywnej.
Dystans do przejścia ok. 4,5 km (ok. 2 godz.), suma podejść 232 m, suma zejść 253 m.
Następnie pojedziemy do wsi Podlesie skąd wyruszymy czerwonym szlakiem na Przednią Kopę (495 m n.p.m.), na której znajduje się budynek schroniska z wieżą widokową (obecnie nieczynne) i zabytkowa kaplica św. Anny. Żółtym szlakiem zejdziemy w dolinę rzeki Białej Głuchołaskiej, trasa będzie prowadzić przez Rezerwat „Nad Białką” oraz Rezerwat „Las Bukowy” i doprowadzi nas do Głuchołaz.
Dystans do przejścia ok. 6,5 km (ok. 2 godz.), suma podejść: 168 m, suma zejść 335 m.
W Głuchołazach obejrzymy fragment dawnego układu urbanistycznego i najbardziej rozpoznawalne zabytki jak Wieża Bramy Górnej czy kościół św. Wawrzyńca z XIII wieku. Następnie pojedziemy do stolicy regionu czyli Opola na zwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki usytuowanego w budynku słynnego Amfiteatru Tysiąclecia na Wyspie Pasieka. Muzeum od 2016 r. przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. W muzycznych ścianach umieszczone są także soczewki – przez które jak przez dziurkę od klucza – zwiedzający może podglądać tło historyczne danego okresu. Miłośnicy festiwali opolskich znajdą szczegółowe informacje na temat każdej edycji, a w specjalnych, podwieszanych kulach fani muzyki rozrywkowej mogą obejrzeć reportaże i fragmenty koncertów. Jest też miejsce dedykowane modzie estradowej, w którym zgromadzono prawdziwe kostiumy gwiazd, i w którym można się w nie wirtualnie przebierać.
Po zwiedzaniu zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną, planowany przyjazd do Warszawy ok. godz. 23.30.
Przejazd autobusem klasy turystycznej na trasie Warszawa-Jarnołtówek-Warszawa i lokalne przejazdy.
Nocujemy w ośrodku wypoczynkowym w Jarnołtówku, który na portalu Booking.com ma ocenę 8,7/10, a w Google 4,2/5.
Zapewniamy noclegi w pokojach 2 i 3-os oraz studio 4-os z łazienkami. Jest możliwość wykupienia pokoju dla 1 osoby za dopłatą 50 zł/os. W pokojach są ręczniki, jest TV i wifi, można wypożyczyć czajniki elektryczne.
W cenę jest wliczone śniadanie w formie stołu szwedzkiego, obiadokolacja będzie dodatkowo płatna. Szczegóły dotyczące menu podamy w mailu przedwyjazdowym, wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
W ośrodku jest basen (wliczony w cenę) oraz strefa spa (dodatkowo płatna, np. masaże).
22.01.2022 (sobota)
05.15 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
05.30 – wyjazd (na trasie przerwa śniadaniowa)
11.00-16.00 – górska wędrówka: Pokrzywna-Biskupia Kopa-Jarnołtówek (ok. 12,5 km)
16.30 – zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym, obiad
23.01.2022 (niedziela)
07.00 – śniadanie
08.00-13.30 – górska wędrówka: Jarnołtówek – Pokrzywna (ok. 5 km) oraz Podlesie – Głuchołazy (ok. 8 km)
13.30 – spacer po Głuchołazach
15.00 – Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, obiad
18.30 – wyjazd do Warszawy, planowany powrót ok. godz. 23.30