Zapraszamy na weekendową wędrówkę po Roztoczu w kolorach złotej jesieni.
Odwiedzimy najbardziej malownicze zakątki, a o historii regionu i lokalnych ciekawostkach opowie nam przewodnik, który będzie nam towarzyszył podczas całej wycieczki.
Zwiedzimy zespół cerkiewny w Radrużu wpisany na listę UNESCO z najstarszą drewnianą cerkwią w Polsce, powędrujemy szlakiem szumów na Tanwi w Puszczy Solskiej i odwiedzimy Roztoczański Park Narodowy z hodowlą konika polskiego.
PROGRAM
1.10.2022 (sobota)
Zbiórka o godz. 05.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 06.00, po drodze planujemy przerwę śniadaniową.
Dojedziemy do Radruża przy granicy z Ukrainą, gdzie znajduje się najcenniejszy zespół cerkiewny w Polsce. Monumentalną cerkiew pw. św. Paraskewy wzniesiono w 1583 r., towarzyszy jej potężna i równie stara dzwonnica, a całość jest otoczona grubym murem z łamanego kamienia, ponieważ obiekt pełnił dawniej funkcję obronną.
Zespół cerkiewny jest perłą architektury cerkiewnej, a unikatowa wartość obiektu została potwierdzona wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.
Następnie wyruszymy na wędrówkę Szlakiem Szumów w „Rezerwacie nad Tanwią” w sosnowych lasach Puszczy Solskiej. Rezerwat utworzono w 1958 roku i chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych kaskad, których w tej okolicy jest dwadzieścia cztery.
Od dźwięku spadającej wody nazywane są “szumami” bądź “szypotami”. Kaskady utworzyły się w okresie trzeciorzędu, kiedy to wyżynny obszar Roztocza został wydźwignięty przy równoczesnym opadnięciu Kotliny Sandomierskiej i dzięki tym progom, nurt rzeki tworzy „szumy”. Krawędź Roztocza jest wyraźnie odznaczającym się w plastyce terenu fragmentem przebiegającej tędy granicy geologicznej pomiędzy fałdową Europą Zachodnią i płytową Europą Wschodnią. Przejdziemy trasą w większości znakowaną, prowadzącą początkowo brzegiem Tanwi, przebieg szlaku uatrakcyjniają mostki, kładki i schodki, a po drodze miniemy najwyższy na Roztoczu wodospad Jeleń (wys. 1,5 m, szer. 9 m).
Trasę o długości ok. 8,5 km przejdziemy w ciągu 3 godziny i dotrzemy do ośrodka wczasowego w Suścu, gdzie zakwaterujemy się, zjemy obiad, a dla zainteresowanych wieczorem przewidziana integracja przy ognisku.
2.10.2022 (niedziela)
Po śniadaniu, o godz. 09.00 pojedziemy do pobliskiej wsi Nowiny, gdzie przespacerujemy się szlakiem geoturystycznym po terenie dawnego kamieniołomu położonym na zboczu Krzyżowej Góry. Będziemy mogli przyjrzeć się bliżej budowie geologicznej Roztocza, zobaczymy warstwy wapieni sprzed kilkunastu milionów lat, a być może uda się znaleźć muszle przegrzebków z tamtego okresu. Wejdziemy na wieżę widokową, z której rozpościera się panorama na okoliczne lasy. Przejdziemy po kamieniołomie ok. 1 km, a następnie odwiedzimy rezerwat „Czartowe Pole” utworzony w 1958 roku, którego celem jest ochrona malowniczej doliny rzeki Sopot.
Przejdziemy ok, 1,5 km ścieżką przyrodniczą, a ze znajdujących się na trasie tablic dowiemy się różnych przyrodniczych ciekawostek. Ścieżka jest dobrze przygotowana do wędrówki, wybudowane zostały schody, pomosty i poręcze ułatwiające poruszanie się po niej. Kolejnym punktem będzie Zwierzyniec, z którego wyruszymy na 9 km wędrówkę po Roztoczańskim Parku Narodowym.
Wejdziemy na Bukową Górę (310 m n.p.m.), która jest punktem widokowym m.in. na Roztocze Środkowe i na położoną w pobliskim wąwozie wieś Sochy. Przejdziemy nad Stawy Echo położone wśród sosnowych lasów, wzdłuż największego z czterech stawów pełniącego funkcję kąpieliska poprowadzą nas drewniane kładki. Nad stawami można zaobserwować czasami koniki polskie z miejscowej hodowli. Wrócimy do Zwierzyńca, gdzie zwiedzimy zabytkowy browar założony przez Stanisława Kostkę Potockiego na początku XIX wieku. Lokalny przewodnik opowie nam o historii tego obiektu, poznamy proces warzenia piwa, a na koniec będzie degustacja – zwiedzanie potrwa ok. 45 min. W pobliżu browaru obejrzymy malowniczy kościół św. Jana Nepomucena położony na wyspie.
Następnie pojedziemy do Szczebrzeszyna, gdzie na rynku zobaczymy jedyny w Polsce pomnik chrząszcza, a następnie zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy, planowany powrót ok. godz. 22.30.
Przejazd autobusem klasy turystycznej/busem na trasie Warszawa – Susiec – Warszawa i lokalne przejazdy
Zakwaterowanie w ośrodku wczasowym w Suścu w domkach 4 i 5-os z łazienkami i aneksami kuchennymi. W każdym z domków są dwa pokoje (2 i 3-os.) i jedna łazienka. W pokojach nie ma ręczników, trzeba zabrać własne.
Jest możliwość rezerwacji całego domku dla 2 osób (dopłata 60 zł/os) lub dla 1 osoby (dopłata 170 zł).
W cenę wliczone jest śniadanie z daniem na ciepło.
Zarezerwujemy również obiadokolację w sobotę i w niedzielę (dodatkowo płatną).
1.10.2022 (sobota)
05.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
06.00 – wyjazd do Radruża, na trasie przerwa śniadaniowa
12.00-17.00 – cerkiew w Radrużu, wędrówka Szlakiem Szumów
17.30 – obiadokolacja i zakwaterowanie
2.10.2022 (niedziela)
07.00 – śniadanie
08.00-16.30 – spacer po dawnym kamieniołomie Nowiny i rezerwacie „Czartowe Pole”, wędrówka po Roztoczańskim Parku Narodowym, zwiedzanie browaru w Zwierzyńcu
16.30 – obiad
22.00 – powrót do Warszawy