Zapraszamy do tajemniczego rezerwatu Krzemianka w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie powędrujemy po drewnianych kładkach nad rozlewiskami i obejrzymy pozostałości kopalni krzemienia sprzed 3000 lat!
Zwiedzimy również Muzeum Wsi Białostockiej w Jurowcach eksponujące najciekawsze drewniane zabudowania z Białostocczyzny, a po drodze wstąpimy do malowniczego Tykocina.
Podczas wycieczki będziemy wyposażeni w słuchawki turystyczne, które ułatwią nam zwiedzanie
z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 7.00.
O godz. 07.30 wyruszymy do malowniczego Tykocina, w którym wizytę rozpoczniemy od przerwy kawowej, spotkamy się z przewodnikiem, który będzie nam towarzyszył cały dzień i rozpoczniemy zwiedzanie. Odwiedzimy Wielką Synagogę, wzniesioną na miejscu starej drewnianej bożnicy
w 1642 r., która obecnie jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich. Wnętrze przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na zdobnictwo ścian. Widnieją na nich ogromne XIX – wieczne tablice z cytatami biblijnymi w języku hebrajskim
i aramejskim. Główna sala modlitewna ma wysokość 9 metrów. W jej centralnym punkcie znajduje się birma – miejsce w kształcie kwadratu z filarami, balustradą i baldachimem. Obok Wielkiej Synagogi znajduje się Mała Synagoga wybudowana pod koniec XVIII w. na planie prostokąta
w stylu barokowym. Niemal doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej została wyremontowana w latach 70. XX w. Przespacerujemy się uliczkami pokrytymi „kocimi łbami” do malowniczego rynku w kształcie trapezu z pomnikiem hetmana Czarnieckiego. Rynek otaczają zabytkowe budynki, a najważniejszym z nich jest barokowy kościół p.w. Trójcy Świętej.
Z Tykocina wyruszymy do Puszczy Knyszyńskiej, w której zwiedzimy Rezerwat przyrody „Krzemianka” powstały w 1987 r. w celu ochrony cennych przyrodniczo fragmentów puszczy. Rezerwat obejmuje zespół obfitych źródlisk zasilających strumień o tej samej nazwie – Krzemianka, które tworzą rozległą zabagnioną doliną z licznymi źródliskami otwartymi i torfowiskowymi.
Duża różnorodność zbiorowisk roślinnych wyróżnia go od innych podobnych obiektów. Przygotowana przez leśników ścieżka turystyczna prowadząca przez rezerwat umożliwia podziwianie piękna tego niezwykłego terenu i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Będziemy się poruszać głównie po drewnianej kładce o dług. 1020 m. Na terenie Rezerwatu znajduje się także skansen pszczelarski, drzewa bartne, wieża widokowa oraz pozostałości po kopalni krzemienia sprzed ok. 3000 lat.
Z rezerwatu pojedziemy do wsi Jurowce gdzie znajduje się skansen „Białostockie Muzeum Wsi” (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej), dzięki któremu zobaczymy jak wyglądała podlaska wieś w połowie XIX wieku. Obiekt stanowi 27-hektarowy teren, na którym rozmieszczono ponad 30 drewnianych obiektów. Wśród nich można podziwiać stare chałupy i stodoły, wiatraki, dwory, spichlerze, ule oraz krzyże przydrożne i kapliczki. Ciekawostką jest ekspozycja poświęcona bimbrownictwu leśnemu. Skansen będziemy zwiedzać z pracownikiem muzeum, który opowie nam o poszczególnych obiektach i będziemy mogli je zwiedzić wewnątrz.
Po zakończeniu zwiedzania skierujemy się do Białegostoku, gdzie zjemy regionalny obiad i o godz. 18.30 wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy – planowany przyjazd ok. godz. 21.00.
Wycieczka odbędzie się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi obowiązującymi w dniu jej realizacji.
Przejazd autokarem na trasie: Warszawa – Tykocin – Rez. Krzemianka – Jurowce – Białystok – Warszawa.
07.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
07.30 – wyjazd do Tykocina
10.00-16.30 – zwiedzanie: Tykocin, rezerwat „Krzemianka”, Muzeum Wsi Białostockiej
17.00-18.30 – obiad w Białymstoku
18.30 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 21.00.