Zapraszamy na jesienny trekking po Masywie Śnieżnika!
Co mamy w planie?
✅ zdobycie szczytu należącego do Korony Gór Polski (Śnieżnik 1423 m n.p.m.)
✅ 30 km górskiej wędrówki, „na lekko” z małym plecakiem
✅ Wodospad Wilczki w Międzygórzu (22 m wysokości) – najładniejszy wodospad w polskich Sudetach
✅ zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w dawnej Kopalni Uranu
✅ obejrzymy gotycki „Mały Most Karola” w Kłodzku
PROGRAM
27.11 (sobota)
Spotykamy się o godz. 00.15 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, o godz. 00.30 wyruszymy do Międzygórza, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową. Możemy zabrać po drodze uczestników
z miejscowości położonych przy trasie Warszawa-Łódź-Sieradz-Wrocław.
Wędrówkę rozpoczniemy w Międzygórzu, gdzie obejrzymy wodospad na potoku Wilczka uznawany za najpiękniejszy w polskich Sudetach. Woda spada kaskadą o wysokości 22 m po czym przeciska się skalistym kanionem o długości ok. 1 km. Będziemy podziwiać wodospad Wilczki
z tarasu widokowego i pomaszerujemy czerwonym szlakiem mijając po drodze jeden ze szczytów Masywu Śnieżnika – Średniak (1210 m n.p.m.). Dojdziemy do schroniska „Na Śnieżniku” gdzie zrobimy przerwę przed zdobyciem najwyższego szczytu czyli Śnieżnika (1423 m n.p.m.) należącego do Korony Gór Polski. Ponieważ szczyt Śnieżnika jako jedyny spośród pozostałych w Masywie Śnieżnika wystaje ponad górną granicę lasu, z wierzchołka rozpościerają się przepiękne widoki.
Na szczyt wejdziemy szlakiem czerwonym, zrobimy sobie zdjęcie pamiątkowe, schodząc szlakiem zielonym miniemy Czarny Grzbiet (1087 m n.p.m) i dojdziemy do Siodła Martena. Zmienimy szlak na żółty prowadzący do parkingu we wsi Kamienica, skąd pojedziemy autokarem do ośrodka turystycznego w Stroniu Śląskim, gdzie zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację.
Dystans do przejścia ok. 18 km (ok. 8,5 godz. – wliczając przerwy), suma podejść: 962 m, suma zejść 977 m.
Przebieg wędrówki jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
28.11 (niedziela)
Po śniadaniu pojedziemy do Kletna, gdzie zwiedzimy podziemną trasę turystyczną w dawnej kopalni uranu. Kopalnia jest położona na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których
w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. W kopalni znajdowało się 20 sztolni,
3 szyby, a łączna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton metalicznego uranu.
Największą atrakcją udostępnionej do odwiedzania sztolni są: kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit), kolekcja starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego.
Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników, temperatura stała przez cały rok około 7 st.C. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 45 minut.
Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.
Po zwiedzaniu kopalni przejdziemy żółtym szlakiem do Przełęczy Śnieżnickiej, zmienimy szlak na czerwony i dojdziemy przez Żmijowiec (1153 m n.p.m.) i Czarną Górę (1204 m n.p.m.) na Przełęcz Puchaczówka (864 m n.p.m.). Dystans do przejścia ok. 12,5 km (ok. 5 godz.), suma podejść: 739 m, suma zejść 676 m.
Przebieg wędrówki jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
Po wędrówce wyruszymy w drogę powrotną, zatrzymamy się na obiad w Kłodzku, gdzie przespacerujemy się po moście gotyckim nad Młynówką zwanym „Małym Mostem Karola” ze względu na podobieństwo do słynnego mostu w Pradze.
Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz. 23.30.
Przejazd autobusem na trasie Warszawa-Stronie Śląskie-Warszawa i lokalne przejazdy.
Nocujemy w ośrodku turystycznym w Stroniu Śląskim, który na portalu Booking.com ma ocenę 8,5/10, a w Google 4,2/5. Zapewniamy noclegi w pokojach 2 i 3-os z łazienkami. Jest możliwość wykupienia pokoju dla 1 osoby za dopłatą 80 zł/os. W pokojach są ręczniki, TV, czajniki elektr., w obiekcie jest wifi.
Wyżywienie w wersji HB czyli śniadanie i obiadokolacja wliczone w cenę. Posiłki są serwowane – szczegóły dotyczące menu podamy w mailu przedwyjazdowym, wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
27.11 (sobota)
00.15 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
00.30 – wyjazd do Międzygórza (przerwa śniadaniowa na trasie)
07.00-15.30 – górska wędrówka: Międzygórze-Śnieżnik-Kamienica (ok. 18 km)
16.00 – przyjazd do ośrodka w Stroniu Śląskim, zakwaterowanie, obiadokolacja
28.11 (niedziela)
07.30 – śniadanie
08.15 – wyjazd do Kletna
09.00-10.30 – zwiedzanie dawnej Kopalni Uranu
10.30-15.30 – górska wędrówka: Kletno-Przełęcz Śnieżnicka-Przełęcz Puchaczówka (12,5 km)
15.30 – wyjazd do Warszawy, obiad na trasie, planowany powrót ok. godz. 23.30