Trekking w Tatrach Słowackich z wejściem na Rysy (2499 m n.p.m.), najwyższy szczyt Polski zaliczany do Korony Gór Polski.
W ramach aklimatyzacji i rozgrzewki wjedziemy na Łomnicę (2634 m n.p.m.), drugi najwyższy (po Gerlachu) tatrzański szczyt i zejdziemy do Starego Smokowca.
Po trekkingu będziemy relaksować się nad Szczyrbskim Jeziorem z widokiem na otaczające je Tatry.
Wycieczka z noclegami w hotelu górskim nad Popradzkim Stawem w Tatrach Wysokich.
Grupę będzie prowadzić przewodnik górski UIMLA, a przy wejściu na Rysy dodatkową asekurację zapewni przewodnik wysokogórski.
PROGRAM
25.08.2023 (piątek)
Zbiórka o godz. 00.30 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 00.40.
Nad ranem zrobimy przerwę śniadaniową, po której przygotujemy się do wędrówki.
W Tatrzańskiej Łomnicy dołączy do nas przewodnik i rozpoczniemy górską wyprawę.
Najpierw wjedziemy kolejką gondolową na Skalnaté pleso (Łomnicki Staw) na wysokości 1751 m n.p.m., w pobliżu którego znajduje się obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne. Obserwatorium zostało założone w 1943 roku, w tym samym roku rozpoczęto pierwsze obserwacje. Tutaj znajduje się stacja pośrednia, dla podróżujących na Łomnicę (2634 m n.p.m.), drugi (po Gerlachu) najwyższy tatrzański szczyt. Na trudno dostępny wierzchołek wiedzie z Łomnickiego Stawu kolej linowa, różnicę wysokości 855 m pokonamy w niecałe 9 minut.
Podróż koleją linową jest jedynym bezpiecznym sposobem dotarcia na Łomnicę, gdzie nie prowadzą żadne szlaki turystyczne.
Na Łomnicy znajduje się taras widokowy, z którego będziemy podziwiać wspaniałą panoramę Tatr polskich i słowackich. Na szczycie zrobimy przerwę, wypijemy kawę „w obłokach” i zjedziemy z powrotem na Skalnaté pleso.
Z Łomnickiego Stawu przejdziemy czerwonym szlakiem tzw. Tatrzańską Magistralą do schroniska Chata Zamkovskeho na wysokości 1467 m n.p.m. położonego w Dolinie Małej Zimnej Wody. Zejdziemy zielonym szlakiem w kierunku Starego Smokowca mijając po drodze dwa malownicze wodospady, w tym Olbrzymi Wodospad o wysokości 20 metrów oraz dwa schroniska – Rainerovą Chatę i Bilikovą Chatę.
W Starym Smokowcu zjemy obiad, zrobimy zakupy i pojedziemy do Popradzkiego Plesa, skąd powędrujemy 4 km do górskiego hotelu, gdzie będziemy zakwaterowani. Nasze bagaże zostaną przetransportowane do hotelu, nie będziemy musieli ich nosić.
26.08.2023 (sobota)
Po śniadaniu wyruszymy niebieskim szlakiem do skrzyżowania szlaków nad Żabim Potokiem, a potem szlakiem czerwonym w kierunku Rysów. Trawersując zbocza będziemy podziwiać wspaniałe panoramy, Żabie Stawy w Dolinie Mięguszowieckiej i Siklawę. Trasa będzie prowadzić m.in. po metalowych kładkach, schodach, będą również drabinki. Dotrzemy do najwyżej położonego schroniska w Tatrach czyli Schroniska pod Rysami zwanym też Schroniskiem pod Wagą (2250 m n.p.m.). Jest to najmłodsze tatrzańskie schronisko zbudowane w 1933 roku. Miejsce jest znane ze słynnej toalety położonej nad przepaścią i „przystanku autobusowego”. Ze schroniska czerwonym szlakiem przejdziemy na Rysy przez Przełęcz Waga. Rysy mają trzy wierzchołki, z których średni leży na granicy polsko-słowackiej i jest najwyżej położonym punktem w Polsce (2499 m n.p.m.). Rysy słyną z imponującej panoramy, przez znawców uważanej za najpiękniejszą w Tatrach.
Po przerwie na szczycie zejdziemy tą samą drogą, do hotelu nad Popradzkim Stawem, gdzie zjemy obiad, a wieczorem integracja
Dystans do przejścia ok. 11,5 km, suma podejść 1128 m, suma zejść 1128 m.
27.08.2023 (niedziela)
Po śniadaniu zapakujemy bagaże do samochodu, który zawiezie je do autokaru, a następnie powędrujemy nad Szczyrbskie Jezioro, które obejdziemy dookoła podziwiając panoramę otaczających je Tatr Wysokich.
Dystans do przejścia ok. 7 km, suma podejść 186 m, suma zejść 328 m.
Po wędrówce wyruszymy w drogę powrotną, zjemy obiad w Nowym Sączu, do Warszawy przyjedziemy ok. godz. 23.00.
Przebieg wędrówek jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
Impreza nie jest nie wskazana dla osób posiadających lęki wysokości lub zaburzenia równowagi, wymagana jest dobra forma.
Ubezpieczenie KL Signal Iduna uwzględnia koszty ratownictwa górskiego, które na Słowacji jest odpłatne.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy
Zakwaterowanie w hotelu górskim Popradske Pleso (1500 m n.p.m.) nad Popradzkim Stawem: https://www.popradskepleso.sk/
Pokoje 1,2,3-os z łazienkami, są ręczniki (2 szt/os), TV, jest wifi.
W cenę noclegów są wliczone 2 śniadania, w hotelu oraz w sąsiadującym schronisku Majlatha znajdują się doskonale zaopatrzone bufety, w których można zjeść dodatkowy posiłek.
1 DZIEŃ
00.30 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 00.40
nad ranem przerwa śniadaniowa
08.30-15.00 – wjazd kolejką na Skalnate Pleso i Łomnicki Szczyt, górska wędrówka,
15.00-19.00 – obiad, zakupu, przejazd do Popradzkiego Plesa, przejście do hotelu + transport bagaży, zakwaterowanie
2 DZIEŃ
śniadanie
zdobywanie Rysów, obiad, czas wolny, integracja
3 DZIEŃ
08.00 – śniadanie
09.00-12.30 – wędrówka nad Szczyrbskie Jezioro
12.30 – przejazd do Nowego Sącza, obiad, powrót do Warszawy godz. 23.00