Zapraszamy na jesienną wędrówkę po Górach Świętokrzyskich!
✅ przespacerujemy się po historycznym Szydłowcu
✅ powędrujemy wśród malowniczych piaskowców w rezerwacie „Skałki Piekło pod Niekłaniem”
✅ zdobędziemy Górę Miedzianka (354 m n.p.m.) zwaną „Giewontem Świętokrzyskim”
✅ zwiedzimy zamek w Chęcinach, z którego przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Tatry!
✅ będziemy wyposażeni w słuchawki turystyczne, które ułatwią nam zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem
PROGRAM
Spotykamy się o godz. 06.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 07.00 do Szydłowca, po drodze zrobimy przerwę śniadaniową.
Na rynku w Szydłowcu spotkamy się z przewodnikiem, który będzie nam towarzyszył podczas całej trasy. Obejrzymy dwa najbardziej znane obiekty tego historycznego miasteczka, którego historia sięga XV wieku. Na Rynku Wielkim obejrzymy ratusz powstały w latach 1602–1629 należący do najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce. Obecnie budynek jest otynkowany na biało. Przejdziemy ok. 500 m i będziemy podziwiać zamek wybudowany w przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470–1480 na miejscu dawnego grodu. Usytuowany jest na sztucznie usypanej wyspie, otoczony fosą w środku Parku Radziwiłłowskiego. W latach 1515–1526 nastąpiła przebudowa i rozbudowa gotyckiego zamku na renesansową rezydencję dokonana przez Mikołaja Szydłowieckiego. Kolejnymi właścicielami zamku byli Radziwiłłowie, którzy dokonali niewielkiej rozbudowy w XVII i XVIII wieku. W 1802 roku zamek oraz dobra szydłowieckie zakupiła księżna Anna Sapieżyna Zamoyska, która odsprzedała go w 1828 roku skarbowi Królestwa Polskiego. Wkrótce potem został wydzierżawiony Maurycemu Engermanowi, który urządził tu magazyn piwa. Nieużytkowany od połowy XIX wieku popadał w ruinę, dopiero w latach 60. XX wieku miał miejsce pełny remont budowli. Zamek oddano miejscowym instytucjom publicznym.
Budynek obecnie jest siedzibą jedynego w swoim rodzaju w Europie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Z Szydłowca pojedziemy do rezerwatu „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, stanowiącym fragment lasu sosnowego w wieku ok. 200 lat w którym występują zwietrzałe skały piaskowcowe
o osobliwych kształtach: grzybów, kominów, kazalnic itp. Skupisko skałek ma długość
ok. 1 kilometra, a ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Swoje fantazyjne kształty skały zawdzięczają działalności wiatru. W szczelinach skalnych występuje bardzo rzadka paproć – zanokcica północna, roślina reliktowa schyłku epoki lodowcowej. Z bardziej popularnych roślin występują storczyki
i widłaki. W okolicy znajduje się źródlisko o nazwie Biały Stok będący początkiem rzeki Kamiennej. Wędrówka potrwa ok. 1,5 godziny, dystans do przejścia ok. 5 km.
Następnym punktem będzie wapienna Góra Miedzianka (354 m n.p.m.) leżąca w zachodniej części Pasma Chęcińskiego, gdzie utworzono w 1958 roku rezerwat o tej samej nazwie. Nazwa góry pochodzi od staropolskiej nazwy kruszcu miedzi. Tą samą nazwę nosi również miejscowość i góra leżąca w zachodniej części Pasma Chęcińskiego. Patrząc od strony północnej można dopatrzeć się w jej kształcie, podobieństwa do tatrzańskiego Giewontu dlatego też nazywana była żartobliwie „Giewontem Świętokrzyskim”.
W przeszłości nosiła również nazwę Wielkiej Sowy i Góry Miedzińskiej. Miedzianka wraz z Miedzianą Górą były głównymi miejscami eksploatacji miedzianego kruszcu w Górach Świętokrzyskich.
Chęcinach zwiedzimy zamek królewski z XIII wieku położony na skalnej grani i obejrzymy renesansową kamienicę „Niemczówka”.
Po zwiedzaniu zrobimy przerwę na obiad i wyruszymy do Warszawy o godz. 17.30, planowany powrót ok. godz. 20.30.
Przejazd autokarem na trasie: Warszawa – Szydłowiec – Chęciny – Warszawa i przejazdy lokalne.
06.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
07.00 – wyjazd do Szydłowca (na trasie przerwa śniadaniowa)
09.30-16.00 – spacer po Szydłowcu, wędrówka po rezerwacie „Skałki Piekło pod Niekłaniem”, góra Miedzianka i zwiedzanie zamku w Chęcinach
16.00 – obiad
17.30 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 20.30.