Zapraszamy na zimowy trekking w Górach Świętokrzyskich!
✳ 11 km wędrówki leśnymi szlakami
✳ wejdziemy na Św. Krzyż (594 m n.p.m.) – najbardziej widokowy punkt w Łysogórach
✳ zdobędziemy Łysicę (614 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich zaliczany do Korony Gór Polski
✳ obejrzymy drewnianą chałupę z XIX wieku w Kakoninie
✳ będziemy wyposażeni w słuchawki turystyczne, które ułatwią nam zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
Spotykamy się o godz. 6.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie.
O godz. 07.00 wyruszymy do Nowej Słupi, po drodze przewidujemy przerwę śniadaniową.
W Nowej Słupi przywita nas kamienny pielgrzym (emeryk) – figura klęczącego mężczyzny usytuowana nieopodal głównego wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przy drodze na Święty Krzyż. Według legendy to pełen pychy, pielgrzymujący ongiś na Święty Krzyż rycerz, który skamieniał po tym, gdy oświadczył, że bijące na szczycie klasztorne dzwony biją na jego cześć.
Od tego czasu ma przesuwać się co rok o ziarenko piasku, a kiedy dotrze na szczyt nastąpi koniec świata. Świętokrzyską wędrówkę rozpoczniemy wchodząc niebieskim szlakiem na Św. Krzyż (594 m n.p.m.) dawną Drogą Królewską. Po ok. 2 km dotrzemy do klasztoru Misjonarzy Oblatów jest najstarszym polskim sanktuarium. Obejrzymy barokową bazylikę z krużgankami, kaplicę Oleśnickich i kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. Z wieży widokowej klasztoru będziemy podziwiali panoramę Kielecczyzny, a jeśli pogoda dopisze, to może uda nam się dostrzec Tatry.
Wejście na wieżę jest uzależnione od warunków atmosferycznych.
Następnie przejdziemy na gołoborza, na których jest punkt widokowy na północną stronę Gór Świętokrzyskich. Przejdziemy po specjalnie zamontowanych metalowych platformach.
Potem powędrujemy 2 km leśną ścieżką na parking w Hucie Szklanej.
Dystans do przejścia ok. 4,5 km, suma podejść 262 m, suma zejść 124 m.
Z Huty Szklanej wyruszymy na drugi etap wędrówki. Pojedziemy do wsi Kakonin, w której obejrzymy drewnianą chałupę z połowy XIX wieku, doskonale zachowany element świętokrzyskiej tradycji ludowej i wejdziemy na szlak czerwony. Przejdziemy przez przełęcz Św. Mikołaja i po godzinie marszu miniemy Skałę Agatę, jeden z dwóch wierzchołków Łysicy o wysokości 614 m n.p.m.
Skała Agaty jest wyższa o ok. 0,8 m od drugiego wierzchołka (zachodniego), ale jest niewidoczna dla turystów ze względu na położenie poza szlakiem, z którego nie można schodzić. Będziemy mogli przeczytać natomiast ciekawy opis na tablicy informacyjnej usytuowanej przy naszej trasie.
Na zachodnim wierzchołku Łysicy (bardziej widokowym) zrobimy przerwę i zejdziemy czerwonym szlakiem do Św. Katarzyny mijając zabytkową, drewnianą kapliczkę św. Franciszka.
Dystans do przejścia ok. 6,5 km, suma podejść 241 m, suma zejść 277 m.
Po zakończeniu wędrówki o godz. 16.30 zjemy obiad w restauracji w Św. Katarzynie, po którym wyruszymy w drogę powrotną, do Warszawy przyjedziemy ok. godz. 20.30.
Przejazd autokarem na trasie: Warszawa – Nowa Słupia – Św. Katarzyna – Warszawa i przejazdy lokalne.
06.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego
07.00 – wyjazd do Nowej Słupi (na trasie przerwa śniadaniowa)
10.00-14.00 – wejście na Św. Krzyż, zwiedzanie klasztoru, przerwa na kawę i spacer na gołoborza
14.30-16.30 – wejście na Łysicę
16.30 – obiad
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 20.30