Wędrówka przez Puszczę Jodłową połączona ze zdobywaniem Łysicy (614 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich zaliczanego do Korony Gór Polski.
U stóp Łysicy, w Św. Katarzynie weźmiemy udział w warsztatach ceramicznych i pszczelarskich oraz odwiedzimy jedną z największych w Polsce galerii minerałów i skamieniałości z pokazem szlifowania krzemienia pasiastego.
PROGRAM
Zbiórka o godz. 08.15 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 08.30, na trasie przerwa śniadaniowa.
Dotrzemy do Św. Katarzyny, turystycznej miejscowości na skraju Puszczy Jodłowej u stóp Łysicy (614 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich zaliczanego do Korony Gór Polski.
Weźmiemy udział w warsztatach ceramicznych w Pracowni Ceramiki Regionalnej.
Podczas zajęć poznamy proces tworzenia ceramiki, podstawowe techniki pracy z gliną i metody zdobienia wyrobów. Na zajęciach zapewniony jest instruktaż oraz glina, narzędzia i foremki. Utworzone prace zostają w pracowni do wyschnięcia i wypalenia. Po upływie 2 tygodni są gotowe do wysyłki (przesyłka kurierska za opłatą 25 zł). Wyroby w dalszej kolejności mogą być poszkliwione w pracowni ceramicznej lub pomalowane farbami akrylowymi.
Czas trwania warsztatów – do 1,5 godziny.
Miłośników pszczół i miodu zapraszamy na warsztaty pszczelarskie „Z wizytą u królowej pszczół” w formie prezentacji edukacyjnej prowadzonej przez pszczelarza przy pasiece w Świętej Katarzynie. Zapoznamy się ze światem pszczół, dowiemy się ciekawostek na temat znaczenia poszczególnych członków pszczelej rodziny, poznamy pszczelą królową, jej zadania i proces powstawania miodu.
Będzie możliwość degustacji miodu prosto z ula, nabycia różnych produktów na bazie miodu pszczelego: różnych rodzajów miodów, kosmetyków na bazie miodu, świeczek z wosku pszczelego. Podczas warsztatów uczestnicy wykonują świeczkę z węzy pszczelej (naturalnego wosku), którą zabierają ze sobą.
Czas trwania warsztatów – 1 godzina.
Można wziąć udział w obydwu warsztatach, które będą się odbywać jedne po drugich w tej samej lokalizacji.
Po zajęciach odwiedzimy Muzeum Minerałów i Skamieniałości będące jednym z największych tego obiektów w Polsce. Kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości, meteorytów. Wśród nich najefektowniej prezentują się odmiany kwarcu na czele ze stukilogramowym zrostem kilku kryształów górskich z Arkansas (prawdopodobnie największym w Polsce) oraz półmetrowej średnicy plastry i geody agatów, ametystów i cytrynów brazylijskich (wśród nich okaz ważący około 400 kg). Obejrzymy również dużo rzadsze i szlachetniejsze minerały jak ponad trzykaratowy kryształ diamentu, kolorowe odmiany korundów (rubiny i szafiry) oraz beryli.
W zbiorach przeważają minerały ze świata, ale zobaczymy również także polskie, a w szczególności te pochodzące z Gór Świętokrzyskich, m.in. malachity z Miedzianki, gagat czy regionalny unikat – krzemień pasiasty. Kolekcja muzeum prezentuje również skamieniałości takie jak np. trylobity czy amonity, a także naturalne kości dinozaura z grupy zauropodów (Tazoudazaura). Przy muzeum działa szlifiernia krzemienia pasiastego, w której odbędzie się pokaz szlifowania tego malowniczego kamienia.
Po zwiedzaniu zjemy obiad i wyruszymy na wędrówkę. Po drodze obejrzymy klasztor bernardynek, którego historia sięga XV wieku. Będziemy się poruszać fragmentem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego w kolorze czerwonym. Trasa w więkoszości prowadzi przez Puszczę Jodłową objętą ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Miniemy drewnianą kaplicę i źródełko św. Franciszka i będziemy zdobywali Łysicę, która posiada dwa wierzchołki – bardziej widokowy zachodni (613 m n.p.m.), z tablicą informacyjną i krzyżem oraz wschodni zwany Skałą Agaty (613,96 m n.p.m.), nieco wyższy od zachodniego. Różnica jest niezauważalna, tymbardziej że Skała Agaty leży poza szlakiem. Zejdziemy przez Przełęcz św. Mikołaja do wsi Kakonin, gdzie obejrzymy drewnianą chałupę z połowy XIX wieku.
Dystans do przejścia około 6 km, suma podejść 287 m, suma zejść 245 m.
Z Kakonina wyruszymy w drogę powrotną, planowany przyjazd do Warszawy godz. 22.00.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy
08.15 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
08.30 – wyjazd do Św. Katarzyny, na trasie przerwa śniadaniowa
11.30-19.00 – warsztaty, zwiedzanie galerii minerałów, obiad, wędrówka na Łysicę
19.00 – wyjazd do Warszawy, powrót godz. 22.00