Zapraszamy na spływ Pilicą, która jest jednym z łatwiejszych i bezpieczniejszych szlaków kajakowych na Mazowszu. Ten spływ to nie tylko relaks na wodzie w otoczeniu malowniczych lasów Spalskiego Parku Krajobrazowego, ale również ciekawe spotkanie z historią.
Przed spływem odwiedzimy Skansen Rzeki Pilicy, jedyny w Polsce skansen poświęcony rzece,
a po spływie planujemy ognisko i przespacerujemy się po historycznym Inowłodzu.
PROGRAM
Spotykamy się o godz. 7.30 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 8.00
do Tomaszowa Mazowieckiego z przerwą na trasie.
Odwiedzimy Skansen Rzeki Pilicy, jedyny w Polsce skansen poświęcony rzece.
Najbardziej rozbudowana jest ekspozycja zatytułowana „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, której najważniejszym elementem jest drewniany młyn wodny, przeniesiony wraz z całym wyposażeniem ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą – największym lewym dopływem Pilicy. Wnętrze budynku zajmuje ekspozycja poświęcona tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy, której głównym elementem są ruchome modele młynów. Obok młyna zgromadzono ponad 30 kamieni młyńskich pochodzących z nieistniejących już młynów z dorzecza Pilicy. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce. Pilickie militaria zostały zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. Większość eksponatów została wydobyta z rzeki, a pozostała część pochodzi z terenów nadpilickich. Najcenniejszym eksponatem jest jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Został on wydobyty z Pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu.
W Skansenie przygotowano również ekspozycję plenerową zatytułowaną „Fortyfikacje Linii Pilicy”, gdzie można zobaczyć zrekonstruowaną niemiecką transzeję z 1944 roku oraz żelbetowy schron typu Tobruk. 31-tonowy schron został do skansenu przeniesiony z odległej o 30 km od Tomaszowa Mazowieckiego wsi Włodzimierzów k/Sulejowa.
Perełką skansenu jest budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. Ten całkowicie drewniany i misternie zdobiony obiekt, został zbudowany w 1896 roku jako pawilon ekspozycyjny Dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na odbywającą się w 1896 roku Wszechrosyjską Wystawę Przemysłowo-Artystyczną w Niżnym Nowogrodzie. Po zakończeniu wystawy w 1897 roku pawilon ten został zdemontowany i przewieziony na trasę Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ustawiono go na przystanku „Wolbórka” pod Będkowem.
Spływ rozpoczniemy na przystani ośrodka wypoczynkowego w Tomaszowie Mazowieckim,
a zakończymy w Zakościelu k. Inowłodza. Dystans do przepłynięcia ok. 20 km (ok. 6 godzin łącznie z przerwami). Organizator przed spływem przeprowadzi krótkie szkolenie. Do kajaka zabierzemy tylko rzeczy niezbędne podczas spływu, pozostały bagaż i prowiant na ognisko zostawimy
w autokarze. Przed zejściem na wodę warto zabezpieczyć przed zamoczeniem elektronikę (aparat, telefon itp.) oraz pieniądze i dokumenty dlatego zalecamy zabranie worka wodoszczelnego albo chociaż etui. Prowiant na spływ radzimy zabrać z Warszawy. Tempo spływu rekreacyjne, więc osoby o przeciętnej kondycji na pewno dadzą radę. Na szlaku planujemy jedną dłuższą przerwę – w Spale. Spływ zakończymy w Zakościelu, gdzie będziemy mieli przygotowane miejsce na ognisko.
Po integracji przy ognisku pojedziemy do sąsiedniego Inowłodza, nad którym góruje romański kościół św. Idziego, obejrzymy częściowo zrekonstruowany zamek z XIV wieku, zajrzymy do dawnej synagogi, w której mieści się sklep spożywczy, zjemy pyszne lody rzemieślnicze i o godz. 20.00 wyruszymy do Warszawy, planowany powrót ok. godz. 21.30.
WAŻNA INFORMACJA: Osoby, które wybierają się na spływ pierwszy raz albo dawno nie pływały kajakiem i nie czują się pewnie na wodzie proszone są o przekazanie takiej informacji w trakcie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym, w polu „Dane innych uczestników”.
Osobom bez pary staramy się w miarę możliwości dobrać towarzysza/towarzyszkę do kajaka.
Wycieczka odbędzie się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi obowiązującymi w dniu jej realizacji.
Przejazd autobusem na trasie Warszawa – Tomaszów Maz. – Zakościele – Inowłódz – Warszawa.
07.30 – zbiórka na parkingu, na pl. Bankowym w Warszawie
08.00 – wyjazd do Tomaszowa Mazowieckiego
10.00-11.00 – zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy
11.30-17.30 – spływ Pilicą
17.30-18.30 – ognisko nad rzeką
18.30-20.00 – spacer po Inowłodzu
20.00 – wyjazd do Warszawy, planowany powrót ok. godz. 21.30.