Zapraszamy na wędrówkę najciekawszymi szlakami Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem!
▪ przespacerujemy się po malowniczych rezerwatach przyrody Jedlnia, Krępiec i Źródło Królewskie
▪ zwiedzimy Skansen Militarny w Mniszewie oraz Muzeum Regionalne w pałacu Poniatowskiego w Kozienicach
▪ zintegrujemy się przy ognisku na leśnej polanie
PROGRAM
Spotykamy się o godz. 07.00 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 07.15, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
Zwiedzanie rozpoczniemy od Skansenu Militarnego 1. Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, który upamiętnia zaciekłe walki z Armią Czerwoną w sierpniu 1944 r. Sosnowy lasek na piaszczystym wzgórzu ukrywa sieć okopów, zasieków i ziemianek. Między nimi stoją działka przeciwlotnicze, czołgi, samochody i transportery opancerzone.
W Kozienicach przespacerujemy się po malowniczym parku wokół zabytkowego pałacu z XVIII wieku ufundowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego i zwiedzimy Muzeum Regionalne prezentujące dzieła lokalnych mistrzów ludowego rzeźbiarstwa, tradycje bartnicze i pszczelarskie Puszczy Kozienickiej oraz historię Grupy Legionów Polskich.
Następnie skierujemy się do Jedlni-Letnisko, gdzie rozpoczniemy pierwszą z trzech wędrówek po Puszczy Kozienickiej będącej częścią pradawnej Puszczy Radomskiej.
Od XVI w. nazywano ją Puszczą Jedleńską, ze względu na rolę jaką odgrywała wtedy położona w jej środku miejscowość Jedlnia. Obecna nazwa utrwaliła się dopiero od połowy XIX wieku. Przespacerujemy się wzdłuż brzegu zalewu Siczki, przejdziemy przez rezerwat przyrody „Jedlnia” chroniący stare drzewostany (głównie sosny i dęby), których wiek sięga 150-200 lat. Celem naszej wędrówki będą Mysie Górki, czyli śródleśne wydmy utworzone z piasków eolicznych, których wysokość sięga 183 m n.p.m. Dystans do przejścia ok. 7,5 km.
Następnie pojedziemy do Garbatki-Letnisko, skąd wyruszymy na drugą wędrówkę.
Niebieskim szlakiem przejdziemy nad zalew na rzeczce Krypianka będącym popularnym lokalnym kąpieliskiem. Zmienimy szlak na czerwony, przejdziemy przez malowniczy rezerwat „Krępiec”, który utworzono w celu zachowania w stanie możliwie jak najmniej zmienionym urozmaiconego krajobrazu fragmentu Puszczy Kozienickiej z dużą ilością starych drzewostanów (300-letnie dęby, 100-letnie klony, 160-letnie sosny) i dojdziemy do ozdobnej, symbolicznej bramy do rezerwatu. Dystans do przejścia ok. 3,5 km.
Po wędrówce zintegrujemy się przy ognisku rozpalonym na leśnej polanie. Będziemy mieli do dyspozycji wiaty ze stołami i ławeczki oraz toalety typu TOI-TOI. Będzie również czynny bar serwujący m.in. grochówkę, pieczone kiełbaski/kaszankę/karkówkę z pieczywem i ogórkiem itp.
Kolejną atrakcją będzie spacer po rezerwacie „Źródło Królewskie”. Pierwsze wzmianki o Puszczy Kozienickiej stanowiącej pozostałość pradawnej Puszczy Radomskiej pochodzą z 1224 roku. Puszcza była ostoją turów, niedźwiedzi, a nawet żubrów. Polował tu sam Władysław Jagiełło, który podobno odwiedził te rejony 23 razy. Legenda mówi, że to właśnie w Królewskich Źródłach, w jednym ze źródełek gasił pragnienie – stąd nazwa rezerwatu. Najciekawszy fragment rezerwatu zwiedzimy ścieżką edukacyjną przechodząc po drewnianych kładkach wzdłuż rzeczki Zagożdżonki.
Dystans do przejścia ok. 2 km.
Do Warszawy wyruszymy o godz. 19.00, planowany powrót o godz. 20.30.
Przejazd autobusem klasy turystycznej/busem na trasie: Warszawa – Garbatka-Letnisko – Warszawa i przejazdy lokalne.
07.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego
07.15 – wyjazd do Mniszewa (na trasie przerwa śniadaniowa)
09.00-10.00 – Skansen Bojowy w Mniszewie
11.00-18.30 – wędrówki po Puszczy Kozienickiej (6,5 km, 3,5 km i 2 km), spacer w Kozienicach
18.30 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 20.30