Zapraszamy na wędrówkę po Puszczy Białowieskiej, która zachowała pierwotny charakter, chroniona od XVI wieku przez polskich królów, a potem przez rosyjskich carów.
W 1921 r. najcenniejszy fragment puszczy został objęty urzędową ochroną, a w 1932 r. powstał Park Narodowy w Białowieży – najstarszy w Polsce. Fauna parku to ponad 9000 gatunków owadów, 250 gatunków ptaków i 58 gatunków ssaków. Ocenia się, że do tej pory poznano zaledwie połowę wszystkich przedstawicieli białowieskich zwierząt. Królem puszczy jest największe zwierzę Europy czyli żubr.
✅ odwiedzimy Park Pałacowy z dworkiem Gubernatora Grodzieńskiego
✅ powędrujemy do „serca” puszczy czyli Rezerwatu Ścisłego
✅ zwiedzimy multimedialne Muzeum Przyrodniczo-Leśne i cerkiew Św. Mikołaja
Wycieczka z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
Zbiórka o godz. 05.30 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 05.45, na trasie będzie przerwa śniadaniowa.
Zwiedzanie rozpoczniemy spacerem po Parku Pałacowym w stylu angielskim, zobaczymy kamienny obelisk upamiętniający wielkie łowy króla Polski Augusta III Sasa i obejrzymy zabytkowy drewniany dworek Gubernatora Grodzieńskiego. Następnie zwiedzimy multimedialne Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, które jest najstarszym muzeum w województwie podlaskim.
Obejrzymy ekspozycje z fragmentami ekosystemu Puszczy Białowieskiej, czyli na przykład lisa lub łosia w naturalnym dla niego środowisku oraz pełne sceny z życia zwierząt, np. żery wilków. Autorzy wystaw zadbali również o odpowiednią oprawę dźwiękową i świetlną ekspozycji, dlatego zwiedzając poszczególne wystawy towarzyszą nam odgłosy zwierząt, śpiewy ptaków i inne dźwięki puszczy. Dzięki nowoczesnej oprawie wizualno-dźwiękowej poczujemy się jakbyśmy się znajdowali w środku puszczy.
Po zwiedzaniu powędrujemy do najstarszej i najcenniejszej części Puszczy Białowieskiej, objętej ochroną Rezerwatu Ścisłego w rozwidleniu rzek Hwoźnej i Narewki. Jest to las, który nigdy w swojej historii nie był wycięty i nigdy nie sadzono w nim drzew. Z gospodarczego punktu widzenia jest to las bardzo „nieporządny”: drzewa nie rosną w nim w rzędach, na ziemi leży mnóstwo rozkładającego się drewna. Jednak to właśnie z tego nieporządku bierze swoje źródło jego unikalność, jego wartość, niewyobrażalne bogactwo i różnorodność form życia występujących w jego granicach. Symbolicznymi „drzwiami” do Rezerwatu Ścisłego jest stara dębowa brama wzniesiona w 1930 r., która początkowo szokowała niektórych swoją obcą Białowieży stylistyką.
Z czasem wrosła w krajobraz tak mocno, że jest nieodłącznie kojarzona z Białowieskim Parkiem Narodowym. Stała się symbolem przejścia ze świata cywilizacji do świata nienaruszonej przyrody.
Zwiedzimy również cerkiew św. Mikołaja, która słynie z jedynego w Polsce, rzadko spotykanego ikonostasu z chińskiej porcelany. Białowieski ikonostas, czyli ściana z ikon oddzielająca nawę główną od ołtarza, został sprowadzony z Petersburga na specjalne życzenie cara Aleksandra III.
Po zwiedzaniu zjemy obiad, powrót do Warszawy ok. godz. 22.00.
autobus klasy turystycznej
05.30 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego
05.45 – odjeżdżamy do Białowieży, na trasie przerwa śniadaniowa
10.00-18.00 – Park Pałacowy, Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Rezerwat Ścisły, cerkiew Św. Mikołaja, obiad
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 22.00