Zapraszamy na przedświąteczną wycieczkę do Torunia i Bydgoszczy.
❄ przespacerujemy się po toruńskim Starym Mieście, najlepiej zachowanym układzie urbanistycznym w stylu gotyckim w Polsce, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
❄ odwiedzimy Muzeum Podróżników i Kamienicę pod Gwiazdą
❄ wypieczemy własnoręcznie pierniki w Muzeum Toruńskiego Piernika
❄ weźmiemy udział w warsztatach mydlanych w Muzeum Mydła i Historii Brudu
❄ zwiedzimy Obserwatorium Astronomiczne z największymi teleskopami w Polsce
❄ będzie możliwość zakupu świątecznych upominków
PROGRAM
10.12.2022 (sobota)
Zbiórka o godz. 05.45 na parkingu obok pomnika Słowackiego na pl. Bankowym w Warszawie.
O godz. 6.00 wyruszymy do Torunia, po drodze zrobimy przerwę śniadaniową.
Zwiedzanie rozpoczniemy od spaceru z przewodnikiem, który pokaże nam malownicze zakątki Starego Miasta, które ze względu na autentyzm średniowiecznego układu urbanistycznego zostało wpisane w 1997 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Toruniu przetrwało do dziś wiele średniowiecznych budowli, nie bez powodu miasto reklamuje się hasłem „Gotyk na dotyk”.
Odwiedzimy Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie oprócz ciekawej ekspozycji, poznamy wiedzę okrytą niegdyś wielką tajemnicą. Pod okiem mistrzów piernikarskich, wśród zapachów przypraw wypieczemy własne pierniki, które zabierzemy ze sobą na pamiątkę.
Jak na prawdziwych podróżników przystało, zwiedzimy również Muzeum Podróżników ulokowane w starym spichlerzu, którego patronem jest rodowity torunianin Tony Halik. Zobaczymy fotografie, filmy, myśliwskie trofea, ubiory oraz inne pamiątki po licznych wyprawach Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Bilet do Muzeum Podróżników obejmuje również wstęp do Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Kamienica nosi ślady różnych epok, a wnętrza kryją wspaniałe, zdobione, kręcone, drewniane schody oraz oryginalne polichromowane manierystyczne stropy. W 1970 r. we wnętrzach kamienicy otwarto pierwszą w Polsce stałą ekspozycję sztuki dalekowschodniej. Dodatkową atrakcją jest ulokowany w podwórzu ogród orientalny.
Po zwiedzaniu będzie czas wolny na zakup pamiątek i obiad, po którym wrócimy do hotelu.
11.12.2022 (niedziela)
Po śniadaniu zwiedzimy Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach k. Torunia, po którym oprowadzi nas astronom. Zobaczymy dwa największe radioteleskopy w Polsce, obejrzymy astrograf Drapera – najstarszy instrument w obserwatorium, zbudowany w roku 1891. Ostatnim etapem zwiedzania będzie kopuła skrywająca największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm.
Następnie pojedziemy do Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, gdzie weźmiemy udział w warsztatach mydlanych. Na początku wizyty każdy z uczestników wykona swoje własne mydełko, które zabierze do domu. Potem rozpoczniemy zwiedzanie muzeum z przewodnikiem poznając 5000 lat historii higieny człowieka.
Po zwiedzaniu w ramach czasu wolnego zjemy obiad i będzie możliwość zakupów przedświątecznych upominków.
O godz. 18.00 wyruszymy w drogę powrotną, do Warszawy przyjedziemy ok. godz. 22.00.
autobus klasy turystycznej/bus – wyjazd z Warszawy
Zakwaterowanie w hotelu ** na Starym Mieście w Toruniu.
Pokoje 1 i 2-osobowe z łazienkami, dopłata za pokój dla 1-os +80 zł.
W pokojach są ręczniki, TV i wifi.
W cenę jest wliczone śniadanie w formie bufetu. Obiady będzie można zjeść w dowolnie wybranej restauracji w czasie wolnym.
10.12.2022 (sobota)
05.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie obok pomnika Słowackiego, odjeżdżamy o godz. 06.00
10.00-16.00 – spacer po toruńskim Starym Mieście z przewodnikiem, zwiedzanie
czas wolny, obiad, jarmark, zakwaterowanie w hotelu
11.12.2022 (niedziela)
08.30 – śniadanie
10.00-18.00 – zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego, spacer po Bydgoszczy, Muzeum Mydła i Historii Brudu, czas wolny, jarmark
18.00 – wyjazd, powrót do Warszawy ok. godz. 22.00