Wędrówka po Poleskim Parku Narodowym z lokalnym przewodnikiem.
▪ odwiedzimy jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w kraju
▪ przespacerujemy się po malowniczych ścieżkach przyrodniczych Czahary i Spławy prowadzących w większej części po drewnianych kładkach
▪ odwiedzimy Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny z hodowlą żółwi błotnych
▪ po zwiedzaniu integracja przy ognisku
Poleski Park Narodowy obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, symbolem parku jest żuraw – największy ptak występujący w naszym kraju (ponad 1 metr wysokości).
Na terenie parku można podziwiać namiastkę tundry lub lasotundry, wysuniętą najdalej na południowy zachód w Europie. Zachowane w tym rejonie ekosystemy bagienne to obszary, które rozwijały się bez ingerencji człowieka od czasów ustąpienia ostatniego zlodowacenia. Roślinność parku jest bardzo bogata, obfituje w gatunki typowe dla terenów podmokłych i bagiennych. Poleski Park Narodowy to jeden z najbogatszych w ptactwo obszarów w kraju. Stwierdzono w nim występowanie ok. 200 gatunków ptaków, w tym rzadkie gatunki jak np. czapla biała czy czapla nadobna. Na obszarze parku stwierdzono obecność 48 gatunków ssaków.
Na specjalną uwagę zasługuje żółw błotny uznawany za najbardziej zagrożonego gada, którego liczebność na tym terenie szacuje się na ok. 400 dorosłych osobników.
PROGRAM
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 06.00, odjeżdżamy o godz. 6.15, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
Zwiedzanie rozpoczniemy w siedzibie dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego, gdzie spotkamy się z przewodnikiem, który pokaże nam małe żółwiki błotne. Następnie pojedziemy do wsi Zastawie na wędrówkę ścieżką przyrodniczą „Czahary”. Trasa prowadzi przez Bagna Bubnów (największe bagno na terenie Parku Narodowego). Dzięki drewnianym kładkom wygodnie przejdziemy przez torfowiska. Na szlaku są wieże i platformy widokowe oraz wiaty turystyczne. Na okolicznych rozlewiskach występują skupiska żurawi, występuje tu również m.in. wodniczka – najmniejszy migrujący ptak w Europie. Dystans do przejścia ok. 6,5 km.
Następnie pojedziemy do Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego w Starym Załuczu. Placówka składa się z muzeum, wiaty muzealnej, ścieżki „Żółwik” z oczkiem wodnym i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt z wolierą dla ptaków. W części muzealnej zgromadzone są eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne (militaria, numizmaty, dokumenty) i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego. W wiacie muzealnej znajdują się duże eksponaty etnograficzne jak np. sąsiek – pojemnik na zboże wydłubany z jednego pnia 250-letniej sosny oraz wozy chłopskie i bryczki produkowane niegdyś w Starym Załuczu.
Ścieżka „Żółwik” prezentuje informacje dotyczące żółwia błotnego oraz budowy lasu i jego mieszkańców. Na trasie ścieżki znajduje się oczko wodne z fragmentem splei z charakterystyczną roślinnością torfowiskową. W oczku będziemy mogli wypatrzeć dorosłe żółwie błotne.
Następnie powędrujemy ścieżką „Spławy”, na trasie której zobaczymy skrzypy i brzeziny bagienne, ols kępkowo-dolinkowy, łąki turzycowe, torfowisko przejściowe „Spławy”. Ciekawsze gatunki zwierząt, które występują na tym terenie: łoś, żuraw, bóbr, bielik, łabędź niemy, żółw błotny, błotniak stawowy, łyska, podgorzałka, czapla biała. Będziemy mijać fragmenty łąk, otwartych torfowisk i bagiennych lasów. Wąska ścieżka zaprowadzi nas nad Jezioro Łukie – największy zbiornik Parku Narodowego. Tam czeka na nas pływający pomost widokowy, z którego możemy obserwować ptaki. Na wodzie spotkamy łabędzie nieme, perkozy czy łyski. Nad głowami dostrzec możemy błotniaka stawowego czy największego ptaka drapieżnego Parku – bielika. Przejdziemy najdłuższym odcinkiem kładek wśród mokradeł (ok. 4,5 km), długość całej ścieżki 7,5 km.
Po zwiedzaniu planujemy integrację przy ognisku.
W drogę powrotną wyruszymy o godz. 19.00, planowany powrót do Warszawy o godz. 22.00.
przejazd autokarem z Warszawy
06.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 06.15
10.00-19.00 – zwiedzanie Ośrodka Dydaktycznego z hodowlą żółwi błotnych, wędrówki ścieżką Czachary i Spławy, ognisko
19.00 – wyjazd do Warszawy, powrót o godz. 22.00