dostępne wolne miejsca
Zapraszamy na zwiedzanie Krainy Otwartych Okiennic z lokalnym przewodnikiem!
Będziemy podziwiać zdobione drewnianą snycerką zabudowania podlaskich wsi oraz kolorowe cerkwie i przespacerujemy się malowniczymi ścieżkami w dolinie Narwi.💚
PROGRAM
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 6.30, odjeżdżamy o godz. 06.45 do Białegostoku, gdzie zrobimy przerwę śniadaniową i dołączy do nas przewodnik.
Zwiedzanie rozpoczniemy od miejscowości Narew, gdzie obejrzymy błękitną cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego i drewniany barokowy kościół św. Stanisława Biskupa z 1755 roku, przebudowany w XIX wieku.
Z Narwi przespacerujemy się wzdłuż rzeki 2,5 km do wsi Ancuty, gdzie zachowały się drogi pokryte „kocimi łbami”. Rzekę będziemy pokonywać po drewnianym mostku, przy okazji obserwując rozwijającą się przyrodę w dolinie Narwi.
Kolejnym punktem będzie Kraina Otwartych Okiennic jak nazwano trzy wsie: Trześciankę, Soce oraz Puchły. Nazwa wymyślona przez członków Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków nawiązuje do wyglądu tutejszych drewnianych domów z bogato zdobionymi szczytami, narożnikami, okiennicami i innymi dekoracyjnymi detalami. Ten ciekawy styl został przez miejscowych mieszkańców przeniesiony z terenów Rosji, gdzie okresowo podczas I wojny światowej przebywali na przymusowych przesiedleniach. Przespacerujemy się po wszystkich trzech wsiach, gdzie oprócz pięknie zachowanych domów obejrzymy również kolorowe świątynie prawosławne.
Zatrzymamy się przy jasnozielonej cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Trześciance.
W Puchłach obejrzymy przepiękną cerkiew w kolorze granatowym pw. Opieki Matki Bożej, pochodząca z 1913 r. Przy cerkwi mieszczą się kamienne krzyże z końca XIX w., a wewnątrz świątyni cudotwórcza ikona Opieki Matki Bożej. Przejdziemy również nad brzeg Narwi drewnianymi kładkami, żeby poobserwować przyrodę. Następnie pojedziemy do pobliskich Soc sfotografować zdobione domostwa. Odwiedzimy również wioskę Ciełuszki, gdzie zobaczymy prawosławne kapliczki i stare krzyże przydrożne.
Zwiedzanie zakończymy w Rybołach na podziwianiu cerkwi Św. Kosmy i Damiana oraz św. Jerzego.
Pojedziemy do Białegostoku na regionalny obiad zaplanowany na godz. 17.00, w drogę powrotną wyruszymy o godz. 18.00, do Warszawy wrócimy ok. godz. 20.30.
Przejazd autobusem klasy turystycznej/busem na trasie: Warszawa – Narew – Warszawa i przejazdy lokalne.
06.30 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
06.45 – wyjazd na Podlasie
10.00-16.00 – zwiedzanie: Narew, Ancuty, Trześcianka, Puchły, Soce, Ciełuszki, Ryboły
17.00 – obiad w Białymstoku
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 20.30
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail.
Po sprawdzeniu dostępności miejsc w ciągu 2 dni roboczych wyślemy Ci dane do płatności, gwarancją udziału jest wpłata w ciągu 2 dni.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży w autobusie to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 80 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 25 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki,
z wyjątkiem miejsc wcześniej zarezerwowanych (duplex lub premium).