Jednodniowy spływ najbardziej malowniczym odcinkiem Czarnej Hańczy przez „serce” Puszczy Augustowskiej w otoczeniu dzikiej przyrody. Przepłyniemy również Kanałem Augustowskim, na którym czekają nas dwa śluzowania, a po spływie ognisko integracyjne.
PROGRAM
Zbiórka o godz. 05.30 na parkingu przy stacji Warszawa-Stadion, odjeżdżamy o godz. 05.45.
Na trasie będzie przerwa śniadaniowa, po której pojedziemy do Augustowa dopełnić formalności związane ze spływem, a następnie skierujemy się w dolinę Czarnej Hańczy.
Przygotujemy się do spływu, będzie szkolenie dla osób początkujących, do kajaka zabierzemy tylko niezbędne rzeczy, pozostały bagaż zostanie w autokarze. Prowiant mięsny na ognisko będzie można przechować w chłodziarce autobusowej. Przed zejściem na wodę zabezpieczymy elektronikę (aparat, telefon itp.), pieniądze i dokumenty przed zamoczeniem – zalecamy zabranie worka wodoszczelnego.
Do przepłynięcia będziemy mieli odcinek z Dworczyska do Mikaszówki o długości 12 km, co potrwa około 4,5 godziny (wliczając przerwy). Tempo spływu umiarkowane, wiosłowanie będzie ułatwiał nurt rzeki, bez przenosek – spływ kwalifikuje się do udziału dzieci.
Popłyniemy najciekawszym odcinkiem Czarnej Hańczy wiodącym przez „serce” Puszczy Augustowskiej – drugiego, co do wielkości w kraju kompleksu leśnego. Rzeka wije się serpentyną pośród malowniczych borów i bagnistych puszczańskich łąk z dala od zabudowań. Wokół krystaliczna woda, śpiew ptaków i dzika przyroda. Spływ urozmaicą miejscami powalone drzewa, wąskie koryto rzeki i zakręty wymagające sprawniejszego manewrowania kajakiem.
Pod koniec trasy dodatkową atrakcją będzie przepłynięcie Kanałem Augustowskim z dwiema zabytkowymi, ręcznie obsługiwanymi śluzami – Sosnówek i Mikaszówka. W sumie podniesiemy się ponad 5 metrów w górę. Kanał o długości 101 km łączy Biebrzę z Niemnem, a jego polski odcinek to najdłuższy zabytkowy obiekt w kraju.
W Mikaszówce, gdzie zakończymy spływ warto zobaczyć drewniany kościółek zbudowany w tradycyjnym puszczańskim stylu.
Po spływie będzie czas na przebranie się i przerwa na posiłek przy ognisku.
Planowany powrót do Warszawy ok. godz. 22.30.
WAŻNA INFORMACJA
Osoby, które wybierają się na spływ pierwszy raz albo dawno nie pływały kajakiem i nie czują się pewnie na wodzie, proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rezerwacji w polu „Pozostałe informacje”. Osobom bez pary staramy się w miarę możliwości dobrać towarzysza/towarzyszkę do kajaka.
autokar – wyjazd z Warszawy
05.30 – zbiórka na parkingu przy stacji Warszawa-Stadion
05.45 – wyjazd na Podlasie, na trasie przerwa śniadaniowa
11.30-18.30 – spływ Narwią, ognisko/obiad
22.30 – powrót do Warszawy