Zapraszamy na jesienną wędrówkę po północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej!
W planie:
✅ 14 km wędrówki leśnymi szlakami wśród wapiennych skał o fantazyjnych kształtach
✅ wejdziemy na Górę Zborów (467 m n.p.m.) – najciekawszy punkt widokowy w okolicy
✅ przespacerujemy się malowniczą doliną Wiercicy
✅ obejrzymy ruiny trzech warowni na Szlaku Orlich Gniazd: Bąkowiec, Ostrężnik i zamek w Olsztynie
✅ spróbujemy pysznych pstrągów w lokalnych hodowli
✅ będziemy wyposażeni w słuchawki turystyczne, które ułatwią nam zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
Spotykamy się o godz. 05.30 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie obok pomnika Słowackiego. Odjeżdżamy na Jurę o godz. 05.45 – na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
W Kroczycach rozpoczniemy pierwszy etap naszej wędrówki. Czerwonym szlakiem przejdziemy do ruin zamku Bąkowiec zbudowanego na wyniosłej wapiennej skale nazwanej Tygrys. Warownia znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd czyli systemu budowli obronnych wybudowanych na trudno dostępnych wapiennych skałach Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej (na podobieństwo orlich gniazd), prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa na wypadek najazdów wojsk czeskich Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska, które nastąpiły w XIV wieku. Leśnymi drogami dojdziemy do Góry Zborów zwaną też Berkową Górą (467 m n.p.m.) – skalistym wzgórzu, będącym punktem widokowym oraz jednym z ważniejszych rejonów wspinaczkowych na Jurze. Na Górze Zborów zrobimy przerwę i zielonym szlakiem zejdziemy na parking w Podlesicach.
Dystans do przejścia ok. 7,5 km.
Z Podlesic pojedziemy do pobliskich Żarek, małej miejscowości, w której obejrzymy odrestaurowaną synagogę i unikatowy zespół zabytkowych stodół złożony z rzędów murowanych stodół – miejsce lokalnego handlu. Odbywają się tu jarmarki zwane Kupiecki Sąsiek, podczas których można nabyć wyroby ręczne i swojskie produkty. Następną atrakcją będzie rezerwat „Ostrężnik”, a w nim Jaskinia Ostrężnicka. Korytarze jaskini, których wysokość maleje w głąb masywu, mają rozwinięcie poziome, całkowita ich długość wynosi ok. 90 m. W pobliżu jaskini, na szczycie skały znajdują się ruiny zamku Ostrężnik, którego historia sięga XIV wieku. Tutaj rozpoczniemy drugi etap wędrówki: z Ostrężnika powędrujemy czerwonym szlakiem w kierunku Diabelskich Mostów, wysokiego na 15 m ostańca skalnego, a następnie zmienimy szlak na zielony, którym dojdziemy do źródeł Wiercicy nazwanych od imion dzieci poety Zygmunta Krasińskiego – Zygmunta i Elżbiety. Zobaczymy obydwa źródła w malowniczym rezerwacie Parkowe w pobliżu Złotego Potoku. Źródła te stanowią największy system wywierzyskowy w okolicy. Źródła oddalone są od siebie o kilkadziesiąt metrów, a w miejscu połączenia potoków z tych źródeł rzeka Wiercica stanowi ciek o szerokości 10 m. Woda ze Źródeł Elżbiety i Zygmunta jest bardzo czysta, a jej temperatura to 9-11 stopni Celsjusza. O czystości świadczą występujące tu relikty jak kiełż zdrojowy i ślimak źródlarka karpacka. Następnie przejdziemy do Bramy Twardowskiego, charakterystycznego i potężnego ostańca skalnego z otworem przypominającym bramę. Ostaniec ten, a raczej jego tajemniczy otwór związany jest wg legendy ze słynnym czarodziejem krakowskim – Panem Twardowskim, który niegdyś uciekał tędy na kogucie przed diabłem. Żółtym szlakiem przejdziemy w kierunku zabytkowego, drewnianego młyna „Kołaczew” oraz Źródła Spełnionych Marzeń i dojdziemy nad staw Amerykan w Złotym Potoku, gdzie zakończymy spacer.
Dystans do przejścia ok. 6,5 km.
Następnie pojedziemy do Olsztyna, gdzie zwiedzimy ruiny zamku z XIV wieku zbudowanego na wapiennej skale z licznymi naturalnymi jaskiniami, który w średniowieczu był jedną z największych polskich warowni. Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek.
Po zwiedzaniu zjemy obiad (dodatkowo płatny), specjalnością kulinarną Jury są pyszne pstrągi przyrządzane na różne sposoby.
O godz. 18.00 wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy, planowany przyjazd ok. 21.30.
Przejazd autokarem na trasie: Warszawa – Kroczyce-Piaseczno – Olsztyn – Warszawa i przejazdy lokalne.
05.30 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
05.45 – wyjazd na Jurę (na trasie przerwa śniadaniowa)
09.30-15.30 – jurajska wędrówka (7,5 km i 6,5 km)
15.30-16.30 – zwiedzanie zamku w Olsztynie
16.30 – obiad
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 21.30.