Wyprawa po najbardziej widokowych szlakach środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
🌿 11 km wędrówki wśród sosnowych lasów i wapiennych skał o fantazyjnych kształtach
🌿 wejdziemy na Górę Zborów (467 m n.p.m.) – najciekawszy punkt widokowy w okolicy
🌿 obejrzymy malownicze wapienne ostańce – Skałki Rzędkowickie oraz ruiny zamku Bąkowiec
🌿 zwiedzimy miasteczko Żarki, a w nim kamienne stodoły i Muzeum Dawnych Rzemiosł
Wycieczka z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
Zbiórka o godz. 05.15 na parkingu przy stacji Warszawa-Stadion, odjeżdżamy o godz. 05.30, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
Wędrówkę rozpoczniemy w miejscowości Piaseczno, skąd czerwonym szlakiem przejdziemy do ruin zamku Bąkowiec zbudowanego na wyniosłej wapiennej skale Tygrys. Warownia znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd czyli systemu budowli obronnych wybudowanych na trudno dostępnych wapiennych skałach Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej (na podobieństwo orlich gniazd), prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa na wypadek najazdów wojsk czeskich Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska, które nastąpiły w XIV wieku. Leśnymi drogami dojdziemy do Góry Zborów zwaną też Berkową Górą (467 m n.p.m.) – skalistym wzgórzu, będącym punktem widokowym oraz jednym z ważniejszych rejonów wspinaczkowych na Jurze. Na Górze Zborów zrobimy przerwę i czarnym szlakiem zejdziemy na parking w Podlesicach. Dojdziemy do szlaku zielonego, prowadzącego do pasma wapiennych ostańców skalistych czyli Skałek Rzędkowickich. Skały wznoszą się na odcinku około kilometra w pobliżu wsi Rzędkowice. Mają formę wału i ze względu na charakterystyczne kształty mają różne nazwy: Baszta, Turnia Lechwora czy Zegarowa. W pobliżu pierwszej ze skał – Wysokiej, która do złudzenia przypomina wyprostowaną dłoń, jest parking, z którego odjedziemy do Żarek.
Dystans do przejścia ok. 11 km (czas przejścia ok. 4 godz. z przerwami), suma podejść 479 m, suma zejść 458 m.
W Żarkach obejrzymy odrestaurowaną synagogę i unikalny zespół kamiennych stodół. Odbywają się tu jarmarki zwane Kupiecki Sąsiek, podczas których można nabyć wyroby ręczne i swojskie produkty. Zwiedzimy także Muzeum Dawnych Rzemiosł mieszczące się w blisko stuletnim młynie elektrycznym, gdzie prezentuje się pięć głównych rzemiosł od wieków obecnych w Żarkach jak młynarstwo, piekarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo oraz szewstwo. Ekspozycja muzealna łączy tradycję z nowoczesnością. Zobaczymy autentyczne urządzenia oraz multimedialne prezentacje.
Po zwiedzaniu zjemy obiad (dodatkowo płatny) i o godz. 18.00 wyruszymy w drogę powrotną, przyjazd do Warszawy godz. 21.30.
autokar – wyjazd z Warszawy
05.15 – zbiórka na parkingu przy stacji Warszawa-Stadion
05.30 – wyjazd na Jurę, na trasie przerwa śniadaniowa
09.30-14.00 – wędrówka po Jurze
14.30-17.30 – zwiedzanie Żarek, obiad
18.00 – wyjazd, powrót do Warszawy godz. 21.30