Zapraszamy na długi sierpniowy weekend do Kotliny Kłodzkiej! 😍
▪ zwiedzimy malownicze Góry Stołowe spacerując skalnymi labiryntami Błędnych Skał i wejdziemy na Szczeliniec Wielki
▪ zdobędziemy 4 szczyty do Korony Gór Polski wędrując na lekko, z małym plecakiem
▪ odwiedzimy Obryw Skalny, miejsce z widokiem na Przełom Bardzki – jeden z największych przełomów na Nysie Kłodzkiej
Wyjazd z Warszawy i Łodzi
PROGRAM
13.08.2022 (sobota)
Zbiórka o godz. 00.30 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, wyjazd o godz. 00.45, po drodze zabierzemy uczestników z Łodzi.
Nad ranem zrobimy przerwę śniadaniową, po której wyruszymy na wędrówkę po Górach Stołowych. Przejdziemy przez skalny labirynt Błędne Skały na szczycie Skalniaka (852 m n.p.m.), drugiego co do wysokości szczytu Gór Stołowych. Następnie skierujemy się czerwonym, a następnie zielonym szlakiem do schroniska Pasterka, gdzie zrobimy dłuższą przerwę.
Będziemy kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Gór Stołowych zaliczane do Korony Gór Polski. Przed dotarciem na szczyt odwiedzimy malowniczo położone schronisko na Szczelińcu, gdzie planujemy przerwę.
Będziemy mogli podziwiać panoramę okolicy po stronie polskiej i czeskiej. Następnie przejdziemy przez kolejny skalny labirynt wśród skał o intrygujących nazwach jak „Wielbłąd”, „Małpolud” czy „Diabelska Kuchnia”, także przez Wąwóz Piekiełko.
Zejdziemy ze Szczelińca i szlakiem niebieskim, a następnie żółtym przejdziemy do Radkowa.
Trasa częściowo prowadzi doliną górskiego potoku Pośna, na którym znajduje się malownicza kaskada – kilka małych wodospadów jeden nad drugim. Wędrówkę zakończymy nad Zalewem Radkowskim, w którego wodach odbija się masyw Szczelińca. Zjemy obiad i pojedziemy autobusem do ośrodka wypoczynkowego w Kłodzku.
Dystans wędrówki 15,5 km do przejścia w ok. 7 godz. (z przerwami), suma podejść 497 m, suma zejść 935 m.
14.08.2022 (niedziela)
Po śniadaniu, pojedziemy do Zieleńca i pomaszerujemy przez Góry Bystrzyckie, zaczynając naszą trasę na Torfowisku Zielenieckim porośniętym karłowatym lasem, w którym przeważa brzoza karłowata i kosodrzewina. W celu ochrony tego terenu w roku 1954 utworzono rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem”. Wstęp na jego teren jest możliwy dzięki wyznaczonej ścieżce przyrodniczej, którą będziemy przemierzać po drewnianych kładkach. Dzięki tablicom informacyjnym zapoznamy się z przyrodą torfowiska i procesem powstawania torfu.
Ciekawostką są przepływające przez rezerwat strumienie zabarwione na ciemnoczerwony kolor. Związane jest to z wypłukiwaniem z torfowiska kwasów humusowych. Krajobraz torfowiska bywa porównywany do tundry arktycznej, tajgi syberyjskiej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca. Przypuszcza się, że torfowisko jest reliktem epoki lodowcowej, a jego wiek oszacowano na 7600 lat.
Dystans wędrówki ok. 6 km do przejścia w ok. 2 godziny (wliczając przerwy), suma podejść 288 m, suma zejść 234 m.
Następnie pojedziemy Autostradą Sudecką, najwyżej położoną szosą asfaltową w Polsce
z widokiem na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika i Dolinę Orlicy zbudowanej w latach 30. XX wieku jako element Drogi Sudeckiej – szosy turystycznej poprowadzonej wzdłuż całych Sudetów.
Będziemy zdobywać najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich – Jagodna (985 n.p.m.) zaliczany do Korony Gór Polski. Na górze znajduje się wieża widokowa o wysokości 23 m. Przez masyw Jagodnej przejdziemy niebieskim szlakiem, wędrówkę zakończymy przy schronisku PTTK Jagodna.
Dystans wędrówki ok. 7 km do przejścia w ok. 3 godziny (wliczając przerwy), suma podejść 263 m, suma zejść 185 m.
Pojedziemy do Zieleńca na obiad, po którym wyruszymy na trekking w Górach Orlickich.
Niebieskim szlakiem dojdziemy do czeskiego schroniska Masarykova Chata, następnie szlakiem czerwonym po stronie czeskiej przejdziemy przez Šerlich (1027 m n.p.m.) i Polomsky Kopec (1051 m n.p.m.) na Orlicę (1084 m n.p.m.) zaliczaną do Korony Gór Polski. Na szczycie Orlicy oprócz tabliczki z wysokością i nazwą szczytu znajduje się pomnik upamiętniający wizytę na szczycie trzech wybitnych osobowości. W roku 1779 Orlicę odwiedził cesarz Józef II, w 1800 roku prezydent USA Quincy Adams, a w 1826 roku Fryderyk Chopin. Kilkanaście metrów na wschód od szczytu Orlicy znajduje się nowo wybudowana wieża widokowa o wysokości 26 metrów otwarta w 2020 roku.
Z góry rozpościera się widok na Masyw Śnieżnika czy Karkonosze.
Zielonym szlakiem zejdziemy na parking przy Kamieniu Heinricha Rübartscha, piwowara
i prekursora turystyki i narciarstwa w rejonie Zieleńca i Orlicy, zwanego Liczyrzepą z Orlicy.
Dystans wędrówki ok. 8,7 km do przejścia w 3,5 godz., suma podejść 332 , suma zejść 241 m.
Wrócimy do Kłodzka ok. godz. 20.00.
15.08.2022 (poniedziałek)
Po śniadaniu pojedziemy na Przełęcz Kłodzką, z której wyruszymy na wędrówkę niebieskim szlakiem przez Góry Bardzkie. Zdobędziemy ich najwyższe wzniesienie czyli Kłodzką Górę (757 m n.p.m.) zaliczaną do Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się wieża o wysokości 35 m z tarasem widokowym. Najbardziej malowniczym miejscem na szlaku będzie Obryw Skalny w Bardzie – największe osuwisko w Sudetach powstałe 24 sierpnia 1598 r., po długotrwałych ulewnych deszczach, znacznie wezbrana Nysa Kłodzka podmyła zachodnie zbocza Kalwarii. Jego górna krawędź stanowi znakomity punkt widokowy m.in. na Bardo, Góry Stołowe z charakterystyczną sylwetką Szczelińca Wielkiego i Przełom Bardzki, jeden z najpiękniejszych i największych przełomów na Nysie Kłodzkiej.
Dystans wędrówki 12,5 km do przejścia w 6 godzin (wliczając przerwy), suma podejść 581 m, suma zejść 797 m.
W Bardzie zjemy obiad, obejrzymy najbardziej znany zabytek czyli gotycki most kamienny wybudowany w XVI wieku na Nysie Kłodzkiej i o godz. 16.00 wyruszymy w drogę powrotną. Planowany powrót do Łodzi o godz. 20.30, powrót do Warszawy o godz. 23.00.
Przejazd autobusem klasy turystycznej/busem na trasie Warszawa/Łódź – Kłodzko – Łódź/Warszawa i przejazdy lokalne.
Zakwaterowanie na kempingu w Kłodzku.
Zapewniamy 2 noclegi w świeżo wyremontowanych 2-osobowych murowanych domkach typu bungalow lub w pokojach 2,3-os w budynku hotelowym.
Pokoje z łazienkami, wifi, jest pościel, są ręczniki (2 szt/os), TV i czajniki elektryczne, nie ma suszarek do włosów.
W cenę wycieczki są wliczone dwa śniadania.
13.08 (sobota)
00.30 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie obok pomnika J. Słowackiego
00.45 – wyruszamy w Góry Stołowe z przystankiem w Łodzi (nad ranem przerwa śniadaniowa)
09.00-19.00 – wędrówka po Górach Stołowych, obiadokolacja
19.30 – przyjazd do Kłodzka, zakwaterowanie
14.08 (niedziela)
07.00 – śniadanie
08.30-19.30 – wędrówka po Górach Bystrzyckich, obiad, wędrówka po Górach Orlickich
20.00 – powrót do Kłodzka
15.08 (poniedziałek)
08.00 – śniadanie
09.30-16.00 – wędrówka po Górach Bardzkich, obiad
16.30 – wyjazd, planowany powrót do Łodzi godz. 20.30, powrót do Warszawy ok. godz. 23.00