Aktywny weekend w Gorcach i Beskidzie Wyspowym z lokalnym przewodnikiem górskim.
▪ zdobędziemy Turbacz i Mogielicę – 2 szczyty do Korony Gór Polski
▪ przenocujemy w bazie namiotowej u podnóża Gorca, czyli hotel z milionem gwiazdek i widokiem na Tatry 🙂
▪ prawie 55 km wędrówek na lekko, z małym plecakiem
▪ będziemy podziwiać Gorce i Beskidy z wieży widokowej na Gorcu
▪ zwiedzimy malowniczo położone nad jeziorem zamek i skansen w Dobczycach
PROGRAM
14.07.2023 (piątek)
Zbiórka o godz. 00.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, wyjazd o godz. 01.00. do Nowego Targu, nad ranem zjemy śniadanie i zrobimy zakupy prowiantu.
Na wędrówkę zabierzemy niezbędne rzeczy, bagaż i nasze zakupy zostaną przetransportowane do bazy namiotowej pod Gorcem.
Wyruszymy zielonym szlakiem z Kowańca, wspinając się coraz wyżej będą nam się odsłaniać widoki na pobliskie Tatry, które będziemy podziwiać w pełnej okazałości po wyjściu ponad górną granicę lasu. Zdobędziemy najwyższy szczyt Gorców czyli Turbacz (1310 m n.p.m.) zaliczany do Korony Gór Polski. Pięć minut marszu od szczytu, na wysokości 1283 m n.p.m. jest położone schronisko PTTK na Turbaczu, okazały, kamienny budynek otwarty w 1958 r., gdzie zrobimy dłuższą przerwę na posiłek. Przed schroniskiem znajduje się największy w Gorcach węzeł szlaków turystycznych. Z tarasu przed wejściem roztacza się rozległa panorama Pienin i Tatr – od Tatr Bielskich z Hawraniem przez Tatry Wysokie z Łomnicą, Gerlachem, Wysoką i Świnicą po Tatry Zachodnie z Kasprowym Wierchem.
Z Turbacza przejdziemy fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego znakowanego na czerwono przez Przełęcz Długą do Polany Gabrowskiej, gdzie zmienimy szlak na zielony. Powędrujemy przez Polanę Jaworzyna, Średniak (1190 m n.p.m.) i Przysłop (1187 m n.p.m.) do skrzyżowania pod Gorcem, skąd zejdziemy do bazy namiotowej. Zakwaterujemy się, będzie możliwość przyrządzenia samodzielnie posiłku, a wieczorem integracja przy ognisku.
Dystans wędrówki ok. 19,5 km w ciągu ok. 9 godz. (z przerwami), suma podejść 907 m, suma zejść 500 m.
15.07.2023 (sobota)
Po śniadaniu zejdziemy do Ochotnicy Dolnej w dolinie rzeki Ochotnica, podczas wędrówki będziemy mogli podziwiać panoramę Tatr. W Ochotnicy obejrzymy zabytkowy drewniany kościół, uzupełnimy prowiant, zjemy obiad i wrócimy do bazy. Po drodze zobaczymy kapliczkę Ochotnickiego z 1772 roku.
Dystans wędrówki ok. 18,5 km w ciągu ok. 9 godz. (z przerwami), suma podejść 700 m, suma zejść 700 m.
16.07.2023 (niedziela)
Po śniadaniu spakujemy bagaże, które zostaną zwiezione do autokaru.
Wędrówkę rozpoczniemy od zdobycia Gorca (1228 m n.p.m.), na którym znajduje się drewniana wieża widokowa. Szlakiem niebieskim zejdziemy przez Nową Polanę do wsi Rzeki, skąd pojedziemy do pobliskiej Berkówki i wyruszymy na drugi etap wędrówki.
Dystans wędrówki ok. 6 km w ciągu ok. 2 godz. (z przerwami), suma podejść 92 m, suma zejść 505 m.
Niebieski szlak poprowadzi nas przez Przełęcz pod Małym Krzystonowem i Polanę Stumorgową na Mogielicę (1171 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego zaliczany do Korony Gór Polski.
Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry. Na szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa o wysokości 22 metrów, która ze względu na zły stan techniczny jest niedostępna. Schodząc z Mogielicy, na jej północnym stoku miniemy Zbójnicki Stół – skałę piaskowcową, której nazwa pochodzi od kształtu, oraz legendy, według której na głazie tym zbójnicy liczyli zrabowane pieniądze, które później ukryli w jaskini Marszałkowa Studnia na polanie Poręba. Mogielica w istocie miała swoją zbójnicką przeszłość, m.in. przez jakiś czas ukrywał się na niej słynny w Beskidach zbójnik Józef Baczyński. Zielonym szlakiem zejdziemy na Przełęcz Rydza-Śmigłego, gdzie zakończymy trekking.
Dystans wędrówki ok. 9,5 km w ciągu ok. 4,5 godz. (z przerwami), suma podejść 593 m, suma zejść 452 m.
Z przełęczy pojedziemy do Dobczyc, miejscowości której historia sięga XIII wieku.
Zwiedzimy Muzeum Regionalne PTTK usytuowane na zamku malowniczo położonym nad Jeziorem Dobczyckim. Ekspozycja muzealna znajduje się w pomieszczeniach zamku oraz w części plenerowej pobliskiego skansenu, który został wpisany na listę obiektów małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Z zamku rozpościera się widok na miasto i sąsiadującą tamę spiętrzającą rzekę Rabę, która w tym miejscu tworzy jezioro.
Po zwiedzaniu zjemy obiad i o godz. 18.30 wyruszymy w drogę powrotną, planowany przyjazd do Warszawy o godz. 23.30.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy
Zakwaterowanie w Studenckiej Bazie Namiotowej „Gorc” położonej na hali podszczytowej Gorca na wysokości 1150 m n.p.m.
Część gospodarczą bazy tworzą dwa 10-osobowe namioty wojskowe: jeden pełni rolę kuchni, drugi biura, magazynu i mieszkania „bazowego”.
Dla naszej grupy mamy rezerwację całej bazy czyli kilkunastu namiotów gościnnych (3 i 4-os.) wyposażonych w koce i gąbkowe materace. Przy bazie funkcjonuje również pole namiotowe, gdzie można rozbić własny namiot (zniżka od ceny wycieczki 20 zł/os) i korzystać z zaplecza gospodarczo-socjalnego bazy czyli w pełni wyposażonej kuchni polowej z piecem, na którym jest możliwość gotowania lub podgrzania wody do prysznica.
Jest bieżąca woda ze źródełka, miejsce na ognisko oraz polowy prysznic i kilka toalet typu sławojka.
Będzie możliwość podładowania telefonu prądem z solara.
W bazie można zamówić śniadanie (pieczywo, wędlina, ser, warzywa) za opłatą 25 zł/os.
Pozostałe posiłki we własnym zakresie, szczegóły podamy w mailu przedwyjazdowym wysyłanym na tydzień przed terminem.
1 DZIEŃ
00.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie obok pomnika J. Słowackiego
01.00 – wyruszamy do Nowego Targu, nad ranem przerwa śniadaniowa
08.00-17.00 – wędrówka po Gorcach, zakwaterowanie w bazie, obiad, integracja
2 DZIEŃ
śniadanie, górska wędrówka z przerwą na obiad, powrót do bazy, integracja, nocleg
3 DZIEŃ
07.00 – śniadanie
08.00-14.30 – wędrówka po Gorcach i Beskidzie Wyspowym
15.00-18.30 – zwiedzanie Dobczyc (zamek, skansen, spacer po zaporze), obiad
18.30 – wyjazd, powrót do Warszawy ok. godz. 23.30