Zapraszamy na przedłużony weekend w Bieszczadach!
Wystarczy tylko 1 dzień wolnego (piątek), żeby cieszyć się pełnym weekendem i podziwiać najdziksze góry w Polsce w kolorach złotej jesieni.
Będziemy wędrować na lekko, z małym plecakiem.
Już dziś dołącz do naszej watahy! 🙂
💎 Wyjazd PREMIUM czyli:
✅ jedziemy w małej grupie, bez nocnych przejazdów;
✅ śpimy w komfortowych domkach w ośrodku spa położonym nad brzegiem Sanu, z dala od zatłoczonych kurortów;
✅ w cenie m.in. 2 noclegi z dwoma posiłkami dziennie (HB);
✅ będziemy mieli do dyspozycji basen, groty solne, saunę, zabiegi spa (np. masaże) – dodatkowo płatne.
PROGRAM
5.11.2021 (piątek)
Spotykamy się o godz. 05.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, o godz. 6.00 wyruszymy do Ulucza k. Sanoka, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
W Uluczu obejrzymy jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce, położoną wysoko nad wsią, na wzgórzu Dębnik. Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego była częścią obronnego monasteru bazylianów. Jeszcze przed wojną strzegły jej dwie drewniane baszty-dzwonnice, wkomponowane w podwójny pierścień murów obronnych. Świątynia wygląda jak budowla z bajki, a jej architektura jest wyjątkowa w całych Karpatach.
Z Ulucza przejedziemy przed Góry Słonne najdłuższymi w Polsce serpentynami do Uherców Mineralnych, gdzie odwiedzimy Bieszczadzką Wytwórnię Piwa Ursa Maior. Obejrzymy film
o historii tego unikalnego miejsca, zakupimy złocisty trunek, który będziemy degustować przy wieczornym ognisku i może uda nam się porozmawiać z właścicielami wytwórni.
Z browaru pojedziemy do Soliny, gdzie spacerując po koronie najwyższej w Polsce zapory (długość 664 m, wysokość 82 m) będziemy podziwiać Bieszczady przeglądające się w spiętrzonych wodach Sanu tworzących jezioro Solińskie. Przy budowie zapory w latach 1960-1968 pracowało ponad 2000 ludzi.
Po zwiedzaniu zrobimy zakupy prowiantu i przejedziemy do ośrodka w miejscowości Rajskie, gdzie zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację.
6.11.2021 (sobota)
Po śniadaniu, o godz. 08.00 wyruszymy w góry: pojedziemy na Przełęcz Wyżniańską i zielonym szlakiem dojdziemy do bacówki PTTK Pod Małą Rawką, gdzie zrobimy przerwę. Będziemy kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym do Małej Rawki (1271 m n.p.m.), a następnie szlakiem żółtym zdobędziemy Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Bieszczadów Zachodnich. Wielka Rawka słynie z malowniczych panoram, a przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Tatry, odległe prawie 200 km (!). Następnie szlak niebieski poprowadzi nas na Krzemieniec (1221 m n.p.m.) i obejrzymy Trójstyk pod Krzemieńcem czyli miejsce, w którym stykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. Niebieskim szlakiem przejdziemy przez Wielką Rawkę na parking w Rzeczycy.
Dystans do przejścia ok. 12 km (ok. 6 godz. – wliczając przerwy), suma podejść: 675 m, suma zejść 836 m.
Przebieg wędrówki jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
Ponieważ szlak będzie prowadził w pobliżu częściowo wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej, więc każdy uczestnik obowiązkowo musi posiadać przy sobie dowód tożsamości.
Po wędrówce pojedziemy do Smolnika obejrzeć jedyną zachowaną w polskich Bieszczadach cerkiew z 1791 r. typu bojkowskiego, która w 2013 r. została wpisana na listę UNESCO wraz z 15 innymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Wrócimy do ośrodka, gdzie będzie czekała na nas obiadokolacja, a wieczorem planujemy integrację przy ognisku.
7.11 (niedziela)
Po śniadaniu, o godz. 9.00 wyruszymy do rezerwatu Sine Wiry, gdzie przespacerujemy się malowniczym przełomem Wetliny – dystans do przejścia ok. 5 km.
Następnie pojedziemy do ruin zamku Sobień, którego historia sięga XIII wieku. Warownia strzegła szlaku handlowego prowadzącego wzdłuż doliny Sanu. Ruiny są położone na wzniesieniu przy ujściu potoku Adyszów do Sanu na pograniczu Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych, na terenie wsi Manasterzec i są dobrym punktem widokowym na pasmo Bieszczadów. Kolejnym punktem będzie Muzeum Historyczne na zamku w Sanoku, w którym zwiedzimy m.in. jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, która gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów m.in. ikony oraz przedmioty liturgiczne, pochodzące z istniejących bądź już nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Zwiedzimy również Galerię Zdzisława Beksińskiego, w której oprócz kolekcji obrazów obejrzymy również zrekonstruowaną pracownię przeniesioną z warszawskiego mieszkania artysty. Największa na świecie – licząca ok. 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów współczesnych.
Po zwiedzaniu zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną wyruszymy o godz. 17.00, planowany przyjazd do Warszawy ok. godz. 23.30 (na trasie planujemy przerwy).
Przejazd autobusem na trasie Warszawa-Rajskie-Warszawa i lokalne przejazdy.
Nocujemy w ośrodku spa w miejscowości Rajskie, który na portalu Booking.com ma ocenę 8,8/10, a w Google 4,8/5. Zapewniamy 2 noclegi w drewnianych, ogrzewanych domkach, w pokojach 3-os, obok których są łazienki (na 1 łazienkę przypadają max. 3 os.). Jest możliwość wykupienia pokoju 3-os. dla 2 osób – za dopłatą 80 zł/os.
Każdy domek posiada taras z grillem, aneks kuchenny z lodówką i czajnikiem elektrycznym, salonik, 2 sypialnie i 2 łazienki – będą dostępne ręczniki (1 szt/os.). Dostęp do strefy SPA (basen kryty, jacuzzi, sauna sucha, sauna mokra, sauna infrared, grota solna) jest bezpłatny, zabiegi (np. masaże) są dodatkowo płatne.
W ośrodku jest wifi.
W cenę wliczone są 2 śniadania serwowane (w sobotę i w niedzielę) oraz 2 obiadokolacje (w piątek i w sobotę). Szczegóły dotyczące posiłków podamy w mailu przedwyjazdowym, wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
5.11 (piątek)
05.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
06.00 – wyjazd do Ulucza k. Sanoka (przerwa śniadaniowa na trasie)
13.00-16.00 – cerkiew w Uluczu, wizyta w Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, spacer po zaporze w Solinie
18.00 – przyjazd do ośrodka w Rajskiem, obiadokolacja, zakwaterowanie
6.11 (sobota)
07.00 – śniadanie
07.50 – wyjazd na Przełęcz Wyżniańską
09.00-15.00 – bieszczadzka wędrówka (ok. 12 km)
15.30-16.00 – zwiedzanie cerkwi w Smolniku
17.00 – powrót do ośrodka w Rajskiem, obiadokolacja, integracja przy ognisku
7.11 (niedziela)
08.00 – śniadanie
09.00 – wyjazd do rezerwatu Sine Wiry – spacer ok. 5 km
11.30 – przejazd do zamku Sobień, wejście na punkt widokowy
12.30 – przejazd do Sanoka – spacer po rynku, zwiedzanie Muzeum Historycznego i obiad
16.30 – wyjazd do Warszawy, planowany powrót ok. godz. 23.00