dostępne wolne miejsca
Rzuć wszystko i jedź z nami w Bieszczady w kolorach złotej jesieni!
Odwiedzimy miejsca bardziej i mniej znane, wędrówki na lekko, z małym plecakiem.
🍁 zdobędziemy Wołosań (1071 m n.p.m.) i Korbanię (894 m n.p.m.) z wieżą widokową
🍁 odwiedzimy Foresterium nad zakolem Osławy i kamienną cerkiew w Łopience
🍁 powędrujemy Doliną Rabską kryjącą unikalne ciekawostki geologiczne
🍁 w Solinie przespacerujemy się po najwyższej w kraju zaporze i zwiedzimy jej wnętrze, alternatywnie rejs statkiem lub przejażdżka najnowszą w Polsce kolejką linową nad zaporą na górę Jawor (580 m n.p.m.)
🍁 w Sanoku zwiedzimy Galerię Beksińskiego i największy skansen w Polsce
Wyjazd z Warszawy i Lublina.
PROGRAM
19.10.2023 (czwartek)
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 23.00, odjeżdżamy o godz. 23.15 do Cisnej.
Po drodze zabierzemy uczestników z Lublina, nad ranem przerwa śniadaniowa.
20.10.2023 (piątek)
Po dotarciu w Bieszczady przygotujemy się do wędrówki i wyruszymy na eksplorowanie szlaków pasma Wysokiego Działu.
Z Cisnej będziemy wchodzić szlakiem czerwonym na Wołosań (1071 m n.p.m.), najwyższy szczyt w tej części Bieszczadów, po drodze zrobimy krótką przerwę w Bacówce pod Honem. Z Wołosania przejdziemy na Jaworne (992 m n.p.m.), stamtąd żółtym szlakiem zejdziemy w stronę studenckiej bazy namiotowej Rabe na terenie nieistniejącej już wsi o tej samej nazwie położonej u podnóża Chryszczatej (998 m n.p.m.). Zmienimy szlak na czarny i powędrujemy doliną Rabiańskiego Potoku w stronę Chaty Huczwice.
Dolina Rabska, którą będziemy przemierzać jest jednym z najciekawszych geologicznie fragmentów Bieszczadów. Znajduje się tu jedyne w Bieszczadach gołoborze, jedyne w Polsce źródło arsenowej wody mineralnej i najstarsze w tej części Karpat dwa kamieniołomy. W kamieniołomie „Drobnym” zobaczymy jak wygląda flisz karpacki. W dolinie poprowadzono ścieżkę przyrodniczą Łuska Bystrego, która jest oznakowana totemami geologicznymi.
Dystans do przejścia ok. 22 km, suma podejść 868 m, suma zejść 786 m.
Wędrówkę zakończymy w ośrodku wypoczynkowym, gdzie zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację.
21.10.2023 (sobota)
Po śniadaniu pojedziemy do Soliny, gdzie spacerując po koronie najwyższej w Polsce zapory (długość 664 m, wysokość 82 m) będziemy podziwiać Bieszczady przeglądające się w spiętrzonych wodach Sanu tworzących jezioro Solińskie. Przy budowie zapory w latach 1960-1968 pracowało ponad 2000 ludzi. Zwiedzimy wnętrze zapory z lokalnym przewodnikiem, a dla osób które nie czują się komfortowo w małych pomieszczeniach zaproponujemy wycieczkę kolejką linową na górę Jawor lub rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.
Po zwiedzaniu pojedziemy do Bukowca, skąd powędrujemy ścieżką przyrodniczą na Korbanię (894 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się 9-metrowa drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się panorama bieszczadzkich szczytów oraz Gór Słonnych.
Zejdziemy w dolinę potoku Łopienka, gdzie odwiedzimy grekokatolicką cerkiew w Łopience, opuszczonej wsi. Do czasów wysiedleń ludności w roku 1947 cerkiew z ikoną Matki Boskiej Łopieńskiej Pięknej Miłości była największym sanktuarium w Bieszczadach i celem licznych pielgrzymek. Światynię wybudowano w XVIII wieku z drewna, które potem zastąpiono kamieniem, z czasem cerkiew otynkowano zachowując surowe wnętrze. Krajobraz doliny uzupełnia dym unoszący się z żelaznych retort służących do wypału węgla drzewnego.
Dystans do przejścia ok. 12,5 km, suma podejść 520 m, suma zejść 462 m.
Wędrówkę zakończymy na parkingu Polanki, z którego wrócimy do ośrodka na obiadokolację, po której planujemy integrację.
22.10.2023 (niedziela)
Po śniadaniu pojedziemy do Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu, które mieści się w dawnym foresterium – miejscu przyjmowania gości na terenie byłego zespołu klasztorno-zakonnego Karmelitów Bosych, którego ruiny górują nad malowniczym zakolem Osławy.
W sali VR zwiedzimy wirtualnie ruiny Klasztoru, obejrzymy kolekcję ruchomych obrazów, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii klasztoru. Pomieszczenie jest wzorowane na XVIII-wiecznej celi, a w sali mnicha zapoznamy się z życiem codziennym mnichów. Ekspozycję zwiedzimy z lokalnym przewodnikiem.
Następnie odwiedzimy Muzeum Historyczne na zamku w Sanoku z jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, która gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów m.in. ikony oraz przedmioty liturgiczne, pochodzące z istniejących bądź już nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Zwiedzimy również Galerię Zdzisława Beksińskiego, w której oprócz kolekcji obrazów obejrzymy również zrekonstruowaną pracownię przeniesioną z warszawskiego mieszkania artysty. Największa na świecie – licząca ok. 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów współczesnych.
Dla osób, które już odwiedziły Muzeum Historyczne zaproponujemy spacer z przewodnikiem po Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – największym skansenie w Polsce.
Na terenie 38 hektarów u podnóża Gór Słonnych zgromadzono około 180 obiektów budownictwa ludowego. Organizowane są w nich pokazy wytwarzania chleba czy wyrobów z drewna.
Po zwiedzaniu zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy i Lublina
Zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym w pobliżu Baligrodu w pokojach 2 i 3 -os. z łazienkami oraz studiach 4-os. składających się z dwóch pokoi 2-os i wspólnej łazienki.
W pokojach są ręczniki, można wypożyczyć suszarki do włosów i czajniki elektryczne.
W cenę wliczone są 2 śniadania (w sobotę i w niedzielę) oraz 2 obiadokolacje (w piątek i w sobotę). Szczegóły dotyczące posiłków podamy w mailu przedwyjazdowym, wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
1 DZIEŃ
23.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, wyjazd o godz. 23.15
2 DZIEŃ
01.30 – zbiórka w Lublinie na stacji ORLEN przy ul. Gęsiej 7
07.30-16.30 – górska wędrówka
17.00 – zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym, obiadokolacja, nocleg
3 DZIEŃ
07.30 – śniadanie
09.00-12.00 – spacer po zaporze w Solinie i zwiedzanie jej wnętrza lub wycieczka kolejką linową na górę Jawor lub rejs statkiem po Jeziorze Solińskim
12.30-17.00 – górska wędrówka
18.00 – powrót do ośrodka, obiadokolacja, integracja, nocleg
4 DZIEŃ
08.00 – śniadanie
10.00-17.00 – zwiedzanie Foresterium, Sanok (rynek, zwiedzanie Muzeum Historycznego z galerią Beksińskiego lub skansenu), obiad
przyjazd do Lublina godz. 20.30, do Warszawy godz. 23.30.
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Po sprawdzeniu dostępności miejsc w ciągu 3 dni roboczych wyślemy Ci umowę do podpisu. Gwarancją udziału jest odesłanie podpisanej umowy i wpłata w podanym terminie.
Jeżeli nie masz możliwości wydruku umowy wówczas prosimy o taką informację.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 220 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 25 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Sugerujemy rozważenie ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy, co umożliwi odzyskanie wpłaty w przypadku rezygnacji.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie do 30 dni od daty podpisania Umowy to Uczestnik w tym samym dniu musi musi zdecydować się na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie dłuższym niż 30 dni od daty podpisania Umowy wówczas Uczestnik może na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej zdecydować się w ciągu 7 dni.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.
Na etapie zapisów prosimy o informację, czy jesteś zainteresowany/a zwiedzaniem wnętrza zapory?
Musimy z wyprzedzeniem wysłać listę zwiedzających, a informację można wpisać w polu „Dodatkowe informacje”.
Zakup biletów na rejs statkiem lub kolejkę linową odbywa się indywidualnie, po stronie uczestnika – decyzję można będzie podjąć na miejscu.