Zapraszamy do odkrywania mniej znanych zakątków zachodniej części Bieszczadów w kolorach złotej jesieni.
Będziemy wędrować na lekko, z małym plecakiem.
✅ obejrzymy murale i deskale w Komańczy oraz odkryjemy ślady nieistniejących bieszczadzkich wiosek
✅ odwiedzimy Przełom Osławy, Rezerwat Zwiezło z Jeziorkami Duszatyńskimi i zdobędziemy Chryszczatą (997 m n.p.m.)
✅ powędrujemy ścieżką geologiczną Łuski Bystrego w Rabskiej Dolinie i zobaczymy najgrubszą jodłę w Polsce
✅ pojedziemy Bieszczadzką Kolejką Leśną, a w Cisnej wstąpimy do kultowej Siekierezady
✅ przespacerujemy się po zaporze solińskiej, a w Sanoku zwiedzimy Galerię Beksińskiego
Wyjazd z Łodzi, Warszawy i Lublina.
PROGRAM
20.10.2022 (czwartek)
Przejazd do Komańczy, nad ranem przerwa śniadaniowa.
21.10.2022 (piątek)
W Komańczy obejrzymy deskale i murale Arkadiusza Andrejkowa. Autor tworzy obrazy inspirowane starymi fotografiami dawnych mieszkańców podkarpackich wsi w ramach projektu „Cichy memoriał”. Malunki powstały na stodołach, szopach, chatach.
Z Komańczy powędrujemy czerwonym szlakiem mijając po drodze Przełom Osławy, opuszczoną wieś Duszatyn i obejrzymy Jeziorka Duszatyńskie, które są jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Bieszczadach. Jeziorka powstały na skutek oderwania się i obsunięcia zachodniego zbocza Chryszczatej w 1907 roku. Utworzyło się wówczas kilka oczek wypełnionych wodą, z których do dnia dzisiejszego zachowały się dwa. Jest to największe osuwisko w polskich Karpatach, objęte ochroną rezerwatu Zwiezło.
Wejdziemy na Chryszczatą (997 m n.p.m.), zejdziemy ścieżką przyrodniczą nad Jeziorko Bobrowe pomiędzy nieistniejącymi już wsiami Huczwice i Sukowate. Jeziorko zostało zasiedlone przed bobry w ramach programu reintrodukcji tego gatunku w Bieszczadach. Powędrujemy Doliną Rabskiego Potoku zwaną także Rabską Doliną, która jest jednym z najciekawszych geologicznie fragmentów Bieszczadów. Znajdują się tu jedyne w polskich Karpatach gołoborza, jedyne w Polsce źródło arsenowej wody mineralnej i najstarsze w tej części Karpat dwa kamieniołomy. W kamieniołomie „Drobnym” zobaczymy jak wygląda flisz karpacki. W dolinie poprowadzono ścieżkę przyrodniczą Łuska Bystrego, która jest oznakowana totemami geologicznymi.
Dystans do przejścia ok. 24 km, suma podejść 946 m, suma zejść 924 m.
Wędrówkę zakończymy w ośrodku wypoczynkowym, gdzie zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację.
22.10.2022 (sobota)
Po śniadaniu wyruszymy do miejscowości Jabłonki na spacer do najgrubszej w Polsce jodły Lasumiła o wysokości 35 metrów i obwodzie pnia 519 cm. Przejdziemy leśną trasą ok. 5,5 km.
Następnie pojedziemy do Majdanu na główną stację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, skąd wyruszymy na ok. 45-minutową przejażdżkę słynną bieszczadzką ciuchcią prowadzoną przez mały parowóz z zabytkowymi wagonikami. Dojedziemy do stacji Balnica, skąd wybierzemy się na 6 km leśny spacer. Zobaczymy bobrowisko, ślady dawnej cerkwi i Kowalową Kapliczkę. Dojdziemy do wsi Maniów, skąd pojedziemy do Cisnej. Odwiedzimy legendarną Siekierezadę, będzie czas na zakup pamiątek i prowiantu na wieczorne ognisko.
Z Cisnej wrócimy do ośrodka na obiadokolację, po której planujemy integrację.
23.10.2022 (niedziela)
Po śniadaniu pojedziemy do Soliny, gdzie spacerując po koronie najwyższej w Polsce zapory (długość 664 m, wysokość 82 m) będziemy podziwiać Bieszczady przeglądające się w spiętrzonych wodach Sanu tworzących jezioro Solińskie. Przy budowie zapory w latach 1960-1968 pracowało ponad 2000 ludzi.
Kolejnym punktem będzie Muzeum Historyczne na zamku w Sanoku, w którym zwiedzimy m.in. jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, która gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów m.in. ikony oraz przedmioty liturgiczne, pochodzące z istniejących bądź już nieistniejących prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Zwiedzimy również Galerię Zdzisława Beksińskiego, w której oprócz kolekcji obrazów obejrzymy również zrekonstruowaną pracownię przeniesioną z warszawskiego mieszkania artysty. Największa na świecie – licząca ok. 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów współczesnych.
Po zwiedzaniu zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną.
autobus klasy turystycznej – wyjazd z Łodzi, Warszawy i Lublina
Zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym w pobliżu Baligrodu w pokojach 2 i 3 -os. z łazienkami oraz studiach 4-os. składających się z dwóch pokoi 2-os i wspólnej łazienki.
W pokojach są ręczniki, można wypożyczyć suszarki do włosów i czajniki elektryczne.
W cenę wliczone są 2 śniadania (w sobotę i w niedzielę) oraz 2 obiadokolacje (w piątek i w sobotę). Szczegóły dotyczące posiłków podamy w mailu przedwyjazdowym, wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
20.10.2022 (czwartek)
21.15 – zbiórka na stacji LOTOS przy ul. Gdańskiej 131 w Łodzi, wyjazd o godz. 21.30
23.15 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, wyjazd o godz. 23.30
21.10.2022 (piątek)
02.00 – zbiórka w Lublinie na stacji ORLEN przy ul. Gęsiej 7
07.00-17.00 – Komańcza, wędrówka na Chryszczatą i Dolina Rabska
17.30 – zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym, obiadokolacja
22.10.2022 (sobota)
08.00 – śniadanie
09.00-17.00 – ścieżka przyrodnicza Lasumiła, skansen i przejazd kolejką leśną, Cisna
17.30 – powrót do ośrodka, obiadokolacja, integracja
23.10.2022 (niedziela)
08.00 – śniadanie
10.00-16.30 – spacer po zaporze w Solinie, Sanok (rynek, zwiedzanie Muzeum Historycznego z galerią Beksińskiego), obiad
powrót do Lublina godz. 19.45, do Warszawy godz. 23.00, do Łodzi ok. 01.00 (w poniedziałek)