dostępne wolne miejsca
Zapraszamy na aktywny weekend w Kotlinie Kłodzkiej.
❄ ok. 20 km górskich wędrówek, na lekko, z małym plecakiem
❄ z lokalnym przewodnikiem górskim zdobędziemy Śnieżnik (1423 m n.p.m.) zaliczany do Korony Gór Polski
❄ zobaczymy Wodospad Wilczki uznawany za najładniejszy w polskich Sudetach
❄ zwiedzimy Jaskinię Niedźwiedzią z efektowną szatą naciekową i dawną Kopalnię Uranu
❄ narciarze będą mieli do dyspozycji 15 tras o różnym stopniu trudności w ośrodku Czarna Góra
Wyjazd z Warszawy i Łodzi.
PROGRAM
15.04.2023 (sobota)
Zbiórka o godz. 00.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, o godz. 01.00 wyruszymy do Międzygórza. Po drodze zabierzemy uczestników z Łodzi, a nad ranem zrobimy przerwę śniadaniową.
Wędrówkę rozpoczniemy w Międzygórzu, gdzie obejrzymy wodospad na potoku Wilczka uznawany za najładniejszy w polskich Sudetach. Woda spada kaskadą o wysokości 22 m po czym przeciska się skalistym kanionem o długości ok. 1 km. Następnie pomaszerujemy czerwonym szlakiem mijając po drodze jeden ze szczytów Masywu Śnieżnika – Średniak (1210 m n.p.m.). Dojdziemy do schroniska „Na Śnieżniku” gdzie zrobimy przerwę przed zdobyciem najwyższego szczytu czyli Śnieżnika (1423 m n.p.m.) należącego do Korony Gór Polski. Ponieważ szczyt Śnieżnika jako jedyny spośród pozostałych w Masywie Śnieżnika wystaje ponad górną granicę lasu, z wierzchołka rozpościerają się przepiękne widoki.
Na szczyt wejdziemy szlakiem czerwonym, zrobimy sobie zdjęcie pamiątkowe, schodząc szlakiem zielonym miniemy Czarny Grzbiet (1087 m n.p.m) i dojdziemy do Siodła Martena. Zmienimy szlak na żółty prowadzący do parkingu we wsi Kamienica, skąd pojedziemy autokarem do ośrodka turystycznego w Stroniu Śląskim, gdzie zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację.
Dystans do przejścia ok. 17,5 km (ok. 8,5 godz. – wliczając przerwy), suma podejść 851 m, suma zejść 849 m.
Przebieg wędrówki jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
16.04.2023 (niedziela)
Po śniadaniu pojedziemy do Kletna, skąd przejdziemy 1,5 km do Jaskini Niedźwiedziej, którą będziemy zwiedzać z przewodnikiem. Jest to największa jaskinia w Sudetach odkryta w 1966 roku podczas prac w kamieniołomie marmurów. Jej nazwa pochodzi od kości niedźwiedzi jaskiniowych, które były odnajdywane przez badaczy w namuliskach. W 1977 roku utworzono tu rezerwat przyrody, a 6 lat później jaskinię udostępniono turystom. Długość przebadanych podziemnych korytarzy to 2,5 km, ale ich eksploracja nie została jeszcze zakończona. Jaskinia Niedźwiedzia słynie z efektownych form naciekowych, które tworzyły się tysiące lat.
Trasa turystyczna zaczyna się od śluzy wejściowej, która chroni mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. Trasa biegnie środkowym piętrem jaskini. Jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem. Jaskinia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona tak, że turysta może się w niej czuć bezpiecznie. Trasa liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini. Na trasie nie można dotykać szaty naciekowej.
Następnie przejdziemy 2,5 km do dawnej Kopalni Uranu, gdzie zwiedzimy podziemną trasę turystyczną. Kopalnia jest położona na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując sztolnie, w których w średniowieczu wydobywano rudę żelaza i srebro. W kopalni znajdowało się 20 sztolni, 3 szyby, a łączna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton metalicznego uranu.
Największą atrakcją udostępnionej do odwiedzania sztolni są: kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt, chalkozyn czy malachit), kolekcja starych map, lamp olejowych, naftowych, karbidowych oraz innego sprzętu górniczego.
Długość udostępnionych wyrobisk to około 400 m chodników, temperatura stała przez cały rok około 7 stopni Celsjusza. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 45 minut.
Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.
Po zwiedzaniu kopalni przejdziemy 3 km do ośrodka narciarskiego w Czarnej Górze, gdzie w międzyczasie będą korzystać ze stoków narciarze. Zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną.
Planowany przyjazd do Łodzi godz. 21.00, do Warszawy – godz. 23.00.
transport autobusem klasy turystycznej – wyjazd z Warszawy i Łodzi
Zakwaterowanie w ośrodku turystycznym w Stroniu Śląskim, w pokojach 2 i 3-os z łazienkami.
Jest możliwość wykupienia pokoju dla 1 osoby za dopłatą 100 zł/os. W pokojach są ręczniki, TV, czajniki elektryczne, w obiekcie jest wifi.
Wyżywienie w wersji HB czyli śniadanie i obiadokolacja wliczone w cenę. Szczegóły dotyczące menu podamy w mailu przedwyjazdowym, wysyłanym na tydzień przed terminem wycieczki.
1 DZIEŃ
00.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjazd o godz. 01.00, przystanek w Łodzi (zbiórka o godz. 02.45), nad ranem przerwa śniadaniowa
08.30-17.00 – górska wędrówka/narty w Czarnej Górze
17.30 – przyjazd do ośrodka w Stroniu Śląskim, obiadokolacja, zakwaterowanie
2 DZIEŃ
07.00 – śniadanie
07.45 – wyjazd do Kletna
09.30-16.30 – zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej i dawnej Kopalni Uranu/narty w Czarnej Górze, obiad
16.30 – wyjazd, powrót do Łodzi godz. 21.00, do Warszawy – godz. 23.00
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Po sprawdzeniu dostępności miejsc w ciągu 3 dni roboczych wyślemy Ci umowę do podpisu. Gwarancją udziału jest odesłanie podpisanej umowy i wpłata w podanym terminie (przeważnie
w ciągu 2 dni od daty podpisania umowy). Jeżeli nie masz możliwości wydruku umowy wówczas prosimy o taką informację.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 200 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 25 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki. Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Sugerujemy rozważenie ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy, co umożliwi odzyskanie wpłaty w przypadku rezygnacji.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie do 30 dni od daty podpisania Umowy to Uczestnik w tym samym dniu musi musi zdecydować się na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie dłuższym niż 30 dni od daty podpisania Umowy wówczas Uczestnik może na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej zdecydować się w ciągu 7 dni.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.
Prosimy o podanie miasta z którego wyjeżdżasz – Warszawa czy Łódź?