dostępne wolne miejsca
Zapraszamy do Słowackiego Raju w malowniczych Górach Straceńskich.
▪ powędrujemy najbardziej widokowymi trasami prowadzącymi po wiszących mostkach, drewnianych kładkach i stupaczkach zamocowanych na skałach w przełomie Hornadu i wąwozie Sucha Bela
▪ przejdziemy po ścieżce w koronach drzew z widokiem na Tatry Wysokie
▪ w drodze powrotnej odwiedzimy zabytkowy Stary Sącz w dolinie Popradu
Wycieczka z przewodnikiem.
PROGRAM
9.11.2023
Zbiórka o godz.21.45 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, o godz. 22.00 wyruszamy na Słowację.
10.11.2023
Nad ranem zrobimy przerwę śniadaniową, przygotujemy się do wędrówki i dołączy do nas przewodnik.
Pierwszego dnia planujemy wędrówkę całą długością przełomu Hornadu.
Rozpoczniemy w pobliżu miejscowości Čingov, wejdziemy na Tomaszowski Widok – skalną platformę na zboczu doliny Hornadu opadającą skalną ścianą o wysokości 150 m, z której rozciąga się widok na dolinę Hornadu i Bielego Potoku.
Powędrujemy niebieskim szlakiem nad Hornadem, do wylotu Wąwozu Klasztornego, w którym jest największe skupisko wodospadów. Będziemy podążać jednokierunkowym zielonym szlakiem, który prowadzi wzdłuż Klasztornego Potoku. Wąwóz jest krótki (około 1,5 km), ale bardzo urozmaicony – występuje tam 7 wodospadów o wysokości od 3 do 13 metrów. Przejście wąwozem możliwe jest dzięki sztucznym ułatwieniom: metalowym drabinkom, klamrom, łańcuchom, tzw. stupaczkom, kładkom i naciętym pniom drzew. W niektórych miejscach przejście odbywa się bezpośrednio korytem potoku
Niektóre nazwy wodospadów noszą nazwiska ludzi zasłużonych dla słowackiej turystyki np. Anton Strak to autor przewodników po Słowacji, a Gustáv Nedobry to propagator turystyki w Słowackim Raju.
Dojdziemy do Klasztorzyska (744 m n.p.m.) – rozległej polany w centrum Słowackiego Raju, na której skupia się obsługa ruchu turystycznego w tym obszarze. Na polanie znajdują się ruiny klasztoru kartuzów z początku XIV stulecia, schronisko turystyczne z bufetem i dyżurka słowackiej górskiej służby ratowniczej.
W Klasztorzysku zrobimy przerwę, po której żółtym szlakiem zejdziemy do doliny Hornadu. Zmienimy szlak na niebieski prowadzący wzdłuż rzeki do lokalnego centrum turystycznego Podlesok, gdzie zakończymy trasę.
Dystans wędrówki 13,5 km, suma podejść 750 m, suma zejść 724 m.
W Podlesoku zjemy obiad, będzie czas na zakup pamiątek i o godz. 19.00 zabierze nas autokar, którym pojedziemy do hotelu w Popradzie.
11.11.2023
Po śniadaniu wyruszymy do Podlesoka na kolejną wędrówkę po Słowackim Raju.
Przejdziemy wąwozem Sucha Bela, wapienną doliną o długości 4 km. Jest to najbardziej znany i najczęściej odwiedzany z wąwozów Słowackim Raju o szerokości miejscami nieprzekraczającej 3 m i wysokości ścian do 200 m. Spływający wąwozem potok tworzy szereg efektownych wodospadów. System kaskad zwany Misové vodopády ma wysokość około 30 m, Okienkový vodopád (z oknem skalnym na szczycie) – około 13 m, Korytový vodopád (spływający szerokim korytem) – 10 m.
Ze względu na rozbudowany system sztucznych ułatwień (liczne wąskie kładki i drabiny) ruch odbywa się wyłącznie w jednym kierunku (do góry).
Po zwiedzaniu wąwozu zrobimy przerwę na polanie Klasztorzysko i zejdziemy zielonym szlakiem, leśną drogą do Podlesoka na obiad i wrócimy autobusem do hotelu.
Dystans wędrówki około 13 km, suma podejść 464 m, suma zejść 464 m.
12.11.2023
Po śniadaniu pojedziemy do Zdziaru na spacer ścieżką w koronach drzew na wieżę widokową, która prowadzi z poziomu ziemi na wysokość 24 metrów, powyżej koron drzew. Trasa ma długość 1234 m, wysokość wieży na końcu ścieżki wynosi 32 metry. Z góry rozpościera się widok na Tatry Bielskie, Pieniny i malownicze Zamagurze. Na szczycie wieży, zwiedzających zaskakuje wyzwalający adrenalinę widok w dół, przez oka sieci pod stopami. Dla zainteresowanych jest możliwy zjazd z wieży, 67 metrową suchą zjeżdżalnią rurową – taka “podróż” trwa zaledwie kilkanaście sekund.
Po stronie polskiej zatrzymamy się w Starym Sączu, mieście położonym w widłach Dunajca i Popradu. Do 1795 r. na rynku stał ratusz, który spłonął i nigdy nie został odbudowany, a z pożaru zachował się jedynie XVII-wieczny dom mieszczański, zwany Domem na Dołkach, gdzie mieści się Muzeum Regionalne. Ze względu na zachowaną średniowieczną zabudowę miasta, w roku 1954 Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny.
Zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną, do Warszawy przyjedziemy ok. godz. 22.30.
Przebieg wędrówek jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
Wędrówka po Słowackim Raju nie jest wskazana dla osób posiadających lęki wysokości lub zaburzenia równowagi, wymagana jest dobra forma. Na niektórych odcinkach nie ma możliwości zawrócenia, bo niektóre szlaki są jednokierunkowe (wąskie, pionowe drabinki lub kładki zawieszone na skale).
Niezbędne jest wygodne, pełne obuwie zakrywające stopę.
Grupę będzie asekurował przewodnik górski, a ubezpieczenie KL uwzględnia koszty ratownictwa górskiego, które na Słowacji jest odpłatne.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy
Zakwaterowanie w hotelu *** w pobliżu Popradu.
Pokoje 2, 3 i 4-os z łazienkami, są ręczniki (2 szt/os), czajniki elektryczne, suszarki do włosów, jest wifi.
W cenę noclegów są wliczone śniadania, pozostałe posiłki dodatkowo płatne.
Zarezerwujemy obiady dla osób zainteresowanych, szczegóły podamy w mailu przedwyjazdowym.
1 DZIEŃ
21.45 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 22.00
2 DZIEŃ
06.00 – przerwa śniadaniowa
07.00-16.00 – wędrówka po Słowackim Raju
16.30 – przyjazd do hotelu, obiad, zakwaterowanie, nocleg
3 DZIEŃ
07.00 – śniadanie
08.00-16.00 – wędrówka po Słowackim Raju
16.30 – przyjazd do hotelu, obiad, integracja
4 DZIEŃ
07.00 – śniadanie
08.00 – przejazd do Zdziaru, spacer po ścieżce w koronach drzew, obiad w Starym Sączu
22.30 – przyjazd do Warszawy
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Po sprawdzeniu dostępności miejsc w ciągu 3 dni roboczych wyślemy Ci umowę do podpisu. Gwarancją udziału jest odesłanie podpisanej umowy i wpłata w podanym terminie. Jeżeli nie masz możliwości wydruku umowy wówczas prosimy o taką informację.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 250 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 25 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Sugerujemy rozważenie ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy, co umożliwi odzyskanie wpłaty w przypadku rezygnacji.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie do 30 dni od daty podpisania Umowy to Uczestnik w tym samym dniu musi musi zdecydować się na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie dłuższym niż 30 dni od daty podpisania Umowy wówczas Uczestnik może na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej zdecydować się w ciągu 7 dni.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.