dostępne wolne miejsca
Zapraszamy na zdobywanie „Śląskiego Olimpu” czyli Ślęży (718 m n.p.m.) zaliczanej do Korony Gór Polski. Motywem przewodnim naszej wędrówki będą ślady kultu solarnego oraz tajemnicze kamienne posągi, których historię przedstawi nam lokalny przewodnik.
Wycieczkę zakończymy obiadem w Domu Turysty pod Wieżycą, a miłośnicy piwa będą mogli zakupić wyroby lokalnego browaru.
PROGRAM
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 05.15, odjeżdżamy o godz. 05.30, po drodze zabierzemy uczestników z Łodzi (zbiórka o godz. 07.15).
W okolicach Wrocławia zrobimy przerwę na śniadanie i toaletę.
Na wędrówkę wyruszymy z parkingu na Przełęczy Tąpadła, cała trasa będzie przebiegać w Masywie Ślęży znajdującym się w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Zielonym szlakiem przejdziemy do jednego ciekawszych, a zarazem mniej znanych miejsc w Masywie Ślęży czyli punktu widokowego Skalne Capki. Na pierwszym planie zobaczymy pobliską Świdnicę, w tle Góry Kamienne, a także Góry Sowie czy Trójgarb. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy Karkonosze z charakterystycznym wierzchołkiem Śnieżki. Dotrzemy do wychodni skalnej Kazalnica, a następnie niebieskim szlakiem dojdziemy do skał Olbrzymki i zdobędziemy szczyt Ślęży (718 m n.p.m.) zaliczanej do Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się kościół z wieżą widokową, w podziemiach którego znajdują się ruiny zamku piastowskiego z XII wieku oraz zabytkowy Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego z 1908 roku. W pobliżu kościoła znajduje się żelbetowa wieża widokowa. Zobaczymy również najbardziej rozpoznawalną rzeźbę kultową z okresu kultury łużyckiej czyli Niedźwiedzia.
Mimo swojej niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m). Od 1954 roku Ślęża jest objęta ochroną jako rezerwat krajobrazowo-geologiczny i historyczny.
Będziemy kontynuować wędrówkę żółtym szlakiem mijając pozostałe rzeźby jak Panna z Rybą czy Mnich i przez Przełęcz Dębową dotrzemy na Wieżycę (415 m n.p.m.),na której znajduje się Wieża Bismarcka o wysokości 15 metrów, wybudowana z granitu w 1907 roku jako punkt widokowy.
Z Wieżycy zejdziemy do Domu Turysty, gdzie zjemy obiad i przejdziemy na parking.
Dystans do przejścia ok. 9 km (ok. 4,5 godz. – wliczając przerwy), suma podejść 353 m, suma zejść 449 m.
W drogę powrotną wyruszymy ok. godz. 17.30, planowany przyjazd do Łodzi godz. 21.00, do Warszawy ok. godz. 23.00.
Przebieg wędrówki jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie
wycieczka autokarowa – wyjazd Warszawy i Łodzi
05.15 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
05.30 – wyjazd, na trasie przerwa śniadaniowa
07.15 – zbiórka w Łodzi – stacja BP ul. Kątna 1
11.30-17.30 – górska wędrówka, obiad
17.30 – wyjazd, powrót do Łodzi godz. 21.00, do Warszawy godz. 23.00
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Gwarancją udziału jest wpłata w ciągu 3 dni od daty zgłoszenia.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 180 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 40 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.