dostępne wolne miejsca
Zapraszamy na wędrówkę w dolinie Narwi i szlakami Puszczy Białej.
przespacerujemy się po najdłuższym brukowanym rynku w Europie i zwiedzimy kolekcję meteorytów w Pułtusku
powędrujemy brzegiem Narwi i malowniczymi szlakami największej puszczy na północnym Mazowszu
obejrzymy pozostałości jednego z najstarszych grodów Mazowsza w Serocku
Wycieczka z przewodnikiem.
PROGRAM
Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 08.00, odjeżdżamy o godz. 08.15 do Zegrzynka.
Wędrówkę rozpoczniemy żółtym szlakiem, którym przejdziemy przez malowniczy Wąwóz Szaniawskiego do przystani w Zegrzynku. Obejrzymy ruiny dworku, w którym mieszkał pisarz Jerzy Szaniawski, a następnie czerwonym szlakiem wyruszymy w kierunku Serocka ścieżką nad brzegiem Narwi. W Serocku zobaczymy wczesnośredniowieczne grodzisko Barbarka, które stanowi jedno z najstarszych grodów Mazowsza. Podczas badań archeologicznych wydobyto z niego ok. 200 fragmentów ceramiki i kości zwierzęcych. Przy ul. Farnej obejrzymy kościół z XVI w., przejdziemy przez rynek i zobaczymy kilka ciekawych murali.
Dystans do przejścia ok. 6 km (ok. 2 godz.).
Następnie pojedziemy do Puszczy Białej, jednej z ostatnich puszcz na Mazowszu. Leśną wędrówkę rozpoczniemy na parkingu przy Nadleśnictwie Pułtusk, skąd żółtym szlakiem przejdziemy do rezerwatu przyrody „Popławy”, w którym chronione są m.in. 180-letnie sosny oraz zwierzęta takie jak np. puszczyk, jaszczurka zwinka czy zaskroniec. Zmienimy szlak na czerwony, skierujemy się na północ i przejdziemy przez puszczę w kierunku Pułtuska, po drodze przekraczając Narew kładką łączącą obydwie części miasta. Z kładki rozpościera się doskonały widok na dawny Zamek Biskupów, a obecnie obiekt hotelowy Dom Polonii. W czasach średniowiecza budowla była jednym z najważniejszych punktów obronnych północnej części Mazowsza. Szlak doprowadzi nas do rynku, dystans do przejścia ok. 9 km (ok. 2,5 godz.).
Pułtusk, który uzyskał prawa miejskie w 1257 r. słynie z najdłuższego brukowanego rynku w Europie. Jego długość wynosi 400 metrów. Wokół rynku skupiają się największe zabytki miasta oraz zadbane klasycystyczne kamienice z XVIII i XIX wieku. W trakcie spaceru po rynku odwiedzimy kolegiatę z XV w., która uchodzi za jeden z najpiękniejszych kościołów Mazowsza. Obejrzymy również kaplicę pod wezwaniem Marii Magdaleny, którą zbudowano na wzór rzymskiego Panteonu Marka Agrypy. Zatrzymamy się przy kamieniczce pod adresem Rynek 29. Ponoć to tutaj w 1806 roku rezydował sam Napoleon Bonaparte. Właśnie w tym roku w okolicy Pułtuska jego wojska stoczyły zwycięski bój z armią carską. Z tego powodu Pułtusk jest jednym z pięciu polskich miast, które wspomniano na Łuku Triumfalnym w Paryżu (pozostałe to Gdańsk, Ostrołęka, Wrocław, Lidzbark Warmiński). Zwiedzimy zabytkową gotycką wieżę ratuszową, która zapewnia wspaniałe widoki na miasto i mieści część ekspozycji Muzeum Regionalnego, m.in. kolekcję meteorytów pułtuskich, które spadły na północny-wschód od Pułtuska jako deszcz meteorytów 30 stycznia 1868 roku.
Pułtusk jest określany „Wenecją Mazowsza” ponieważ Narew szerokim łukiem otacza rynek miejski, a przez to nie brakuje mostów i kanałów. Poza tym w Pułtusku również można popływać gondolą (w sezonie letnim).
Po zakończeniu zwiedzania zjemy obiad i o godz. 18.00 wyruszymy w drogę powrotną, do Warszawy przyjedziemy ok. godz. 19.30.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy
08.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika Słowackiego.
08.15 – wyjazd do Zegrzynka
10.00-16.30 – wędrówka wzdłuż Narwi, Serock, spacer po Puszczy Białej, zwiedzanie Pułtuska
16.30 – obiad
18.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 19.30
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Gwarancją udziału jest wpłata w podanym terminie.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 60 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 25 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.