dostępne wolne miejsca
Wyprawa na Podlasie Nadbużańskie, gdzie odwiedzimy malowniczą cerkiew w Koterce, Grabarkę czyli święte miejsce polskiego prawosławia, historyczny Drohiczyn i Mielnik z widokiem na dolinę Bugu.
Wycieczka z lokalnym przewodnikiem.
PROGRAM
Zbiórka o godz. 06.00 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 06.15, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
W Mielniku będziemy podziwiać z Góry Zamkowej dolinę Bugu, zobaczymy ruiny dawnego zamku
i kaplicy św. Aleksandra Newskiego, a w pobliżu cerkwie Pokrowy Matki Bożej i Narodzenia Bogarodzicy oraz XIX-wieczną synagogę. Przejdziemy na punkt widokowy i obejrzymy jedyną
w Polsce odkrywkową kopalnię kredy, która jest tu wydobywana od XVI wieku.
Kolejnym punktem będzie leśne uroczysko Koterka, gdzie pośrodku polany stoi niewielka, malownicza cerkiew wzniesiona w 1912 roku otoczona wieńcem drewnianych krzyży, w miejscu gdzie 60 lat wcześniej Matka Boska objawiła się mieszkance pobliskiej wsi Tokary.
Następnie odwiedzimy Grabarkę, najświętsze miejsce polskiego prawosławia, cel licznych pielgrzymek. W 1710 r. podczas epidemii cholery starcowi z Siemiatycz zostało objawione, że bezpiecznym schronieniem będzie uroczysko w pobliżu Świętej Góry Grabarki. W podziękowaniu za ocalenie przybyłych tam 10 tys. wiernych wzniesiono na wzgórzu kaplicę, a następnie cerkiew.
Od tego czasu Grabarka stała się głównym celem pielgrzymkowym polskiego prawosławia. Drewnianą cerkiew otacza las krzyży przynoszonych przez pielgrzymów.
Ostatnim punktem programu będzie Drohiczyn, który liczy zaledwie 2 tysięcy mieszkańców, ale w przeszłości było stolicą Księstwa Drohickiego, stolicą województwa podlaskiego i miejscem koronacji jedynego króla Rusi – Daniela. Zwiedzimy Muzeum Motocykli z ekspozycją ponad trzydzieści eksponatów pochodzących z Polski i innych krajów Europy. Na wystawie prezentowane były do tej pory motocykle z 13 krajów m.in. takie marki jak: Bianchi, BMW, Harley Davidson, Nimbus, Junak, Sokół. Odwiedzimy również Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej zawierające wystawę zabytkowych kajaków, wzbogaconą o nowe zbiory i multimedia. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym można podziwiać zabytkowe i nowoczesne kajaki, popłynąć kajakiem na jedynym w Polsce symulatorze pływania kajakiem, obejrzeć film w kajakowym kinie, podziwiać multimedialną wystawę zdjęć a także testować nowoczesne kajaki w specjalnym basenie. Każdego lata w Drohiczynie organizowany jest spływ o nazwie „500 kajaków” chociaż co roku liczba kajaków biorących udział w spływie się zwiększa.
W Nadbużańskim Ośrodku Promocji Produktu Lokalnego „Zagubek” będzie można nabyć lokalne produkty, zioła, sery, miody czy inne podlaskie przysmaki. Odbywają się tu różne seminaria i warsztaty kulinarne.
Przespacerujemy się po Drohiczynie, wejdziemy na punkt widokowy na szczycie Góry Zamkowej, z której rozpościera się wspaniały widok na dolinę Bugu i na zakole rzeki, która skręca tuż pod wzgórzem o 180 stopni. Obejrzymy również katedrę z XVIII wieku i przejdziemy do restauracji, gdzie zjemy tradycyjny podlaski obiad.
W drogę powrotną wyruszymy o godz. 17.30, do Warszawy wrócimy około godz. 19.30.
przejazd autobusem klasy turystycznej – wyjazd z Warszawy
06.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 06.15
09.30-17.00 – zwiedzanie Mielnika, Koterki, Grabarki i Drohiczyna, obiad
17.00 – wyjazd do Warszawy, powrót ok. godz. 19.30
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Gwarancją udziału jest wpłata w podanym terminie.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 60 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 25 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.