Geopark UNESCO Łuk Mużakowa, wędrówka wokół zamku Książ i dolina Bobru – TripsTravel.pl
Szukaj na stronie Obserwuj nas na Instagramie Dołącz do nas na Facebooku

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login
Szukaj na stronie Obserwuj nas na Instagramie Dołącz do nas na Facebooku

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login

Geopark UNESCO Łuk Mużakowa, wędrówka wokół zamku Książ i dolina Bobru

600 zł
600 zł
Zarezerwuj miejsce

dostępne wolne miejsca

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

27014

Dlaczego warto podróżować z nami?

 • Zapewniamy niezapomniane wrażenia w konkurencyjnej cenie, a stałym klientom proponujemy rabaty.
 • Dokładamy wszelkich starań, żebyście podczas wyjazdu mieli maksimum frajdy z każdej wspólnie spędzonej z nami chwili: proponujemy autorskie programy wycieczek tworzone wspólnie z lokalnymi przewodnikami, a trasy weryfikujemy osobiście.
 • Zapewniamy organizację od A do Z: niczym się nie martwisz – dołączasz do naszej wycieczki, a resztą zajmujemy się MY!
 • Dbamy o Wasze bezpieczeństwo: zawieramy z Wami umowy, zawsze ubezpieczamy uczestników i ich bagaż, a w wyższych partiach gór towarzyszy nam przewodnik.
 • Macie szansę współtworzyć TripsTravel.pl – jesteśmy otwarci na Wasze pomysły podróżnicze, które wspólnie zrealizujemy.
8-10.10.2021
Dolny Śląsk
Max People : 200
Opis:

Zapraszamy na majówkę do Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, na wędrówkę po malowniczych terenach dawnej kopalni Babina, eksplorację doliny Bobru i przełomu Pełcznicy z widokiem na zamek Książ oraz ciekawostki w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Wyjazd bez nocnych przejazdów, wędrówki na lekko, noclegi w hotelu 3* w Jeleniej Górze.

PROGRAM

8.10 (piątek)

Zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie o godz. 5.00. Wyruszymy o godz. 5.30, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową, ok. godz. 11.00 dojedziemy do Świebodzic.
Z parkingu obok zamku Książ wybierzemy się na spacer Ścieżką Hochbergów biegnącą wąwozem rzeki Pełcznicy na terenie rezerwatu przyrody „Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha” wchodzącego w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego, którego centralnym punktem jest Zamek Książ. Ściany wąwozu Pełcznicy, wznoszą się na prawie 100 m wysokości i tworzą kilkudziesięciometrowe przepaści. Wędrując czerwonym szlakiem miniemy Cis Bolko, który uważany jest za najstarszy cis
w Sudetach w wieku 400-600 lat. Dojdziemy do ruin XIX-wiecznego romantycznego zamku Stary Książ zbudowanego na murach średniowiecznego zamku piastowskiego księcia Bolka I Surowego. Zmienimy szlak na zielony, przejdziemy przez mostek na drugi brzeg Pełcznicy i z punktu widokowego będziemy podziwiać zamek Książ w pełnej okazałości.
Dystans do przejścia ok. 5,5 km (ok. 2 godz), suma podejść 340 m, suma zejść 339 m.

Wrócimy na parking i wyruszymy do Sędziszowej, gdzie obejrzymy Organy Wielisławskie czyli ciekawostkę geologiczną w postaci odsłonięcia ryolitów (rodzaj skały wulkanicznej) na zboczu góry Wielisławki (375 m n.p.m.). Ryolity przybrały tu unikatową dla tego rodzaju skały strukturę słupową o kształcie cztero- lub pięciokątnym, o średnicy 20-30 cm. W XIX w. znajdował się tu kamieniołom, obecnie Organy Wielisławskie stanowią pomnik przyrody nieożywionej.
Kolejną atrakcją będzie wspinaczka na największy w Polsce wygasły wulkan czyli Ostrzycę Proboszczowicką (501 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego zwane Śląską Fudżi. Wulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka o dość stromych zboczach, z wyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, wznosi się samotnie w środkowo-zachodniej części Wysoczyzny Ostrzyckiej, wyraźnie odróżniając się od płaskiego krajobrazu. Ostrzyca zbudowana jest z bazanitu (skały zbliżonej do bazaltu), który jest spękany tworząc regularne słupy, a na szczycie wzniesienia występują malownicze skałki. Szczyt, będący dominantą wysokościową okolicy, stanowi dobry punkt widokowy. Góra przy dobrej pogodzie jest widoczna z Karkonoszy.
Dystans do przejścia ok. 5 km (ok. 2 godz.), suma podejść 235 m, suma zejść 235 m.
Po zwiedzaniu wyruszymy do hotelu w Jeleniej Górze, gdzie dotrzemy ok. godz. 18, zakwaterujemy się i zjemy obiadokolację.

9.10 (sobota)

Po śniadaniu, o godz. 7.00 pojedziemy do Łęknicy przy granicy z Niemcami. Zwiedzanie rozpoczniemy od spaceru z lokalnym przewodnikiem po Parku Mużakowskim, który zaliczany jest do najpiękniejszych parków w Europie łączącym naturę z najwyższej klasy sztuką ogrodniczą. Założony przez księcia Hermanna von Pücklera, stanowi jedno z najrozleglejszych założeń parkowych w Europie. Park oddzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau
i polską Łęknicę. W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położony na olbrzymim terenie (część polska – 522 ha, część niemiecka – 206 ha, której nie mamy w planie) będziemy podziwiać klasyczny park krajobrazowy założony w pierwszej połowie XIX w przez księcia Hermana von Puckler-Muskau. Spośród murowanych obiektów zobaczymy Most Królewski, Most nad Wąwozem, Most Arkadowy i Wiadukt. Niezwykłym walorem polskiej części parku są wspaniałe osie widokowe, sięgające daleko w głąb części niemieckiej – zobaczymy m.in. Nowy Zamek. W pobliżu Kamienia Księcia Pucklera zobaczymy Most Podwójny, łączący brzegi Nysy Łużyckiej, przez który można przejść do niemieckiej części parku.

Zwiedzanie potrwa 3 godz., a następnie zrobimy przerwę na posiłek, po której zwiedzimy fragment Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Na obszarze parku występuje największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne”, powstałe na skutek eksploatacji węgla brunatnego, glin, żwiru
i piasku. Przez park prowadzi ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”. Na terenie chroniącym morenę czołową po skandynawskim lodowcu zachowało się sporo antropogenicznych jeziorek, niezwykle pięknych i barwnych za sprawą płytko zalegających kopalin, które były tutaj eksploatowane. Węgiel brunatny zabarwił wody na kolor brunatny i czerwony, iły i gliny na zielenie, szmaragdy i turkusy, zaś piaski szklarskie na błękity. Na terenie całego Geoparku Łuku Mużakowa odnaleźć można blisko 110 kolorowych jezior. Przejdziemy ścieżką wśród lasów i jezior ok. 5 km co potrwa ok. 2 godz.
O godz. 16.30 wyruszymy do Jeleniej Góry, do hotelu dotrzemy na godz. 19 i zjemy obiadokolację.

10.10 (niedziela)

Po śniadaniu o godz. 7.00 zapakujemy bagaże do autobusu i wyruszymy na wędrówkę malowniczą doliną Bobru. Przejdziemy przez malowniczy rynek i zielonym szlakiem wejdziemy na Wzgórze Krzywoustego (375 m n.p.m.), na którym w roku 1911 usytuowano 22-metrową wieżę widokową,
z której rozpościera się panorama miasta i okolicy z Karkonoszami w tle. Kontynuując wędrówkę miniemy gościniec Perła Zachodu położony nad brzegiem Bobru, elektrownię wodną i dojdziemy do Siedlęcina. Zmienimy szlak na żółty, którym dojdziemy do zapory we Wrzeszczynie, następnie zmienimy szlak na niebieski, który poprowadzi nas do zapory w Pilchowicach, która jest najwyższa zaporą kamienną w Polsce i drugą najwyższą po zaporze w Solinie. Zaporę zbudowano w latach 1902-1912 w celu ochrony przed powodziami. Zaporę i pobliski most wzniesiono w latach 1905–1906 w ramach jednej inwestycji wraz z budową linii Jelenia Góra–Żagań (Kolej Doliny Bobru), która powstawała od 1902 r., bowiem zapora miała mieć funkcję przeciwpowodziową, energetyczną
i turystyczną, a linia kolejowa wraz z mostem na niej miała zapewnić dojazd do zapory. Zapora miała wysokość 62 m i długość w koronie równą 290 m, a w stopie – 140 m. Grubość jej muru
w podstawie wynosiła 50 m, a w koronie – 7 m i w chwili oddania do użytku była ona największą zaporą kamienno-betonową w Europie. Powierzchnia utworzonego zbiornika (Jezioro Pilchowickie) wyniosła 240 ha, jego głębokość przy zaporze – 46 m, a objętość 50 mln m³. Most kolejowy
z początku XX wieku, jest jednym z najwyższych mostów w kraju, wznosi się 40 m nad dnem jeziora.
Dystans do przejścia ok. 20 km (ok. 7 godz.).

Z Pilchowic pojedziemy do Lwówka Śląskiego, gdzie obejrzymy zgrupowanie piaskowcowych form skalnych Lwóweckie Skały zwane również Szwajcarią Lwówecką położoną na południowy-wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Nazwa nawiązuje do podobnych skał znajdujących się w Saskiej Szwajcarii w Niemczech.
W Lwówku Śląskim zjemy obiad i wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy, planowany powrót ok. godz. 24.00.

*UWAGA: w przypadku niepogody wędrówka zostanie skrócona.

Wycieczka odbędzie się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi obowiązującymi w dniu jej realizacji.

Transport:

Przejazd autobusem na trasie Warszawa-Jelenia Góra-Warszawa i przejazdy lokalne.

Noclegi

Nocleg w hotelu 3* w Jeleniej Górze, który na portalu Booking.com ma ocenę 8,3/10, na Google 4,2/5.

Zapewniamy nocleg w pokojach 1,2 i 3-osobowych z łazienkami. W hotelu jest WiFi, w pokojach są ręczniki (2 szt/os), minibar i TV.  W cenę jest wliczone śniadanie w formie bufetu.

 

Galeria
Plan wyjazdu:

8.10.2021 (piątek)

05.00 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
05.30 – wyjazd do Świebodzic (po drodze przerwa śniadaniowa)
11.00-17.30 – wędrówka Ścieżką Hochbergów w dolinie Pełcznicy (ok. 5,5 km), Organy Wielisławskie (spacer ok. 1 km), wejście na Ostrzycę Proboszczowicką – wygasły wulkan (ok. 5 km); 
18.00 – przyjazd do hotelu w Jeleniej Górze, obiadokolacja i zakwaterowanie 

9.10.2021 (sobota)

07.00 – śniadanie
07.40 – wyjazd do Łęknicy
10.00-16.30 – zwiedzanie Parku Mużakowskiego z przewodnikiem oraz GeoParku Park Mużakowa z przerwą na posiłek
19.00 – powrót do hotelu w Jeleniej Górze, obiadokolacja

10.10.2021 (niedziela)

07.00 – śniadanie
08.00-15.00 – wędrówka doliną Bobru (w przypadku niepogody trasa wędrówki zostanie skrócona)
15.00-17.30 – przejazd do Lwówka Śląskiego, Szwajcaria Lwówecka, obiad i spacer po mieście
17.30 – wyjazd do Warszawy z przerwą na trasie, planowany powrót przed północą.

Cena:
Cena za 1 osobę: 600 zł (miejsce w pokoju 3-os.), dopłata za miejsce: w pok. 2-os +40 zł/os, w pok. 1-os. +140 zł.
przedpłata 100% lub zadatek (bezzwrotny) 200 zł w ciągu 2 dni, pozostała kwota płatna do 20.09.2021 – na podstawie umowy z danymi do przelewu, którą przesyłamy w ciągu 3 dni roboczych

Cena uwzględnia:

 • transport autobusem na trasie Warszawa-Jelenia Góra-Warszawa i przejazdy lokalne
 • 2 noclegi i 2 śniadania - zakwaterowanie w hotelu 3* w Jeleniej Górze
 • usługa przewodnika w Parku Mużakowskim i wynajem słuchawek turystycznych
 • opieka pilota/organizatora
 • ubezpieczenie NNW, KL i bagażu
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie uwzględnia:

 • pozostałych posiłków niewliczonych w cenę imprezy (np. obiadokolacja w hotelu 35 zł)
Co zabrać:
 • pieniądze i dowód osobisty
 • ubiór adekwatny do warunków pogodowych – sugerujemy sprawdzić prognozę pogody dzień przed wyjazdem
 • mały plecak (30-40 litrów), na wędrówki przydadzą się przekąski i napój
 • wygodne buty (będzie dużo chodzenia)
 • aparat fotograficzny – będzie co fotografować :)
Zapisy

Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Po sprawdzeniu dostępności miejsc w ciągu 3 dni roboczych wyślemy Ci umowę do podpisu. Gwarancją udziału jest odesłanie podpisanej umowy i wpłata w podanym terminie (przeważnie
w ciągu 2 dni od daty podpisania umowy). Jeżeli nie masz możliwości wydruku umowy wówczas prosimy o taką informację.

Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 150 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 20 zł.

Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki,
z wyjątkiem miejsc wcześniej zarezerwowanych (duplex lub premium).

Sugerujemy rozważenie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji w imprezie, co umożliwi odzyskanie wpłaty w przypadku rezygnacji – polisę zawiera uczestnik po podpisaniu umowy z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.

Data urodzenia

Akceptacja poniższych regulaminów jest wymagana:


Po kliknięciu na przycisk poczekaj na komunikat zwrotny.

9 travellers are considering this tour right now!