dostępne wolne miejsca
Zapraszamy do zabytkowego Opatowa, gdzie weźmiemy udział w warsztatach produkcji słynnych opatowskich krówek, zwiedzimy również malownicze ruiny zamku Krzyżtopór i obejrzymy kolekcję minerałów oraz kamieni szlachetnych z całego świata.
Wycieczka z lokalnymi przewodnikami.
PROGRAM
Zbiórka na przystanku przy ul. Emilii Plater 47 w Warszawie o godz. 05.15, odjeżdżamy o godz. 05.30, na trasie przerwa śniadaniowa.
Wizytę w Opatowie rozpoczniemy od „Krówkarenki” – Kawiarenki Krówki Opatowskiej, w której prowadzone są warsztaty związane z tradycyjnym, ręcznym procesem produkcji tych słynnych opatowskich cukierków. Kawiarnia zlokalizowana jest w dawnej mleczarni. Podczas warsztatów poznamy tajemnice produkcji Krówki Opatowskiej i opanujemy sztukę zawijania krówek we własnoręcznie przygotowane etykietki.
W kawiarni spróbujemy ciasta z masą krówkową i opatowskich pączków z polewą krówkową, popijając pyszną kawą. Na pamiątkę będzie można zakupić Krówki Opatowskie z logo Krówkarenki.
Spacer z przewodnikiem po opatowskim rynku i zwiedzanie romańskiej kolegiaty św. Marcina z bogatym renesansowym i barokowym wyposażeniem m.in. odlany z brązu Lament Opatowski. Obejrzymy kamienną Bramę Warszawską z XVI wieku z fragmentem murów obronnych – jedyną z trzech miejskich bram, która przetrwała do czasów współczesnych.
Przejazd do miejscowości Ujazd, gdzie znajdują się ruiny jednej z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce należących do wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego – zamku Krzyżtopór, po którym oprowadzi nas lokalny przewodnik. Budowla wzniesiona w XVII wieku na planie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną, ukazuje ścisłe związki z jedną z najwspanialszych włoskich rezydencji – własnością rodu Farnese – zamkiem Caprarola, który Krzysztof Ossoliński odwiedził podczas swojej podróży do Rzymu. Rozplanowanie pałacu nawiązywało do kalendarza: miał cztery wieże, 12 sal balowych, 52 pokoje i 365 okien. Podobno w jednej z wież znajdowało się akwarium z egzotycznymi rybami, a w stajniach nad marmurowymi żłobami znajdowały się zwierciadła, które odbijając światło, dodatkowo rozświetlały pomieszczenia.
Odwiedzimy Galerię Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości, meteorytów. Wśród nich najefektowniej prezentują się odmiany kwarcu na czele ze stukilogramowym zrostem kilku kryształów górskich z Arkansas (prawdopodobnie największym w Polsce) oraz półmetrowej średnicy plastry i geody agatów, ametystów i cytrynów brazylijskich (wśród nich okaz ważący około 400 kg). Obejrzymy również dużo rzadsze i szlachetniejsze minerały jak ponad trzykaratowy kryształ diamentu, kolorowe odmiany korundów (rubiny i szafiry) oraz beryli. W zbiorach przeważają minerały ze świata, ale zobaczymy również także polskie, a w szczególności te pochodzące z Gór Świętokrzyskich, m.in. malachity z Miedzianki, gagat czy regionalny unikat – krzemień pasiasty. Przy muzeum działa szlifiernia krzemienia pasiastego, w której odbędzie się pokaz szlifowania.
Po zwiedzaniu obiad w regionalnej restauracji
Wyruszymy w drogę powrotną o godz. 18.00, powrót do Warszawy godz. 20.30.
autokar – wyjazd z Warszawy
05.15 – zbiórka na przystanku przy ul. E.Plater 47 w Warszawie
05.30 – wyjazd do Opatowa, na trasie przerwa śniadaniowa
09.00-18.00 – zwiedzanie, obiad
20.30 – powrót do Warszawy
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Gwarancją udziału jest wpłata w ciągu 3 dni od daty zgłoszenia.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 99 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 40 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.