Morawski Kras i świąteczne jarmarki – Brno, Wiedeń, Ołomuniec – TripsTravel.pl
Szukaj na stronie Obserwuj nas na Instagramie Dołącz do nas na Facebooku

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login
Szukaj na stronie Obserwuj nas na Instagramie Dołącz do nas na Facebooku

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login

Morawski Kras i świąteczne jarmarki – Brno, Wiedeń, Ołomuniec

770 zł
770 zł
Zarezerwuj miejsce

dostępne wolne miejsca

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

23639

Dlaczego warto podróżować z nami?

 • Zapewniamy niezapomniane wrażenia w konkurencyjnej cenie, a stałym klientom proponujemy rabaty.
 • Dokładamy wszelkich starań, żebyście podczas wyjazdu mieli maksimum frajdy z każdej wspólnie spędzonej z nami chwili: proponujemy autorskie programy wycieczek tworzone wspólnie z lokalnymi przewodnikami, a trasy weryfikujemy osobiście.
 • Zapewniamy organizację od A do Z: niczym się nie martwisz – dołączasz do naszej wycieczki, a resztą zajmujemy się MY!
 • Dbamy o Wasze bezpieczeństwo: zawieramy z Wami umowy, zawsze ubezpieczamy uczestników i ich bagaż, a w wyższych partiach gór towarzyszy nam przewodnik.
 • Macie szansę współtworzyć TripsTravel.pl – jesteśmy otwarci na Wasze pomysły podróżnicze, które wspólnie zrealizujemy.
2-5.12.2021
Morawy
Max People : 200
Opis:

Zapraszamy do Morawskiego Krasu – jednego z najbardziej malowniczych obszarów krasowych
w Europie Środkowej. Na jego terenie znajduje się ponad 1100 jaskiń, z których zwiedzimy trzy najładniejsze: Jaskinię Punkvy z Przepaścią Macocha (138 m głębokości), kompleks Jaskiń Sloupsko-Szoszówskich (najdłuższy zespół jaskiń w Republice Czeskiej) oraz Jaskinię Vypustek. 
Oprócz jaskiń odwiedzimy również trzy piękne, historyczne miasta: Brno, Wiedeń i Ołomuniec, gdzie główną atrakcją będą przedświąteczne jarmarki. W powietrzu unosi się zapach świątecznych wypieków, gorącego ponczu i prażonych migdałów. Kamienice i ulice handlowe są udekorowane świątecznymi lampkami, które nadają świąteczny nastrój oraz niezapomnianą atmosferę.
Jadąc do Wiednia zatrzymamy się w Mikulovie i zrobimy godzinny spacer po tym malowniczym miasteczku. W drodze powrotnej do Warszawy odwiedzimy barokowy Ołomuniec.

PROGRAM

2.12 (czwartek)

Wyruszymy z Warszawy o godz. 22.00 do Skalnego Młyna w Morawskim Krasie, gdzie dojedziemy ok. godz. 7 rano następnego dnia. 

3.12 (piątek)

Po przyjeździe zrobimy przerwę na śniadanie w restauracji,  przygotujemy się do zwiedzania,
na które zabierzemy tylko niezbędne rzeczy, bagaż zostanie w autokarze. Zwiedzanie rozpoczniemy od Jaskini Punkvy, do której przejdziemy ok. 2 km lokalną drogą wzdłuż koryta rzeki Punkva (czas przejścia ok. 40 min.). Jaskinię będziemy zwiedzali z przewodnikiem. Udostępnionym do zwiedzania od 1910 roku jaskiniom niezwykłego klimatu dodaje podziemna rzeka Punkva. W trakcie zwiedzania odbędziemy rejs elektryczną łodzią (jest to tzw. mokra droga do przepaści Macocha, odkryta została w latach 30. XX wieku, a pierwsze spływy wodne dla turystów rozpoczęto w 1933 roku) – jeśli stan wody będzie odpowiednio wysoki.
Zwiedzanie jaskiń rozpoczyna się od wejścia, które znajduje się w ścianie kanionu krasowego Pustý žleb. Już na samym początku zwiedzania jaskiń w Przedniej Katedrze zobaczymy największy stalaktyt w jaskiniach, nazwany ze względu na swoje położenie Strażnikiem. Następnie udamy się do Glinianych Sal, Średniej Katedry, Tylnej Katedry oraz dna Macochy, gdzie zakończenie ma tzw. sucha droga, a do miejsca gdzie rozpoczęliśmy naszą wędrówkę będziemy mogli dotrzeć wspomnianymi wcześniej łodziami.
Przepaść Macocha to najgłębszy (138 metrów) lej krasowy w Czechach i w Europie Środkowej, który powstał na skutek zawalenia się stropu jaskini. Górna część przepaści ma ponad 75 m szerokości oraz 174 m długości. Przepaść obejrzymy również z góry (można tam dostać się pieszo lub kolejką linową). Dno urwiska częściowo pokryte jest skałami, będącymi dawniej częścią zawalonego stropu, znajdują się też na nim dwa jeziora (Górne, widoczne z góry i mające około 13 m głębokości oraz Dolne, widoczne z dołu i mające ponad 30 m głębokości) zasilane wodą z Punkvy. 
W przypadku braku odpowiedniego poziomu wody, do wylotu jaskini wrócimy pieszo.

Zwiedzanie potrwa ok. godziny, trasa do przejścia w jaskini ok. 1250 m, temperatura ok. 7°C, więc warto zabrać ze sobą kurtkę lub bluzę. Następnie przejdziemy niebieskim szlakiem w kanionie krasowym Pustý žleb ok. 1,5 km do Chaty Macocha, gdzie znajduje się najwyższy taras widokowy Przepaści Macocha tzw. Górny Mostek (czas przejścia ok. 50 min). Potem skierujemy się szlakiem żółtym w kierunku miejscowości Sloup, na zwiedzanie Jaskiń Sloupsko-Szoszówskich, dystans ok. 5,3 km (czas przejścia ok. 1 godz. 40 min.).

Jaskinie Sloupsko-Szoszówskie stanowią najdłuższy w Republice Czeskiej kompleks jaskiń. Podziemna trasa turystyczna (wersja zimowa) ma długość 950 m. W jaskini panuje stała temperatura 7-8°C. Zwiedzający po pokonaniu portalu wejściowego oraz Jaskini Nicová dostają się do Jaskini Eliszki z licznymi formami naciekowymi. Ze względu na wspaniałą akustykę w komorze odbywają się koncerty. Następnie trasa prowadzi przekopanym korytarzem do najbardziej rozległej części kompleksu – Starych Skał. Znajdują się tu przepaście: Stupňovitá, o głębokości 65 m oraz Nagelova – jedna z najobszerniejszych jaskiń w Czechach, o głębokości 90 m. Obie przepaście będziemy podziwiać ze zbudowanych nad nimi pomostów. Następnie przejdziemy do jaskiń šošůvských. Komory są tutaj o wiele mniejsze, lecz bardziej bogate w formy naciekowe. Trasa wiedzie przez długie korytarze do Brouškovej sieni, w której znajduje się unikatowy stalaktyt „Svicen”. Przed zakończeniem trasy zwiedzający mogą jeszcze zobaczyć głęboką na 70 m Czarną Przepaść. Wyjście znajduje się w jaskini Kůlna, w której odkryto czaszki neandertalskie sprzed
120 tys. lat. Zwiedzanie jaskiń odbywa się z lokalnym przewodnikiem, przy świetle latarek.
Czas zwiedzania ok. 1,5 godz.

Po intensywnym zwiedzaniu zrobimy przerwę na zakupy i obiad w Sloupie i o godz. 17.30 pojedziemy do Brna na spacer po Starym Mieście (ok. 2 godziny). W Brnie przespacerujemy się po dwóch rynkach (Zelný Trh i Náměstí Svobody), obejrzymy stary ratusz, neogotycką katedrę św. Piotra i Pawła, pałace mieszczańskie (renesansowy Dům pánů z Lipé, neorenesansowy Kleinův palác, secesyjny Dům u Čtyř mamlasů i barokowy Schrattenbachův palác) i zamek Szpilberk, którego historia sięga XIII wieku. W międzyczasie będziemy delektować się lokalnymi świątecznymi przysmakami przy stoiskach czterech bożonarodzeniowych jarmarków jak np. valšské frgále (kołacze z drożdżowego ciasta, z serem, powidłami, masą orzechową itp.), vánoční punč (napój alkoholowy powstały na bazie podgrzanych owocowych destylatów, brandy lub rumu, mocno procentowy i bardzo aromatyczny) albo turbomošt (specjalność rodem z Brna – sok jabłkowy zaprawiony mocnym alkoholem, z korzennymi przyprawami).
Do hotelu przyjedziemy ok. godz. 21.

4.12 (sobota)

Po śniadaniu wyruszymy do Mikulova, malowniczym miasteczku przy granicy z Austrią, nad którym góruje barokowy zamek będący od kilku stuleci symbolem miasta. Odbędziemy godzinny spacer oglądając najciekawsze obiekty. Na głównym placu Mikulova znajdują się bogato zdobione domy
i mauzoleum rodziny Dietrichsteinów. Oprócz wzgórza zamkowego rzucimy okiem na Święte Wzgórze oraz na ruiny zamku Kozí hrádek.
Z Mikulova skierujemy się do Wiednia, gdzie oprócz podziwiania światowej klasy zabytków odwiedzimy świąteczne jarmarki ulokowane w pobliżu najbardziej rozpoznawalnych obiektów. Wizytę w stolicy Austrii rozpoczniemy od spotkania z przewodnikiem przed pałacem Schönbrunn, który wraz z otaczającymi go budynkami i rozległymi ogrodami należy do najbardziej znaczących barokowych zabytków Europy. Zwiedzanie pałacu umożliwia zapoznanie się z kulisami życia jednej
z najpotężniejszych europejskich monarchii. Pełen przepychu pawilon Glorietta położony powyżej głównej bryły pałacu daje wspaniały widok na cesarską siedzibę. W pałacowym ogrodzie znajdują się ponadto bardzo ciekawe przykłady egzotycznych roślin, a miejscowa palmiarnia to prawdziwa architektoniczna perełka. Zespół pałacowo-parkowy jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Austrii i oprócz wiedeńskiej starówki jest jednym z dwóch obiektów z listy UNESCO położonych w tym mieście. Przespacerujemy się po pałacowym parku ok. godziny i pojedziemy do centrum miasta. Historyczny kompleks wiedeńskiego centrum zalicza się do najpiękniejszych pomników urbanistycznych Europy. Trzy epoki odcisnęły swoje piętno na dawnym mieście cesarzy
z rodu Habsburgów: średniowiecze ze swoją dążącą ku niebu gotycką katedrą św. Szczepana, będącą jednym z symboli Wiednia; barok, który pozostawił w spadku przede wszystkim pałac Hofburg ze jego licznymi kopułami oraz „era ulicy Ringstraße” u schyłku XIX wieku, kiedy to na miejscu dawnych murów miejskich wzniesiono tak wspaniałe budowle jak gmach opery czy Muzeum Historii Sztuki wzdłuż reprezentacyjnej alei Ring otaczającej podkową najstarszą część centrum miasta. Cesarski klimat wiedeńskiej starówki tworzą także liczne kościoły, pałace i parki. Przespacerujemy się ok. 2 godzin szlakiem najbardziej znanych obiektów jak: Opera Wiedeńska, Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Natury, Parlament, Ratusz, Teatr Zamkowy, Kościół Wotywny czy też Park Miejski ze słynnym „złotym Straussem”. Następnie udamy się na Plac Karola, gdzie zobaczymy najbardziej imponujący kościół św. Karola Boromeusza z XVIII wieku. Przy placu Karola znajduje się również Muzeum Miasta Wiednia, Musikverein – Towarzystwo Przyjaciół Muzyki — miejsce wykonywania słynnych na cały świat koncertów noworocznych. Zobaczymy cesarska rezydencję Hofburg, słynny Kohlmarkt, Graben z Kolumną Morową i Katedrę św. Szczepana. Podczas spaceru będziemy mieli do dyspozycji słuchawki turystyczne. 
Po zwiedzaniu, około godz. 15, będzie czas wolny na obiad, zwiedzanie indywidualne i podziwianie jarmarków bożonarodzeniowych. Co roku około 150 straganów oferuje ciepłe napoje (w tym tradycyjny świąteczny poncz), ozdoby choinkowe, pamiątki, prezenty świąteczne, rękodzieło
i miejscowe przysmaki. Wszystko to w odpowiedniej, kolorowej świątecznej oprawie świetlnej – drzewa, alejki, stragany są przyozdobione lampkami. Klimatu całości dodają z pewnością otaczające jarmark pięknie podświetlone budynki – Ratusz i Teatr Miejski. 
O godz. 19.30 wyruszymy w stronę Brna, do hotelu wrócimy ok. godz. 21.30.

Szczegółowy opis wiedeńskich jarmarków:
https://www.wien.info/pl/shopping-wining-dining/markets/christmas-markets

5.12 (niedziela)

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku miejscowości Krtiny na zwiedzanie Jaskini Vypustek, która
w XX wieku była intensywnie eksploatowana: wydobywano tu gliny fosfatowe, służyła jako magazyn wojskowy, funkcjonowała tu niemiecka fabryka zbrojeniowa, tajne stanowisko dowodzenia czeskiej, a wcześniej czechosłowackiej armii na wypadek konfliktu zbrojnego, w którym byłaby użyta broń masowego rażenia (jądrowa, chemiczna, biologiczna). Pomimo to niektóre jej części zachowały się
w pierwotnym stanie.
Jaskinię zwiedzimy z przewodnikiem, a zwiedzanie zaczyna się w hali wejściowej, gdzie poznamy historię tego miejsca. Obejrzymy dokumenty, fotografie oraz znaleziska archeologiczne
i przejdziemy do betonowego schronu, byłego rezerwowego stanowiska dowodzenia wojsk czeskich a wcześniej czechosłowackiej armi na wypadek konfliktu zbrojnego, w którym byłaby użyta tzw. broń masowego rażenia (jądrowa, chemiczna, biologiczna). W 1961 roku schron wbudowano do rozległego korytarza jaskini. Zobaczymy jego część sypialną, salę logistyki, stanowisko dowodzenia oraz laboratoria, obejrzymy też część technologiczną obiektu. Ze schronu wchodzi się do pomieszczeń jaskini, również znacznie napiętnowanych działalnością człowieka. Wydobycie glin fosfatowych i przebudowa jaskini na niemiecką podziemną fabrykę zmieniła pierwotne skromniejsze pomieszczenia na dzisiejsze potężne tunele i hale. Pomimo to w ich wysokich stropach i odgałęzieniach zachował się pierwotny charakter. Szeroki korytarz płynnie przechodzi do rozległej Sali niedźwiedziej, gdzie w ramach badań odkryto liczne kości kręgowców z plejstocenu, zwłaszcza kompletne szkielety niedźwiedzi jaskiniowych (Ursus spelaeus). Można zobaczyć tutaj również model niedźwiedzia jaskiniowego naturalnej wielkości. Z Sali niedźwiedziej przechodzi się do Sali bruzdowej z częściowo zachowanym zdobieniem naciekowym (udostępniona w 2010 roku). Z następnego Korytarza babickiego prowadzi na powierzchnię szyb wentylacyjny, który podczas II wojny światowej służył do wentylacji podziemnej fabryki. 

Po zwiedzaniu pojedziemy do Ołomuńca, gdzie przespacerujemy się po Starym Mieście, na którym zabytki skupiają się wokół dwóch rynków: Horni Namesti i Dolni Namesti. Wśród najciekawszych obiektów szczególną uwagę warto zwrócić na: późnogotycki ratusz zdobiony freskami z XV wieku
z ozdobnym naściennym zegarem na wieży, barokową kolumnę Trójcy Przenajświętszej o wys. 35 m (wpisana na listę UNESCO), kościół św. Maurycego budowany przez 130 lat z największymi organami w Czechach, Pałac Hauenschilduv, w którym mieszkał W.A. Mozart oraz katedra
św. Wacława. Ołomuniec słynie z barokowych fontann, z których najcenniejsze sześć znajduje się na liście zabytków UNESCO. Zjemy obiad i godz. 15.30 wyruszymy w drogę powrotną, do Warszawy przyjedziemy ok. godz. 23.00.

Wycieczka odbędzie się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi obowiązującymi w dniu jej realizacji.

Transport:

Przejazd autobusem na trasie: Warszawa-Brno-Warszawa i przejazdy lokalne.

Noclegi

Noclegi w hotelu 3* w okolicach Brna, który na portalu Booking.com ma ocenę 8,6/10, na Google 4,4/5.
Zapewniamy 2 noclegi w pokojach 2-os. z łazienkami wyposażone w: TV, wifi, lodówki, ręczniki
(2 szt/os.) i suszarkę do włosów.
Zakwaterowanie w pokoju 2-os. do wykorzystania przez 1 osobę – za dopłatą 200 zł.
Wyżywienie wliczone w cenę to 2 śniadania w formie bufetu.

Galeria
Plan wyjazdu:

2.12 (czwartek)

21.30 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, obok pomnika J. Słowackiego

22.00 – wyjazd do Morawskiego Krasu 

3.12 (piątek)

07.00 – przyjazd do Skalnego Młyna w Morawskim Krasie, przerwa na śniadanie (dodatkowo płatne)

09.20-17.30 – zwiedzanie Morawskiego Krasu: Jaskinie Punkvy, Przepaść Macocha, Jaskinie Sloupsko-Szoszówskie, obiad, zakupy

17.30 – przejazd do Brna, spacer po Starym Mieście (ok. 2 godz.)

20.30 – przejazd do hotelu, zakwaterowanie ok. godz. 21.

4.12 (sobota)

08.00 – śniadanie

09.00 – wyjazd do Mikulova, spacer po mieście (1 godz.)

11.00 – przejazd do Wiednia i zwiedzanie (3 godz. z przewodnikiem i 4 godz. czasu wolnego – obiad, zakupy i zwiedzanie indywidualne)

19.30 – wyjazd do Brna, powrót ok. godz. 21.30

5.12 (niedziela)

08.00 – śniadanie

09.00 – wyjazd do Jaskini Vypustek

10.00-11.30 – zwiedzanie Jaskini Vypustek

11.30 – przejazd do Ołomuńca, spacer po mieście i obiad

15.30 – wyjazd do Warszawy z przerwą na trasie, planowany powrót ok. godz. 23.00. 

Cena:
Cena za 1 osobę: 790 zł (miejsce w pokoju 2-os.),  dopłata do pokoju 1-os – 200 zł
przedpłata 100% lub zadatek (bezzwrotny) 200 zł w ciągu 3 dni, pozostała kwota (570 zł) płatna do 1.11.2021 – na podstawie umowy z danymi do przelewu, którą przesyłamy w ciągu 3 dni roboczych

Cena uwzględnia:

 • transport autobusem na trasie Warszawa-Brno-Warszawa i przejazdy lokalne
 • 2 noclegi i 2 śniadania - zakwaterowanie w hotelu 3* w okolicach Brna
 • usługa przewodnika w Wiedniu
 • wynajem słuchawek turystycznych
 • opieka pilota/organizatora
 • ubezpieczenie NNW, KL i bagażu

Cena nie uwzględnia:

 • biletów wstępu: Jaskinie Punkvy (210 koron tj. ok. 34 zł), Jaskinie Sloupsko-Szoszówskie (160 koron tj. ok. 27 zł), Jaskinia Vypustek (140 CZK tj. ok. 23 zł) - w jaskiniach występuje opłata za fotografowanie (40 koron tj. ok. 7 zł - płatna w każdej jaskini osobno, dotyczy również telefonów), przykładowe opłaty za zwiedzanie obiektów w Wiedniu: pałac Schönbrunn (Grand Tour) 22 EUR, Hofburg (Apartamenty Cesarskie) 15 EUR, Belweder (Galeria) 16 EUR, Motylarnia 7 EUR.
 • posiłków (oprócz śniadań wliczonych w cenę)
Co zabrać:
 • wygodne buty (będzie dużo chodzenia)
 • mały plecak (30-40 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym
 • ubiór adekwatny do warunków pogodowych – sugerujemy sprawdzić prognozę pogody dzień przed wyjazdem
 • aparat fotograficzny – będzie co fotografować :)
Zapisy

Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail.

Po sprawdzeniu dostępności miejsc w ciągu 3 dni roboczych wyślemy Ci umowę do podpisu. Gwarancją udziału jest odesłanie podpisanej umowy i wpłata w podanym terminie (przeważnie
w ciągu 2 dni od daty podpisania umowy). Jeżeli nie masz możliwości wydruku umowy wówczas prosimy o taką informację.

Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 200 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 20 zł.

Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki,
z wyjątkiem miejsc wcześniej zarezerwowanych (duplex lub premium).

Data urodzenia

Akceptacja poniższych regulaminów jest wymagana:


Po kliknięciu na przycisk poczekaj na komunikat zwrotny.

9 travellers are considering this tour right now!