dostępne wolne miejsca
Zapraszamy na weekend w Gorcach z przewodnikiem górskim.
✳ zdobędziemy najwyższy szczyt czyli Turbacz (1310 m n.p.m.) zaliczany do Korony Gór Polski
✳ około 30 km górskiej wędrówki, na lekko, z małym plecakiem
✳ nocujemy w schronisku na Turbaczu, z widokiem na Tatry
✳ w drodze powrotnej czas wolny na krakowskim Kazimierzu
PROGRAM
11.01.2025
Zbiórka o godz. 00.45 na parkingu przy stacji Warszawa-Stadion, odjeżdżamy o godz. 01.00.
Nad ranem przerwa śniadaniowa i przygotowanie do wędrówki, którą rozpoczniemy w Rabce.
Całą trasę będziemy przemierzać fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego w kolorze czerwonym. Po drodze zrobimy przerwy w dwóch schroniskach – wzmocnimy się gorącym napojem, będzie można zakupić suweniry i wbić pamiątkowy stempelek.
Odwiedzimy bacówkę na polanie Przysłop pod Maciejową (852 m n.p.m) z 1977 roku, którego wnętrze ma oryginalny wystrój. Ściany pokryte są rzeźbami wykonanymi przez absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara z Zakopanego, zachowały się również stylowe detale wykończenia i sprzęt (m.in. krzesła, osłony grzejników).
Będziemy kontynuować wędrówkę szlakiem czerwonym przez Bardo i Przełęcz Pośrednie po drodze podziwiając widoki na Beskid Wyspowy od strony północnej. Dojdziemy do Schroniska PTTK im. Czesława Trybowskiego na Starych Wierchach (968 m n.p.m). W drodze na Turbacz będziemy podziwiać widoki na stronę południową, głównie Kotlinę Nowotarską z Tatrami w tle. Przejdziemy przez Obidowiec (1106 m n.p.m.) i miniemy pomnik postawiony na miejscu katastrofy samolotu sanitarnego, który w tym miejscu rozbił się 25 maja 1973 roku. Następnie dotrzemy na Turbacz (1310 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gorców, z charakterystycznym obeliskiem.
Pięć minut marszu od szczytu, na wysokości 1283 m n.p.m. jest położone schronisko PTTK na Turbaczu, w którym się zakwaterujemy. Okazały, kamienny budynek otwarto w 1958 r. Przed schroniskiem największy w Gorcach węzeł szlaków turystycznych, z tarasu przed wejściem roztacza się rozległa panorama Pienin i Tatr – od Tatr Bielskich z Hawraniem przez Tatry Wysokie z Łomnicą, Gerlachem, Wysoką i Świnicą po Tatry Zachodnie z Kasprowym Wierchem.
Dystans do przejścia ok. 16,5 km (ok. 7,5 godz. – wliczając przerwy), przewyższenia +916 m/-111 m.
12.01.2025
Po śniadaniu wyruszymy na drugi etap wędrówki.
Szlakiem niebieskim przejdziemy przez Halę Turbacz, Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.) i Suchy Groń (1043 m n.p.m.) na parking w Koninkach, skąd po przerwie wyruszymy do Poręby Wielkiej, gdzie obejrzymy drewnianą willę, którą pisarz i piewca Podhala Władysław Orkan wybudował w latach 1903-1905 za pieniądze uzyskane z honorarium za powieść „W Roztokach”. Budynek w stylu zakopiańskim Orkan umiejscowił pod pagórkiem Pustka, gdzie lubił odpoczywać. Całość zdobiona jest motywami podhalańskimi, rzeźbionymi w drewnie autorstwa Jana Bulasa z Poręby Wielkiej.
W 1973 roku budynek został wykupiony przez Państwo od spadkobierców i mieści muzeum biograficzne Władysława Orkana. Za życia pisarza, w „Orkanówce” bywali wybitni literaci i artyści: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński, Leopold Staff, Jan Kasprowicz. Szlakiem żółtym wrócimy na parking w Koninkach, skąd pojedziemy do Krakowa.
Dystans do przejścia około 13 km (około 5,5 godz.- wliczając przerwy), przewyższenia +195 m/-847 m.
Wyruszymy w drogę powrotną o godz. 18.30, planowany przyjazd do Warszawy godz. 23.30.
Przebieg wędrówek jest uzależniony od pogody oraz tempa marszu grupy i może ulec zmianie.
autokar – wyjazd z Warszawy
Zakwaterowanie w schronisku PTTK na Turbaczu na wysokości 1283 m n.p.m.
Noclegi w pokojach 2,3,4-os, łazienki i toalety znajdują się na korytarzu, na każdym piętrze schroniska. W pokojach jest pościel wliczona w cenę noclegu, nie trzeba zabierać śpiwora.
Ręczniki można wypożyczyć w cenie 10 zł/szt.
Nasze bagaże zostaną przetransportowane do/ze schroniska przez obsługę obiektu, wędrujemy na lekko, z niezbędnymi rzeczami.
W cenę wycieczki jest wliczone śniadanie z dwoma daniami na ciepło, obiady dodatkowo płatne.
Szczegóły dotyczące menu podamy w mailu przedwyjazdowym wysyłanym na tydzień przed wyjazdem.
1 DZIEŃ
00.45 – zbiórka na parkingu przy stacji Warszawa-Stadion
01.00 – wyjazd do Rabki, nad ranem przerwa śniadaniowa
07.30-15.00 – górska wędrówka (ok. 16,5 km)
obiad, zakwaterowanie, integracja
2 DZIEŃ
08.00 – śniadanie
09.00-15.00 – górska wędrówka (ok. 13 km)
16.30-18.30 – czas wolny na krakowskim Kazimierzu
18.30 – wyjazd do Warszawy, planowany powrót godz. 23.30
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Po sprawdzeniu dostępności miejsc w ciągu 3 dni roboczych wyślemy Ci umowę do podpisu. Gwarancją udziału jest odesłanie podpisanej umowy i wpłata w podanym terminie. Jeżeli nie masz możliwości wydruku umowy wówczas prosimy o taką informację.
W celu zwiększenia komfortu podróży zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok, czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 220 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 40 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Sugerujemy rozważenie ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji z Imprezy, co umożliwi odzyskanie wpłaty w przypadku rezygnacji.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie do 30 dni od daty podpisania Umowy to Uczestnik w tym samym dniu musi musi zdecydować się na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej.
Jeśli Impreza odbywa się w terminie dłuższym niż 30 dni od daty podpisania Umowy wówczas Uczestnik może na ubezpieczenie Kosztów Imprezy Turystycznej zdecydować się w ciągu 7 dni.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.
Na etapie zapisów prosimy o wybór pokoju (1,2,3,4-os) – informację można podać w okienku „Pozostałe informacje”