dostępne wolne miejsca
Wędrówka szlakami Puszczy Świętokrzyskiej przez Płaskowyż Suchedniowski z ciekawostkami geologicznymi na trasie. zobaczymy malownicze formacje skalne Piekło Dalejowskie i Bramę Piekielną, Oczy Ziemi i marsjański krajobraz kamieniołomu Kopulak
zwiedzimy jedną z największych kolekcji militariów w Polsce
po zwiedzaniu ognisko nad Jeziorem Rejowskim
Wycieczka z przewodnikiem.
PROGRAM
Zbiórka o godz. 06.15 na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie, odjeżdżamy o godz. 06.30, na trasie zrobimy przerwę śniadaniową.
Wędrówkę rozpoczniemy nad Jeziorem Rejowskim o powierzchni około 30 hektarów utworzonym w XIX wieku poprzez spiętrzenie rzeki Kamionki. Przejdziemy zielonym szlakiem do dawnego kamieniołomu „Gębury”, w którym znajdowała się kopalnia piaskowca, gdzie zobaczymy Oczy Ziemi – charakterystyczne otwory w skalnej ścianie. Dno kamieniołomu zostało wypełnione wodą tworząc oczko wodne.
Następnie powędrujemy przez las do kamieniołomu „Kopulak”, w którym wydobywany jest czerwony piaskowiec. Ze względu na swój charakterystyczny kolor teren przypomina miejscami marsjański krajobraz. Dojdziemy do Suchedniowa, gdzie zrobimy przerwę.
Dystans do przejścia 9 km, co potrwa około 3 godziny.
Z Suchedniowa pojedziemy do pobliskiej leśniczówki Kruk, skąd wyruszymy na kolejną wędrówkę. Szlakiem czarnym przejdziemy na Czerwoną Górę (355 m n.p.m.), gdzie zmienimy szlak na czerwony, zwanym również Piekielnym Szlakiem, łączącym miejscowości Niebo i Piekło w gminie Końskie. Główną atrakcją pierwszego etapu wędrówki będą dwa pomniki przyrody nieożywionej: Skałki Piekło Dalejowskie i Brama Piekielna.
Skałki Piekło Dalejowskie znajdują się na terenie rezerwatu Dalejów i tworzą skupisko o szerokości 30 m oraz długości 130 m. Na miejscu będziemy podziwiać liczne piaskowce o różnych formach, m.in: ścianki, progi, urwiska i bloki skalne tworzące fragmentami skalny wąwóz wysokości od 2 do 2,5 m. Skały porastają paprocie tworząc efektowne wiszące ogrody.
Dwa kilometry dalej obejrzymy ciekawą formację utworzoną na skutek skalnej erozji w piaskowcach dolnego triasu. Szczelina o wysokości około 1,5 m i wysokości około 2 m jest przykryta blokiem skalnym o średnicy 3 m i grubości 1 m tworząc Bramę Piekielną.
Będziemy kontynuować wędrówkę czerwonym szlakiem do Bliżyna, dawnej osady przemysłowej w dolinie Kamiennej. Obejrzymy dwa malownicze zabytki sakralne: kamienny kościół św. Ludwika z XIX wieku oraz modrzewiową kaplicę św. Zofii również z XIX wieku.
Dystans do przejścia 13 km, co zajmie około 4 godziny.
Po wędrówce pojedziemy do Rejowa na zwiedzanie Muzeum im. Orła Białego utworzonego w roku 1969. Muzeum mieści się w zabudowaniach byłej huty „Rejów” (która zaprzestała działalności po powodzi w 1901 roku). Oprócz pamiątek po starym zakładzie zgromadzono tu bogaty zbiór militariów. Poza ekspozycją w budynku muzealnym jest również ekspozycja plenerowa, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca unikatowe eksponaty jak np. lufę działa z największego czołgu II wojny światowej, niemieckiego PzKpfw VI Königstiger, jedyny zachowany kuter torpedowy proj. 664 ORP „Odważny”, radziecki samolot transportowy Ił-14, transporter opancerzony BTR-60 (sprawny, używany do przejażdżek dla zwiedzających), czołgi T-34 (znane z serialu „Czterej pancerni i pies” oraz kuchnię polową, która „zagrała” w filmie.
Po zwiedzaniu będzie zorganizowane ognisko, o godz. 20.00 wyruszymy w drogę powrotną, przyjazd do Warszawy o godz. 22.00.
wycieczka autokarowa – wyjazd z Warszawy
06.15 – zbiórka na parkingu na pl. Bankowym w Warszawie
06.30 – wyjazd do Suchedniowa
09.00-20.00 – I etap wędrówki, przerwa na kawę, II etap wędrówki, zwiedzanie Muzeum Orła Białego, ognisko
22.00 – przyjazd do Warszawy
Po wysłaniu zgłoszenia w ciągu minuty otrzymasz potwierdzenie jego przyjęcia na podany adres
e-mail. Gwarancją udziału jest wpłata w ciągu 3 dni.
Jeżeli interesuje Cię większy komfort podróży to zachęcamy do wykupienia duplexu (gwarancja wolnego miejsca obok czyli dwa fotele do dyspozycji 1 osoby) w cenie 70 zł lub miejsca premium (w dwóch pierwszych rzędach foteli) w cenie 25 zł.
Miejsca w autobusie nie są numerowane, a przydział następuje wg kolejki podczas zbiórki.
Przydział miejsc premium odbywa się wg kolejności rezerwacji.
Przed dokonaniem rezerwacji zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, które znajdziesz tutaj.